Wpis z mikrobloga

le kosztuje budowa domu za 1 m2?

Dane do tego artykułu zbierałem przez rok - dzielę się wynikami. ????

- Stan surowy zamknięty (fundamenty, ściany, dach, okna, drzwi) - średnio 1917 złotych za 1 m2 w roku 2023.
- Stan deweloperski (budynek z elewacją, instalacjami, źródłem ciepła, tynkami i wylewkami) - średnio 3465 złotych za 1 m2 w roku 2022.

Metr kwadratowy oznacza tu powierzchnię użytkową + ew. garaż i kotłownia. Podane koszty dotyczą samego budynku, nie wliczone są koszty "okołobudowlane" (projekt, przyłącza itp.).

Dane zebrane na podstawie ponad 400 ankiet. Tu znajdziecie wszystkie ankiety ---> https://docs.google.com/spreadsheets/d/1BAylv8AloWQd80hkw95LoRRrAKxydFt9GNS4NMK08Bo
Warto przejrzeć. :)

Inne wnioski:
- Ankietowani najczęściej budują domy o powierzchni 150 m2.
- Między rokiem 2021 a 2022 średnie koszty budowy wzrosły aż o 28%! ????

Szczegółowe zestawienie i pozostałe wnioski (a sporo ich ???? ):
- Artykuł: https://blog.poradnik-budowlany.com/ile-naprawde-kosztuje-budowa-domu/
- Film: https://www.youtube.com/watch?v=ItqxE1oF_K8

Jeden z ważniejszych wniosków: nie da się oszacować kosztów budowy na podstawie powierzchni domu.
Powyższe kwoty są kwotami średnimi, co oznacza, że Twój dom może zostać wybudowany znacznie taniej, jak i znacznie drożej.
Na koszty budowy w największym stopniu wpływa projekt oraz sposób budowy.
Jeżeli planujesz budowę jedną firmą, to powyższe koszty powinieneś podnieść o co najmniej 50% - 70%.
Miłego czytania, oglądania i przeglądania ankiet. :)

Pozdrawiam,
Sławek, "Jak się wybudować i nie zwariować"

Autorski tag: #budujzchaferem

#budujzwykopem #budowadomu
  • 17
  • Odpowiedz
@chafer: dla zainteresowanych - na przełomie roku zbierałem oferty na budowę 125m2 z prefabrykatów keramzytowych i średnia za metr stanu deweloperskiego w ofertach to 6400, najmniej 4800, SSO srednio 3150, najmniej 2393 (liczac brutto z 8%)
Probka niewielka i to tylko oferty ale roznica jest spora za technologie
  • Odpowiedz
@chafer: u mnie stan SSZ podobnie 2k m2 w 2023r ale dużo robiłem sam więc jak ktoś chce wszystko zlecic to może się zdziwić. Tylko że na materiały nie żałowałem kupowałem najtaniej jak się da ale te najlepszej jakosci
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: @chafer: ja będę budował w tej technologii w tym roku, jeżeli oczywiście uda się dostać kredyt :)

jedną firmą, stawiają dom do stanu deweloperskiego w 3 miesiące, mam parę dodatkowych rzeczy związanych z ppoż bo dom blisko działki leśnej, duże okno hst, wentylacja mechaniczna itp.
wychodzi ok. 5300zł/m2, bez pompy ciepła

czy to dużo? pewnie tak, ale patrząc na to że mogę szybciej spłacać kapitał kredytu, a nie siedzieć
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: szczerze to nie wiem bo nie mam kosztorysu rozbitego na poszczególne etapy, ale jak będę podpisywał umowę u budowę to pewnie taki będzie i postaram się pamiętać żeby dać znać :)
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: nic nie podpisze dopóki nie będę wiedział czy dostanę kredyt, a wniosek kredytowy składałem 29.12, więc pewnie pod koniec stycznia będę wiedział i wtedy też będę chciał podpisywać umowę o pracę budowlane

Wcześniej mógłbym podpisać ale z klauzulą że jak nie dostanę kredytu to zrywamy umowę, a to chyba ani mi ani wykonawcy nic nie daje
  • Odpowiedz