Wpis z mikrobloga

#budownictwo #ogrzewanie #budowadomu #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #nieruchomosci Co lepsze do ogrzania nowego, ocieplonego domu 100 m2 z ogrzewaniem podłogowym posadowionym na działce bez przyłącza gazowego? Obecnie w domu rodzinnym (tylko kaloryfery) mam pellet i nie narzekam, ale zastanawiam się też nad ogrzewaniem gazowym z przydomowej butli. Jak to wygląda kosztowo jeśli chodzi o wydatek na instalację butli/pieca gazowego vs piec z podajnikiem na pellet? Nie chcę pompy ciepła i jestem w stanie zaakceptować niedogodności związane z obsługą pieca na pellet, ale zastanawiam się jak to wygląda cenowo w dłuższej perspektywie. Za gazem przemawia tez do mnie bezobsługowość, więc jeśli nie jest to jakaś kosmiczna różnica w stronę gazu to może warto rozważyć?
  • 23
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: Nie mówię nie, ale na ten moment moja wiedza o pompach ciepła jest praktycznie zerowa i myślę, że moje obecne nastawienie wynika bardziej z takich zasłyszanych ogolnikow niż z konkretnych powodów. Jak dziś wyobrażam sobie pompę ciepła: wysoki koszt instalacji, brak PV, obawa o tych kilka mroźniejszych dni w roku i brak alternatywnego źródła ogrzewania. Obawa o ewentualne pogwarancyjne koszta naprawy/wymiany pompy.
  • Odpowiedz
wysoki koszt instalacji,


@K1CrasH: chyba tylko w wypadku gruntowej z pionowym odwiertem i gro kosztów to właśnie odwiert.

brak PV


@K1CrasH: a co to ma wspólnego?

obawa o tych kilka mroźniejszych dni w roku


@K1CrasH: a co to ma do rzeczy

brak alternatywnego źródła ogrzewania


@K1CrasH: to nie ma nic wspólnego

Obawa o ewentualne pogwarancyjne koszta naprawy/wymiany pompy.


@K1CrasH: ale nie obawiasz się, że po '30 już
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: To gratuluję. Mimo wszystko chętnie poznam doświadczenia innych użytkowników alternatywnych sposobów ogrzewania, które wymieniłem we wpisie.
  • Odpowiedz
@K1CrasH: gaz jest krótkoterminowy, zakaz w nowych domach od 2027, w remontowanych od 2030.
Czyli za 6 lat każda awaria pieca równa się zmianie sposobu ogrzewania bo nie będzie sprzętu.

Zostaje ci tylko pellet z perspektywą i pompa.

Na pellet trzeba mieć czas, i miejsce do składowania¯\(ツ)/¯

Kierunek EU jest jasny ale jak lubisz wiosłować pod prąd to twoje życie
  • Odpowiedz
jaka masz pompe?


@janusz-lece: on-off 11kW,

Ile m2 potrzeba (okolo) pod wymiennik?


@janusz-lece:to mocno zależne jest od rodzaju gruntu. Ja przy optymalnych warunkach mam ok 12x12m do 15x15m
ale możesz liczyć od 10W/m przy suchym piasku do nawet 60W/m przy mokrej glinie (m rury) ja na tym terenie mam zakopane ok 600m
moc liczysz dla mocy chłodniczej pompy

Jaka czesc polski?


@janusz-lece: okolice Warszawy
  • Odpowiedz
@K1CrasH: Jeśli możesz to ciśnij od razu bezobsługowe ogrzewanie, naprawdę szkoda życia, by bawić się w jakieś przerzucanie węgla czy pelletu w XXI wieku.

PC naprawdę nie jest zła, tylko problemem są drożejące stawki za energię. Natomiast dobrze dobrana PC p-w (powietrzna, żeby uniknąć wysokiego kosztu startowego) powinna wyjść odrobinę taniej jak gaz rocznie. Różnicą będzie te 10-15k na start.
  • Odpowiedz
która zajmuje się montażem


@K1CrasH: nie daj się naciąć, pompa powietrzna do twojego domu (sam sprzęt markowy) to nie więcej niż 20k (max 25k jak jakiegoś propanowego mercedesa sobie znajdziesz) z montażem. Nie daj się naciąć na jakieś noname chińskie albo polski rebrand.
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: Jesteś w stanie polecić jakieś konkretne marki takich pomp lub firmy z branży z okolic Poznania? Dom jeszcze nie powstał, ale plany zakładają podłogówkę wszędzie poza sypialniami z możliwością modyfikacji na etapie budowy. Rozumiem, że wtedy podłogówka by musiała być wszędzie? Jaki może być orientacyjny koszt całości: pompa/zasobnik cwu? Czy pętla w podłodze musi być jakoś specjalnie dostosowana do pompy czy taka standardowa jak pod piec na pellet będzie się
  • Odpowiedz
Jesteś w stanie polecić jakieś konkretne marki takich pomp


@K1CrasH: panasonic, mitsubishi, lg, samsung, kołton, daikin, nibe, i pewnie kilka innych o których zapomniałem

plany zakładają podłogówkę wszędzie


@K1CrasH: to jest prawidłowa odpowiedz¯\(ツ)/¯

Jaki może być orientacyjny koszt całości: pompa/zasobnik cwu?


@K1CrasH: zasobnik jest kilkaset złotych droższy niż klasyczny (wskazana jest wężownica o większej powierzchni), jeszta towaru jest taka sama czy to gaz, pellet czy pompa.

Czy pętla w
  • Odpowiedz
  • 0
Na pewne rzeczy nie miałbym wpływu: dom parterowy, ściany zewnętrzne z cegły ceramicznej cerpol 25p, ocieplenie styropian 15 cm EPS 033, izolacja pionowa pod cokołem 10cm, sufity podwieszane ocieplone wełną mineralną 2x15 cm, okna 3 szybowe 6 komorowe, montaż standardowy. Ma to jakikolwiek sens?
  • Odpowiedz