Wpis z mikrobloga

Hejka myślę o zainwestowaniu w tym roku w #fotowoltaika
Ale kompletnie się na tym nie znam - wcześniej się nie interesowałem.

Jak będzie to wyglądało po podpisaniu nowej umowy z dystrybutorem energii elektrycznej. Każdego dnia czy też o każdej godzinie będę miał inną cenę kupna i sprzedaży energii elektrycznej?

Warto inwestować w jakiś mały magazyn energii?

Jakie macie tricki aby zwiększyć autokonsumpcja?

Ktoś z Was zainwestował w to zaraz po zmianie na nowe gorsze warunki? Jak wygląda pierwszy rok z tą inwestycją?

#oze #solary #prad #enea #orlen #energa #tauron #pge #innogy #pytanie #pytaniedoeksperta #pieniadze #oszczedzanie #magazynenergii #magazynyenergii
Turysta10 - Hejka myślę o zainwestowaniu w tym roku w #fotowoltaika 
Ale kompletnie s...

źródło: fotowoltaika-dla-laika_1

Pobierz
  • 11
@Turysta10: poszukaj rcem w google będziesz wiedział za ile kupią. Tam też są ceny godzinowe.

Na chwilę obecną masz odkup miesięczny. Kasę tą możesz przeznaczyć tylko na cenę netto energii

Bez magazynu trzeba przewymiarować całkiem mocno instalację aby to miało sens techniczny a wtedy sens ekonomiczny robi się dyskusyjny. Chyba, że masz umiejętności i zrobisz to sam.

Przy obecnym rozwiązaniu czas zwrotu to liczenie trochę z fusów, jak wprowadzą rozliczanie godzinowe
@Turysta10 cena po jakiej kupujesz jak do tej pory
Cena po jakiej sprzedajesz
Do 1 lipca średnia miesięczna z giełdy (google ceny miesięczne energii)
Od 1 lipca godzinowa cena ( można na tge.pl podejrzeć jak się ceny godzinowe kształtują)
@Turysta10: jeżeli ma być cena godzinowa to teoretycznie samym magazynem energii będzie można zarobić kasę na prąd - ładujesz magazyn tanim prądem a potem oddajesz z magazynu do sieci gdy jest drogi. Oczywiście magazyn musi być na tyle duży żeby wystarczył na własną konsumpcję plus jeszcze na oddawanie do sieci.
  • 1
Od 1 lipca godzinowa cena ( można na tge.pl podejrzeć jak się ceny godzinowe kształtują)


@zibizz1: Czyli opłacać się będzie np prać czy też ładować sprzęt elektryczny np około 12 w lato kiedy działa foto kiedy będzie tańszy prąd
  • 0
Oczywiście magazyn musi być na tyle duży żeby wystarczył na własną konsumpcję plus jeszcze na oddawanie do sieci.


@FejsFak: Ile mniej więcej zżera taki normalny dom dla zwykłej rodziny?
@Turysta10 tak autokonsumpcja i Smart grid.
Dom różnie bardzo.
Dwójka emerytów którzy oszczędzają bardzo i do grzania domu i wody nie używają prądu potrafią się zmieścić w 2MWh

U mnie wychodziło 4MWh na ogrzewanie i grzanie wody pompa ciepła i drugie tyle na resztę. Potem kupiłem suszarkę do prania, ekspres, kaloryfer łazienkowy i wyszło 3.5 na ogrzewanie i cwu i 6.5 na resztę w tym kaloryfer łazienkowy

Ostatni rok po kupnie 2
  • 0
@zibizz1:

Widzę, że na grubo poszedłeś w elektrykę!!

Ja mam:"suszarkę do prania, ekspres, kaloryfer łazienkowy, kosiarkę automatyczną"

Nie mam i raczej nie będę miał pompy i elektryka.

Jak dużą masz instalację 10 czy więcej? Bo przy Twoje konsumpcji nie wiem czy 10 KW wystarczy.
@Turysta10 8.5kWp bo tyle mi się zmieściło na garażu, montowałem w połowie 2020. Będę dostawiał na gruncie jeszcze ~13kWp bo w tym roku jeszcze klimatyzację będę montował na poddaszu. Przewiduje więc dalszy wzrost zużycia.
W sumie mogę tylko dobić do 22kWp bo takie mam przyłącze i przez najbliższe 2-3 lata więcej nie będę mógł mieć. Przekraczając 10kWp zmieni mi się współczynnik z 80% na 70% na starym prosumencie, chociaż samochody od wiosny
zibizz1 - @Turysta10 8.5kWp bo tyle mi się zmieściło na garażu, montowałem w połowie ...

źródło: temp_file4575722399605106533

Pobierz
@Turysta10: tak jak pisał @zibizz1 to zależy od tego ile dana rodzina zużywa, ja kiedyś zużywałem 1MWh na rok czyli poniżej 3kWh dziennie a teraz zużywam więcej. Chodzi o to, że część tego zużycia możesz przerzucić na okres gdy prąd jest tani więc magazyn będzie Ci tylko potrzebny w tych godzinach gdy prąd jest drogi. Nie wiem jak to będzie można prognozować ale domyślam się, że na podstawie pogody. Wtedy odpowiednio