Wpis z mikrobloga

Mam problem z napięciem w gniazdkach w domu. W jednym w obwodów mam napięcie ~160 VAC (gniazda w pokoju + garaż). Napięcie na bezpieczniku w rozdzielnicy ~230 VAC. Stara instalacja miedziana, sprawdziłem napięcie na wszystkich gniazdach obwodu oraz w pobliskich puszkach i pomiar wskazał niskie napięcie. W puszkach nie było widzianych, żadnych luźnych połączeń.
Jakieś pomysły ?
#elektryka
  • 4
@Obiboq: problemu szukaj tam gdzie jest dobre napięcie, tam gdzie już go nie ma albo pomiędzy tymi punktami. Sprawdź czy punkt względem którego mierzysz napięcie sam nie jest pod napięciem bo raczej napięcia nie mierzysz względem tego samego punktu
To logiczne, że napięcie w gniazdach jest złe to gdzieś po drodze jest problem. Ogólnie to obwód zapierdziela po całej chacie. Miernikiem znalazłem wszystkie gniazda zasilane przez ten bezpiecznik (niższe napięcie). W rozdzielnicy jest dobre napięcie tzn. napięcie wyjściowe wynosi 230 VAC, czyli w rozdzielnicy jest okej, wszystkie odbiorniki zostały odłączone. Nie mam pomysłu co z tym zrobić. Może połączenia w puszkach nie są do końca poprawne, zamierzam kupić złączki WAGO może
@Obiboq: najpierw znajdź obecny problem a później bierz się za modernizacje połączeń. Powinieneś zacząć od pierwszej puszki czy gniazda za rozdzielnicą gdzie jest problem, metodą eliminacji wykluczać elementy a nie szukać po całym domu. To jest prosta awaria i prosty układ. Powiedz jakie masz napięcie w niesprawnym gnieździe na obydwu przewodach względem sprawnego gniazda?
@Obiboq: Namierz przewód neutralny z tego obwodu w rozdzielnicy i upewnij się że jest dobrze dokręcony, podobnie fazowy na bezpieczniku. A jak podłączysz jakiś grzejnik pod gniazdko w tym obwodzie to czy napięcie się jakoś zmieni znacząco?