Wpis z mikrobloga

Hej,

kupiłem na allegro rower - przyszedł częściowo złożony. Musiałem parę rzeczy przykręcić. Nagle czytam w warunkach gwarancji, że muszę w ciągu 7 dni oddać go do autoryzowanego serwisu na ODPŁATNE sprawdzenie aby nie utracić gwarancji. Na aukcji nie było ani słowa o takich wymaganiach - to całkowicie zmienia percepcję ceny samego roweru. Wydaje mi się, że to wprowadzanie w błąd Klient'a

Czy to normalne praktyki odnośnie roweru?
Czy mogę żądać oddania tych kosztów od sprzedawcy?

#rower #prawo #uokik
  • 13
ale nazywa się to "niezgodność towaru z umową" już od chyba 20 lat ;)


@MoonlightSh: nie, nazywa się to "rękojmia za wady" od 27 lat kiedy do Kodeksu cywilnego wprowadzono

DZIAŁ II

Rękojmia za wady


Art. 556. [Rękojmia]

Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia).


Niezgodność towaru z umową jest jedną z postaci wady.
@Adams_GA: rękojmia jest pomiędzy przedsiębiorcami i jest na okres roku. Skoro piszesz

masz dwuletnią rękojmię


to piszesz o Niezgodności towaru z umową zgodnie z art. 43a i następnymi ustawy o
prawach konsumenta.

Niezgodność towaru z umową w miejsce rękojmi.
Pojęcie niezgodności towaru z umową istniało jeszcze w ustawie o szczególnych
warunkach sprzedaży konsumenckiej, która została uchylona w 2014 roku przez
ustawę o prawach konsumenta.
W stanie prawnym obowiązującym jeszcze do końca
Od stycznia 2023 roku przepisów rękojmi nie stosujemy do roszczeń konsumenta

przeciwko przedsiębiorcy


@MoonlightSh: nie żebym się chciał kłócić, ale przejrzałem na szybko przepisy kc i nie znalazłem takiego wyłączenia.
@MoonlightSh: ale to ty napisałeś, że:

nazywa się to "niezgodność towaru z umową" już od chyba 20 lat ;)

Co wykazałem Ci, że od ponad 20 lat nazywa się to rękojmią. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i nie jest tak jak piszesz, że rękojmia ma zastosowanie tylko co do przedsiębiorców i na okres roku. Na rękojmię składają się dwie rzeczy:
1) wada fizyczna
2) wada prawna
Wada fizyczna polega właśnie na
nie żebym się chciał kłócić


@bart0sz: ja tym bardziej Mireczku. Tu masz coś więcej, przeklejka:

Ustawą znowelizowano Kodeks cywilny w ten sposób, że usunięto z niego zapisy dotyczące rękojmi za wady rzeczy ruchomej odnoszące się do konsumentów i przeniesiono je do ustawy o prawach konsumenta. W kwestii wyjaśnienia wskazuję, iż chodzi tutaj zarówno o wady fizyczne jak i o wady prawne. Ustawa o prawach konsumenta nie posługuje się już pojęciem „rękojmi”,
nie znalazłem takiego wyłączenia.


@bart0sz: bo takiego wyłączenia nie ma w KC, jest wyłączenie w ustawie o prawach konsumenta

Do umów zobowiązujących do przeniesienia własności towaru na konsumenta, w tym w szczególności umów sprzedaży, umów dostawy oraz umów o dzieło będące towarem, nie stosuje się przepisów księgi trzeciej tytułu XI działu II ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, 1615, 1890