Wpis z mikrobloga

#rower #mtb
Potrzebuję sugestii. Kupiłem używany rower - obecnie pozycjonowany jako "górski" (Kellys Tyke 30 2018). Ma na stanie korbę FC-M600 która jest dwurzędowa. Z tyłu 11 rzędowy zestaw z XT.
Pozycja roweru powoduje, że mam problem z korbą. Użytkuję rower głównie w terenie ale na równinach i najbardziej optymalnym zestawem na przód są 3 blaty. FC-M8000-10-3 jest niedostępna nigdzie, używanych nie ma. FC-T8000 odpada bo nie ma zębatki 42T (ani nawet 44T) a przednia przerzutka ma zakres 18T więc 26-44 to maks.

Z opcji jakie mam w głowie to używane FC-M780 jeszcze. Do niej blaty jeszcze dostanę (ale pewnie za dwa lata już nie - tak jak do mojego obecnego FC-M770), ale to już ma co najmniej 10 lat...

Trochę nie wiem jak ugryźć ten temat, ale podejrzewam, że nawet mimo kół 27,5" przednia zębatka 36T to będzie za mało na teren równinny.
  • 14
Pozycja roweru powoduje, że mam problem z korbą.

w terenie ale na równinach i najbardziej optymalnym zestawem na przód są 3 blaty.

nawet mimo kół 27,5" przednia zębatka 36T to będzie za mało na teren równinny.


@pietryna123: Może wcześnie jeszcze jest i kawy nie dopiłem ale ni #!$%@? nie wiem co chcesz osiągnąć. Te zdania nie mają sensu, co ma pozycja do korby? Czemu równiny wymagają 3 blatów? Czemu mniejsze koło
@dran2: @sm_m Pozycja, w sensie pozycjonowanie w grupie rowerów. Kiedyś rower "górski" miał standardowo przedni napę o szerokim zakresie. A teraz to nawet nie wiem po co jest tyle różnych rodzajów rowerów. Szosza, Trekking, Gravel, Przełaj, XC, XC Marathon, Trail, AM/Enduro. Wszyskie mają jeszcze swoje kombinacje
Obecnie na rynku nie ma praktycznie takich uniwersalnych rowerów w wyższych półkach cenowych, a marketing mówi, że do tego do czego używam rower to sobie
@pietryna123: 3 przełożenia z przodu są fajne na równy teren. Jeżdżę na napęcie 3x6 (48-38-28)x(14-16-18-21-24-34T) i gdy chcę rzeczywiście szybko jechać (nie sprintować) to mam przełożenie 3x5 i sunie się szybko. Niestety przez to, że rower mam stalowy z dość grubą ramą sprawia to, że optymalna prędkość to 35-36 km/h, ale gdy jadę w innego rodzaju tereny to 1x1 1x2 1x3 jest również wystarczające, waga roweru nawet nie przeszkadza. Nawet na
@pietryna123: No jest w tym racji trochę, ale ja jak całe życie jeździłem z 3 z przodu, to od czasu jak mam w najnowszym rowerze jeden 34T to jak czasem wsiadam na stary to mnie przednia przerzutka irytuje (:. No i co do tych graveli to może faktycznie w Twoim przypadku gravel byłby lepszym wyborem. Możesz zamontować amortyzowaną sztycę i mostek, co będzie nawet lepiej amortyzowało nierówności o wysokiej częstotliwości i
Twoim przypadku gravel byłby lepszym wyborem


@sm_m: Tyle, że mam też przełaja i próbowałem sobie jechać nim trasy jakie robię na tym MTBku i żadna to przyjemność była. Kupiłem go jako dojazdówkę miejską do pracy i de facto tak go używałem długo. Teraz stoi w młynku i czasami używam go jako wygodniejszej szosy (2017 rocznik więc może więcej ma z gravela niż UCIowego przełaja). Sprawdza się tu bardzo dobrze.

Swoją drogą
O #!$%@?, ten wątek to złoto. Dla skrolujących małe podsumowanie najlepszych sentencji:
1. Pozycja roweru powoduje, że mam problem z korbą.
2. ...nawet mimo kół 27,5" przednia zębatka 36T to będzie za mało na teren równinny.
3. A teraz to nawet nie wiem po co jest tyle różnych rodzajów rowerów. Szosza, Trekking, Gravel, Przełaj, XC, XC Marathon, Trail, AM/Enduro.
4. Niestety przez to, że rower mam stalowy z dość grubą ramą sprawia
Ale problem się rozwiązał bo wczoraj wieczorem musiało na OLX wpaść FC-M8000-3


@pietryna123: Problem to się rozwiąże gdy uda ci się to poskładać. Zmierzyłeś że większa korba i nowa również większa przerzutka którą jeszcze musisz kupić się tam zmieści, nie tylko na stojaku ale w całym zakresie skoku?
@dran2: Jest ta
https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/slx-m7000/FD-M7020-11-D.html

Wsadzę to:
https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deorext-m8000/FD-M8000-D.html

Czysto parametrami (kąt nachylenia dolnego trójkąta) z katalogu pasują więc nie powinno być problemu. Chyba, że o czymś nie wiem. Ale ta rama tez nie ma jakichś dziwnych powykrzywaniych dolnych widełek. Dzisiaj i tak będę go rozbierał więc sobie sprawdzę.