Wpis z mikrobloga

Chcemy z narzeczoną już niedługo (kwestia 1-1.5 roku) rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu. Mamy kilka pytań dotyczących projektu i budowy.

1. Jak mają się wyceny i kosztorysy budowy #dom na #archon do rzeczywistości obecnej?
Chodz konkretnie o ten projekt z linku poniżej.
Na archonie wycenili minimalny koszt budowy do stanu deweloperskiego na 418k plus 90k instalacje wszelkie, jak pompa itd.
(Maksymalne 502k plus 110k)

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-23-ge-oze-m6d726efb8c123?_gl=11fj2uys_upMQ..&gclid=CjwKCAiAzc2tBhA6EiwArv-i6S_z6mc2sAoDVnRwrK05Ci7CxGw6zl9W-jCgCv0z2DWBMMb31XDjDxoCjAoQAvD_BwE

2. Będziemy się budować w Małopolsce, na wsi. Czy w związku z tym ceny za materiały, robociznę etc będą niższe, niż w mieście? Co za tym idzie dom postawimy za kwotę bliższą tych wyliczeń minimalnych z #archon?

3. Mamy juz kupioną działkę. Na jakie koszty dodatkowe musimy się nastawić w związku z tymi wszystkimi papierkami,pozwoleniami, geodeta, przyłącza itd? Jakie to mniej więcej koszta?

4. Co myślicie o tym naszym projekcie? Czy on jest fajny, prosty? Czy nie bardzo? Spodobał nam się. Uklad pomieszczeń nam pasuje. Jedyne co chcielibyśmy zmienić, to garaż w nim poszerzyć do około 30m2, aby dwa samochody się mieściły

5. W jakie ogrzewanie iść do takiego domu. Myślimy nad pompą ciepła lub ekogroszkiem. Sam projekt zakłada pompę, dobrą termoizolacje, rekuperacje. Skłaniamy się bardziej ku pompie, jednak patrząc na ceny prądu, nie jestem pewny czy nie pójdziemy z torbami...

6. Jaki jest koszt wykończenia takiego domu? Nie chcemy przepychu. Wiadomo ma on nam służyć na lata, wiec ma byc też nowocześnie i elegancko. Wizualizacje z archona ładne i jeśli sugerować się takim wykończeniem wnętrz, na jaki koszt trzeba się szykować?

7. Czy zmieścimy się w budżecie około 650k do stanu pod klucz?

#nieruchomosci #budujzwykopem #budownictwo
#budowadomu

Z góry dziękujemy za wszelkie opinie i porady.
  • 38
1. Archon na sensowne wyceny
2. Nie licz na wielkie przeceny
3. Zmieścisz się w 20k o ile przyłącza nie są daleko
4. Współczesne projekty różnią się w niewielkim stopniu
5. chcesz sypać węgiel w 2024? Tylko bezobsługowe
6. Od 1000 do nieskończoności za metr. Jeśli chcesz niezbędne minimum robione samemu to 1k. Rynkowo 1.5k za przeciętny standard. Nie daj sobie wcisnąć #!$%@? wykopków jak to bez 3k z metra sobie nie
@Gasto25: Przy rozszerzaniu garażu z tego projektu może wyjść niezły potworek wizualny. No i ja jestem wielkim przeciwnikiem skosów, fatalne funkcjonalnie rozwiązanie, a wcale nie tańsze.
@Gasto25:
1. Ceny są przeważnie zaniżone o 20-30%
2. Zależy, na tańszą robocizne masz duże szanse, ale materiały tańsze raczej nie będą, a niektóre mogą być nawet nieco droższe
3. Kwestia co masz do zrobienia, ale same papiery/kierownik/etc. to 5-10k
4. Kwestia gusty prosty dom pozbyłbym się okien dachowych od strony północnej (jeżeli są rzeczywiście od tej strony) jak masz poszerzać aż tak garaż to poszukaj może innego projektu bo to
Na archonie wycenili minimalny koszt budowy do stanu deweloperskiego na 418k plus 90k instalacje wszelkie, jak pompa itd.


@Gasto25: Przeczytałbym dokładnie co wchodzi w skład stanu deweloperskiego. Bo np na archonie SSZ nie obejmuje ścian działowych.
I też bym się tego ścisło nie trzymał bo mogli wyceniac po taniości.

plus 90k instalacje wszelkie,


@Gasto25: Co to znaczy 'instalacje wszelkie'?

Co za tym idzie dom postawimy za kwotę bliższą tych wyliczeń
Jak mają się wyceny i kosztorysy budowy #dom na #archon do rzeczywistości obecnej?


@Gasto25: mało ¯\(ツ)/¯

plus 90k instalacje wszelkie, jak pompa itd.


@Gasto25: sam materiał mnie kosztował na hydraulikę ok 80k, elektrykę pomijam bo mam mocno niestandardowe ale 20k lekko licz. A gdzie reszta?

Czy w związku z tym ceny za materiały, robociznę etc będą niższe, niż w mieście?


@Gasto25: wręcz przeciwnie, zapłacisz więcej za transport

Myślimy nad
@Gasto25: 650k? #!$%@?.

Projekt bardzo spoko, bez żadnych udziwnień itp. Które często są kosmetyczne a kosztują majątek. Ale to ciągle 120m2 gdzie banki liczą ok 5k/m2 za stan deweloperski.

Jasne da się na wielu rzeczach oszczędzić nie schodząc zbytnio z jakości jeśli siedzisz w temacie, no ale Ty na to nie licz zbytnio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomyśl nad tym garażem jak chcesz trochę oszczędzić. Garaż w
@Gasto25: 1. Mają się nijak, spokojnie możesz dodać z 30% do ostatecznej wyceny z Archona
2. Nie ma znaczenia gdzie budujesz, dla Mieczysławów dojechać 100km na budowę to żaden problem i ceny są w miarę równe na wsi i w mieście, chyba, że na glębokim podlasiu. Budujesz w Małopolsce, pewnie góry widac jak na dłoni to matematykę pozostawiam tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3. Jak działka nieuzbrojona
@robertx: Nijak nie jest to wygodniejsze ani tańsze rozwiązanie, patrząc na oddzielny budynek do którego (miłoby było) podciągnąć elektrykę, płacić podatki, może jakoś ocieplić / ogrzać.
Będziemy się budować w Małopolsce, na wsi. Czy w związku z tym ceny za materiały, robociznę etc będą niższe, niż w mieście? Co za tym idzie dom postawimy za kwotę bliższą tych wyliczeń minimalnych z #archon?


@Gasto25: nie, kosztorys zawsze jest zanizony, a w prawdziwym zyciu zawsze wychodza dodatkowe nieprzewidziane koszty. Bezpiecznie zakladalbym kosztorys x 1.5

4. Co myślicie o tym naszym projekcie? Czy on jest fajny, prosty? Czy nie
@Gasto25: licz 700-800k spokojnie i to z średnim wykończeniem

garaż zrób poza budynkiem, wyjdzie znacznie taniej, ewentualnie przemyśl samą wiatę na samochody

nie wiem jaką masz działkę, ale próbuj w parterze, samo wykończenie schodów może kosztować 50k, w parterze masz trochę droższą budowę, ale dużo tańsze wykończenie, a no i koniecnie bryłą prosta typu prostokąt/kwadrat, bez żadnych wypustów

a i dach płaski wychodzi najtaniej, ale tutaj musisz pilnować ekipę żeby potem
@ATAT-2: Nie twierdzę ze wygodniejsze, co kto woli. Ale tańsze w #!$%@?. Podciągnięcie elektryki to kwestia kilkuset złotych maks, podatku nie płacisz bo obiekt nie jest trwałe związany z gruntem a nawet jak będziesz chciał płacić to to są grosze w porównaniu do oszczędności. Jak postawisz z płyty warstwowej to to już jest ocieplone samo w sobie, ogrzewać garaż - no po #!$%@?.
@Gasto25: Budowałem się od marca 2022 do marca 2023 (stan deweloperski) - dom 155m2 5km od Poznania. W pierwszej kolejności nie mając rozeznania również wziąłem projekt tej firmy i od razu go zwróciłem. Archon ma ciekawe projekty, ale niestety pewne rozwiązania jadą ze sztampy, co powoduje, iż dom jest znacznie droższy w budowie.
Ja na podstawie projektu archona tzn. układu pomieszczeń w 2021 dałem projekt do architekta, gdzie zmieniliśmy kilka rzeczy
@Gasto25 do wyliczeń z projektu dorzuć lekko 250k, teraz ceny materiałów trochę spadają więc warto już kupić i zrobić sobie depozyt, ewentualnie obserwować na bieżąco wahania, bo potrafi się to zmieniać co tydzień.
Ake z grubsza żeby w obecnych czasach postawić dom, wykończyć to bańkę trzeba liczyć