Wpis z mikrobloga

@statystyczny_yt: Paradoks polega na tym że w długiej perspektywie kredyty działają na rynek deflacyjnie. Banki dostają marże od całej kwoty, ale pieniądze wykreowane przez BGK wracają do BGK wraz z oprocentowaniem. Ergo kreacja pieniądza fiat jest oparte na długu i bez generowania nowego długu pieniądz znika z gospodarki ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:puf i nie ma
@Antekex: Tak. Nie chcę mi się szukać internetowych opracowań z makroekonomi, ale tu masz w miarę przystępnie opisane:
https://finanse.wp.pl/ile-bank-zarabia-na-naszym-kredycie-hipotecznym-6114643711133825a
Procenty i kwoty będą się nieco różnić, ale mechanizm pozostaje taki sam. Bank zarabia tylko na marży i własnym depozycie, co i tak stanowi jakieś 100-200k zysku dla banku na jednym kredycie z powietrza z samych marż. Ale w interesie jest to, aby zaciągano nowe kredyty bo wraz ze spłatą długu zyski
@Szemiques: ogólnie fajnie tutaj opisałeś czemu takim problemem dla świata jest wyjście z obecnej spirali sp.......

Bo jeśli zwiększysz znacznie oprocentowanie kredytów to w efekcie zmniejszysz ilość pieniądza w gospodarce. Pieniądza który jest potrzebny, żeby spłacić stare zobowiązania/kredyty - co w efekcie doprowadza do bankructw i bezrobocia i ogólnego niezadowolnia społecznego.

Na dobrą sprawę decyzja została podjęta w 2008 roku jak Amerykanie zdecydowali się z EBC zadrukować kryzys finansowy i bailoutować
@Szemiques: Ten artykuł jest wręcz szkodliwy. Osoba która go pisała i co gorsza chyba osoba z bz WBK która się tam wypowada nie wiedzą jak działa bank xd w momencie kiedy spłacasz kapitał kredytu to on znika z systemu finansowego to jest efekt deflacyjny. Natomiast całe odsetki to przychód banku zarówno WIBOR jak i marża. Bank zarabia na różnicy między właśnie tymi odsetkami a kosztem po jakim pozyskał kapitał czyli np
@DeoLawson: Artykuł podałem tylko dla przykładu bo były wyliczenia ile pieniędzy na kredycie bank zarabia. Aczkolwiek w książkach z makro globalny mechanizm działania jest opisany praktycznie w ten sam sposób.
Na WIBORze zarabiają banki, ale nie koniecznie te które udzieliły nam kredytu. WIBOR byłby w całości zyskiem banku, gdyby bank nie potrzebował pożyczać tych pieniędzy z banku centralnego. Dla banku udzielającego kredytu zysk to głównie marża i oprocentowanie kwoty którą bank
@Szemiques: Źle rozumujesz, to co piszesz to jest teoretyczny model. W praktyce banki nie pożyczają od nbp po stawce WIBOR tylko po stawce stopy lombardowej, zresztą robią to bardzo bardzo rzadko bo są nadpłynne. Stawka WIBOR to uśredniona cena po jakiej banki są skłonne udzielić pożyczki innemu bankowi. Przy czym często jest wyliczana na teoretycznych danych z uwagi na praktyczny brak takich transakcji na rynku. Poza tym banki nie muszą pożyczać
@Szemiques @DeoLawson serdecznie dziękuje za rzeczowe komentarze. Zawsze myślałem, że NBP kreuje pieniądze bankom komercyjnym za darmo i nie mieściło mi się w głowie, że można zarabiać odsetki od wymyślonych pieniędzy. Teraz dopiero się dowiedziałem, że od wykreowanych pieniędzy bank komercyjny musi tez płacić odsetki. Teraz to ma sens!
@Antekex: Dokładnie tak. W momencie kiedy bank daje kredyt np. na milion złotych to tworzy ten milion z powietrza, ale te pieniądze na ogół od razu wychodzą z banku gdzieś indziej np na konto dewelopera w innym banku. W uproszczeniu Tym samym bank który udzielił tego kredytu musi znaleźć taką samą kwotę pieniędzy z innego źródła żeby pozostać płynnym, albo z depozytów klientów albo z kapitału własnego albo z pożyczki od
@DeoLawson: przyznam szczerze, że nie rozumiem. Czemu bank musi znaleźć taką kwotę żeby pozostać plynnym? Skoro kasa wychodzi do innego banku czy to nie jest jego problem? Co by się stało gdyby nie miał takiej kwoty i nie zdołał pożyczyć?
@Antekex: Dlatego mówię o uproszczeniu, chodzi o to, że jak przyjdziesz do banku, to muszą Ci mieć z czego wypłacić kasę i ona musi skądś pochodzić, bo jak wypłacasz kasę to zmniejsza się depozyt który jest pasywem banku i ilość gotówki w banku, która jest aktywem. Nie mogą stworzyć gotówki z powietrza przy wypłacie, tworzenie z powietrza jest tylko przy udzielaniu kredytu. Podrzucam schemat bilansu banku bo może pomoże ci to
DeoLawson - @Antekex: Dlatego mówię o uproszczeniu, chodzi o to, że jak przyjdziesz d...

źródło: bilans banku

Pobierz