Wpis z mikrobloga

Halo Mircy spod tagu #apple !

Z racji, że z ekosystemu Apple brakuje mi już tylko komputera, zacząłem się zastanawiać czy nie jest mi potrzebny jakiś Macbook. Widzę, sporo używanych czy poleasingowych sprzętów na OLX w okolicach +/- 1000 zł. Czy warto się za czymś takim w ogóle rozglądać? Komputer potrzebny by był do przeglądania neta, podstawowej pracy biurowej typu jakieś niezaawansowane arkusze excel, pliki word czy mailowanie. Nic zaawansowanego. Nie miałem nigdy Maca, więc szkoda mi wrzucać parę koła w sprzęt, który nie wiem czy mi podpasuje.

Co mówią rabini?
  • 14
@jan-palony z tego co widze to tylko modele 2018+ dostały wsparcie dla najnowszego MacOS Sonoma więc powinno jeszcze w miarę działać do codziennego użytku, ale nie nastawiaj się na długie wsparcie i super wydajność
@jan-palony: Jak byś chciał M1, M2 lub M3 to pamiętaj ze są to procesory na innej architekturze wiec aplikacje pisane z myślą o zwykłych procesorach (x86) mie zadziałają ma M (ARM). Co prawda jest wbudowany emulator innego procesora ale nie każdy program działa zadowalająco.
Ale na plus większa wydajność oraz znikome zużycie energii.
@jan-palony:

Kup najtańszy komputer z M1. Czyli:

Macbook Air M1 - jeśli chcesz przenośny
Mac Mini M1 - jeśli chcesz stacjonarkę

Każde pieniądze wydane na Intela są zmarnowane. Nawet jakbyś miał kupić coś za 500zł.
@0caffe @Rustyyyy: @vnzb92 @dziadmankowy dzięki za odpowiedzi!

Co do podanej we wpisie kwoty, to oparłem ją tylko o to co widziałem na OLX, bo jest tam wysyp macbooków na intelu w tej cenie - stąd mój cały wpis - zastanawiałem się czy w ogóle warto takim tematem się zainteresować. Widzę, że chyba muszę pochłonąć trochę lektury na ten temat :))
Nie musisz więcej czytać. Kup najtańszy komputer z procesorem M1. Oto cała tajemnica.

Nie ważne jakiego lapka miałeś, zobaczysz skok jakościowy.
@jan-palony: Generalnie ludzie pozbywają się intelowskich macbooków
Ich wady to mniejsza wydajność oraz problemy z temperaturą w niektórych modelach.
Za to zaleta to możliwość odpalania wielu aplikacji za pomocą "Linuxowych sztuczek".
Jak byś dla przykładu chciał montować filmy czy generować obrazki za pomocą AI, to może mieć to znaczenie.
Kupuj świadomie ;)
@Rustyyyy: Generowanie obrazków za pomocą AI to jak najbardziej coś co jest na liście rzeczy jakie chciałbym robić. Czy w takim razie macbook z intelowskim prockiem jest ok, czy nie ok?