Wpis z mikrobloga

Mireczki pomoże ktoś, kto zna się dobrze na #prawo

Rozstałem się z pracodawcą z końcem października, miałem podpisaną umowę o zakazie konkurencji na okres 16 miesięcy. Dzisiaj dostałem list który zawierał informacje o wypowiedzeniu mi tejże umowy z dniem 01.02.2024, czy jest to zgodne z prawem, czytałem w internecie i wypowiedzenie w/w umowy nie jest takie proste.

Tekst zawarty w umowie "Strony zgodnie oświadczają, że pracodawca w każdym momenci trwania zakazu konkurencji, najpóźniej do ostatniego dnia trwania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy może jednostronnie na piśmie pod rygorem nieważności, zwolnić pracownika z zakazu konkurencji i rozwiązać umowę o zakazie konkurencji lub odstąpić odstąpić od umowy w całości lub części ze skutkiem ex nunc (na przyszłość) i zwolnić pracownika z obowiązku zakazu konkurencji. W takim przypadku pracodawca zwolniony jest z obowiązku zapłaty odszkodowania kadencyjnego.
Dodam, że zaraz po okresie wypowiedzenia otrzymałem pismo, że zakaz konkurencji nie został rozwiązany.

#kiciochpyta #pytanie #praca #pracbaza #pomocy
  • 4
  • Odpowiedz
@Chicoxxx66: Generalnie orzecznictwo dopuszcza możliwość wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji, ale w umowie powinny być wskazane konkretne przypadki w jakich pracodawca będzie uprawniony do odstąpienia od tej umowy. Otrzymane od byłego pracodawcy wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji też powinno zawierać jakieś uzasadnienie.
  • Odpowiedz
  • 0
@nickzapisanynawodzie W Zwolnieniu z zakazu konkurencji mam napisane "Działając w imieniu (nazwa firmy) na podstawie paragrafu 2 ust. 5 (to co jest w poście) umowy o zakazie konkurencji zawartej 18 lipca 2022 roku i informuję Pana, iż z dniem 01.02.2024r. rozwiązuję z Panem w/w umowę o zakazie konkurencji, co jest jednoznaczne z brakiem obowiązku zapłaty przez (nazwa firmy) odszkodowania kadencyjnego.
  • Odpowiedz
@Chicoxxx66: Możesz wysłać pismo do byłego pracodawcy, w którym napiszesz, że umowa o zakazie konkurencji nie została skutecznie wypowiedziana i w związku tym nadal obowiązuje obie strony, ponieważ w samej umowie nie było podanych przyczyn uzasadniających jej wypowiedzenie przez pracodawcę - które zgodnie z aktualnym orzecznictwem SN są niezbędne do skutecznego zastrzeżenia prawa do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, ale pewnie niewiele takie pismo da i pozostaje sprawa sądowa.

Tutaj masz świeże
  • Odpowiedz