Wpis z mikrobloga

Chodzi za mną ostatnio czytnik e-booków i generalnie czytanie cyfrowe. Uwielbiam dobre historie, książki, fantastykę i kryminały, ale czytanie papierowej książki zaczęło mi przypominać pewien rytuał: trzeba wziąć z półki, mieć jasno w pokoju, usiąść, trzymać książkę w obu rękach, albo mieć solidny blat pod kątem itp. I jakoś ciężko mi się skupić, nie mówiąc już o tym, że jak widzę cenę książki 50-70 zł to mnie krew zalewa. A że żyjemy w czasach cyfrowych i ciągle mam smartfon w łapie (tu też wchodzi moje zdiagnozowane #adhd) to jednak łatwiej mi się skupić jak mam coś mniejszego w ręce do czytania. I tu natrafiłem na #kindle i #ebook .

Czytałem wiele opinii wśród osób zabieganych i mających chaos w głowie, że taki kindle jest wręcz wybawieniem i pozwala lepiej i sprawniej konsumować książki nić tradycyjny papier. Smartfon jednak odpada, bo na dłuższą metę jest niewygodny (światło cyfrowe) i oczy się męczą, plus małe literki. Tablet też odpada bo to jednak cyfrowe światło.
I tu pytanie do was. Bo ja się KOMPLETNIE nie znam na tych ebookach i cyfrowym czytaniu. Jaki Kindle byście mi polecili? Powiedzmy że budżet celujący w okolice 700-800 zł, może z lekką obsuwą w górę gdyby różnica w jakości była istotna.

Na czym mi zależy?
- Możliwość czytania w nocy (podświetlany papier), bez konieczności odpalania zewnętrznej lampki,
- Czytanie pdfów i książek z neta (nie ukrywam, duża mam pobranych pdfów z chomika i fajnie jakbym mógł to odpalić na czytniku, plus czytanie komiksów/mang), żeby odczytywał polskie znaki
- Długo działająca bateria
- Fajnie jakby była możliwość ustawiania wielkości czcionki, a nie że odpalę książkę i będzie asianguyreadingsmallpaper.jpg
- Duży ekran, żeby nie trzeba było przewijać strony co 5 sekund
- Język nie gra roli, może być eng. Bo słyszałem że kindle nie posiada polskiego, nie przeszkadza mi to.
- ewentualnie jakieś inne bajery o których nawet nie wiem że potrzebuję XD

#ksiazki #ebook #kindle #czytniki
ponerLokej - Chodzi za mną ostatnio czytnik e-booków i generalnie czytanie cyfrowe. U...

źródło: 000HM2V9LS6HW66A-C122-F4

Pobierz
  • 23
@ponerLokej:
- można czytać w nocy, ale nie zalecam, bo wzrok nie lubi takich punktowych miejsc oświetlonych.
- czytanie PDF-ów raczej odradzam, ogólnie źle się je czyta na czytniku.
- poza wyjątkami większość czytników trzyma długo baterię, więc w zasadzie nalezy sprawdzić czy w opinii uzytkowników nie ma któryś konkretny model zwalonego zarządzania baterią. Dobre forum (polecam) http://forum.eksiazki.org/
- wielkość zależy bardziej od zastosowań. Powiem tak, książki beletrystyczne i część naukowych
@ponerLokej: Jak wyżej, z PDF-sami to trochę słabo. Zwykle mają ustawiony duży format strony (np. A4) a ekran czytnika mały. Ale jak ustawisz orientację strony w poziomie to idzie czytać strona po stronie. Jednak PDf-y mają ustawioną czcionkę na stałe i jej nie powiększysz, chyba że z całą stroną. Wiele ksiażek tak przeczytałem, ale nie wszystko się da. W "normalnych" e-bookach oczywiście czcionkę można regulować (krój, wielkość).
Najważniejsze atuty czytników -
@ponerLokej: Na budżetowych (małych fizycznie) czytnikach nie będziesz w stanie czytać efektywnie 90% pdf'ów. Dopóki nie kupisz naprawdę dużego (jak format papieru A4 lub B5), to nawet nie ma co o tym myśleć - szczególnie gdy jak mówisz nie lubisz "małych literek".
Natomiast wygodnie czyta się właściwie na WSZYSTKICH czytnikach, nawet tych najgorszych/najstarszych. Oczywiście, im więcej zapłacisz - tym będzie to jeszcze bardziej komfortowe, ale tak jak przesiadka z naprawdę dobrego
@ponerLokej: Obecnie jest trochę zamieszania z powodu zmian wprowadzonych przez Amazon w ostatnim roku:
- EPUB - wysyła się bezprzewodowo przez Send to Kindle i jest on po drodze konwertowany na format czytnika;
- MOBI - wgrywa się przez kabel (oficjalnie ale nie można wysłać bezprzewodowo, choć da się jeśli zamiast rozszerzenia *.mobi podmieni się na *.png);
- AZW3 - wgrywa się przez kabel USB;
- PDF - przez kabel lub
@ponerLokej Mobi działa raczej tylko na kindle, a inne czytnikiem chyba tylko epub, więc łatwiej znaleźć treść na chomiku w formacie epub.

Ale tak, jak pisze kolega wyżej, epub teraz też wchodzi na kindle i działa
@ponerLokej taki Kindle paperwhite 5 ma podświetlenie, gładki ekran bez ramek, ładowanie usb c, wifi, słownik angielsko-polski możesz dograć, natywnie ma słownik języka angielskiego, jakieś bieda fiszki też są do nauki słówek.

Mam i polecam
@Cyfranek @k__d : Przyznam, że się pogubiłem ;)

Z tego co czytam Epub nigdy nie był wspierany przez Kindle i nawet jak wgrywamy to on go sam przerabia do formatu takiego jaki uznaje za "czytalny". Moje pytanie, czy w ten sposób nie uszkadza formatu? Bo boję się że przerobi i będą jakieś artefakty czy błędy, zwłaszcza przy polskich znakach.

Dodatkowo format MOBI z tego co czytam jest "przestarzały" i są problemy przy
@ponerLokej:
Mobi działał tylko na Kindle.
Epub nie działał na Kindle, a działa na innych czytnikach.
Kiedyś można było przesyłać mailem Mobi na Kindle.
Teraz można emailem wysyłać tylko Epub na Kindle. Wysyłanie maila to najwygodniejszy sposób transferu książek do czytnika.

Inne czytniki popularne nie czytały mobi, a czytały epub, stąd wniosek, że epub jest bardziej popularny.

To, co tam się dzieje, jak wysyłasz na maila, nie interesuje mnie specjalnie -
@ponerLokej: Jak wyżej. EPUB nie jest uszkadzany przy wysyłce, przynajmniej ja nie zauważyłem. Jedyny chyba kłopot w takim przypadku to, że pewnie nie będzie podziału wyrazów według polskich reguł przy wysyłce EPUB-a przez Send to Kindle. Ale EPUB tylko przez Send to Kindle.

Tak, MOBI nie prześlesz oficjalnie przez Send to Kindle, dlatego wyżej napisałem, że trzeba go skopiować przez kabel USB i będzie normalnie widziany przez czytnik bez problemów. Czy
@Cyfranek: A masz może doświadczenie z przesyłaniem PDF przez Send to Kindle?
Działa to jakoś? Ogolnie miałem stare Tolino VIsion i niestety wyzionął ducha. Szukam jakiejś alternatywy i w sumie rozważam Kindla 11, PocketBook Basic Lux 4 oraz Tolino Shine 4. Skłaniam sie troche ku ostatniemu z racji tego, że juz miałem tą markę i w sumie nie mialem z nim żadnych problemów.
@NikolajTesla1991: No ja akurat z PDF-ami w Tolino to niezbyt się polubiłem. Jak mam czytać PDF-a to raczej w PocketBooku (więcej opcji obcinania marginesów) lub Kindle (trochę szybsze przetwarzanie). PDF można normalnie przez Send to Kindle wysłać (e-mail, aplikacja, strona WWW). Jeśli się w temacie listu (przy korzystaniu z konta e-mail) można dodać "convert" to nawet przekonwertuje od biedy na tekst, ale konwertowania nie polecam akurat.