Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

Ceny mieszkań nie spadną? "W Warszawie przeciętna stawka dobije do 20 tys. zł/mkw."

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-mieszkan-nie-spadna-W-Warszawie-przecietna-stawka-dobije-do-20-tys-zl-mkw-8696039.html

Choć wnioski nie są już przyjmowane, to – w opinii ekspertów – ceny mieszkań będą rosły już przez samą zapowiedź kolejnego programu dopłat „Mieszkanie na start”. Pokazują to najnowsze odczyty indeksu urban.one.
  • 10
  • Odpowiedz
@Sibu: oczywiście, że nie spadną. Chętnych do kupowania w dużych miastach jest masa, nawet jak kurniki będą po 40k za metr ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mi jest smutno, że artykuły są pisane głównie w oparciu o ceny ofertowe, a nie transakcyjne. Dla przykładu to zdanie z artykułu:

W grudniu średnia cena mieszkania z tzw. drugiej ręki w Warszawie przekroczyła 17 tys. zł/mkw.


Jest niby prawdziwe. Ale jak się go porówna z danymi z NBP za 4kw. 2024, które jako pokazują, że średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym w Warszawie są niższe o 20% od ofertowych i że
mtosny - Mi jest smutno, że artykuły są pisane głównie w oparciu o ceny ofertowe, a n...

źródło: IMG-20240213-WA0000

Pobierz
  • Odpowiedz
że w sumie na tym rynku od 1.5 roku wzrost cen to raptem 5%, to już nie widać tej pompy cenowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@mtosny: dlatego ten "obiecany" portal cen transakcyjnych by był pomocny przy tym.
  • Odpowiedz
@mtosny: ciekawe gdzie te mieszkania w takiej cenie. Sam szukałem mieszkania i ani razu nie udało mi się zejść z ceny nawet złotówkę, z resztą jakie negocjacje skoro na jedno mieszkanie przypadało 5-7 chętnych w 4Q23.
  • Odpowiedz
danymi z NBP


@mtosny: Już tłumaczę: dane z NBP biorą ceny z aktów notarialnych dla mieszkań oddanych w tym roku. Więc tak naprawdę w wielu przypadkach masz ceny sprzed dwóch lat (bo duża część mieszkań sprzedaje się na etapie dziury w ziemi).
  • Odpowiedz
@TarnowskiMentor: To chyba oczywiste, że miałem na myśli dane NBP za rynek pierwotny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Może inaczej: w raporcie NBP za III kw 2023 znajdziesz pozycję "mieszkania za <9000zł z metra" i tam jest kilkaset mieszkań w tej cenie dla Warszawy.

Dobrze wiesz, że nie było takich mieszkań w ogóle w sprzedaży w tym okresie. NBP brało ceny po których ludzie kupowali w 2021.
  • Odpowiedz
ciekawe gdzie te mieszkania w takiej cenie. Sam szukałem mieszkania i ani razu nie udało mi się zejść z ceny nawet złotówkę, z resztą jakie negocjacje


@mrocznapszczola: Wydaje mi się, że źle rozumiesz czym są średnie ceny ofertowe i transakcyjne prezentowane przez NBP. Dla Ciebie ofertowa oznacza, że sprzedawca chciał 16k pln / m2. A potem przyszedł kupiec i powiedział, że daje 13k pln / m2 i to jest cena transakcyjna,
  • Odpowiedz