Wpis z mikrobloga

Mordeczki, zmieniam dysk #ssd w lapku na większy i zastanawiam się czy idzie to zrobić prościej.

Dysk będzie większy (chcę też inaczej podzielić partycje), dlatego bezpośrednie klonowanie nie wchodzi w grę.

Wymyśliłem taki plan:
1. Nie miałem klucza, więc w wierszu polecenia wpisałem odpowiednie komendy i już go mam.
2. Ściągam oryginalnego windowsa 10 na pendrive
3. Wyciągam stary dysk i wkładam nowy
4. Instaluje na nowym dysku windowsa
5. Stary dysk ssd podpinam przejściówką sata-> usb i powoli sobie wszystko kopiuje

Jak działa aktywacja windowsa? Już raz aktywowałem windowsa na tym kluczu, czy jak wpiszę ten sam to będzie dobrze?

#windows10 #windows #komputery
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@Tytanowy_Lucjan: wkładam większy dysk z 500gb na 1tb, więc jeżeli sklonuje dysk, to co się stanie z pozostałymi 500gb?

Po drugie muszę inaczej podzielić partycje bo obecnie mam zapchaną systemową, jest po prostu za mała.
  • Odpowiedz
@Cesarz12345 Macrium klonuje inteligentnie, a nie sektorowo, więc reszta miejsca będzie nieprzydzielona, a istniejące partycje bez problemu o tę przestrzeń rozszerzysz w systemowym menedżerze dysków. Ja klonowałem nim kiedyś nawet 128 GB z wolnym miejscem na 120 GB szybszy i dało radę bez problemu.

Nie pamiętam czy Macrium to robi też za free, ale też jest multum softu darmowego do przesuwania partycji jak bodajże easeus, paragon itp.

Uwierz mi. Nie potrzebujesz więcej
  • Odpowiedz
  • 0
@Tytanowy_Lucjan: Może faktycznie jest to wyjście, o ile można rozszerzyć istniejące partycje ;)

Zastanawiam się jednak czy nie postawić od nowa Windowsa, 3 lata bez reinstalowania. Ja zatrzymałem się na czasach Windowsa XP, kiedyś się co jakiś czas instalowało na nowo, bo był cały zasyfiony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
5. Stary dysk ssd podpinam przejściówką sata-> usb i powoli sobie wszystko kopiuje


@Cesarz12345: To może nie być takie proste. Zależy od zabezpieczeń poprzedniego windowsa. Dysk po podpięciu do innego systemu, może przejść w system plików RAW, nierozpoznawalny dla innego windowsa. Ale to jest do ogarnięcia, jak będziesz miał problemy pisz przerabiałem temat.
  • Odpowiedz