Wpis z mikrobloga

Czy warto na ten moment wziąć #kredythipoteczny na #mieszkanie ze zmienną stopą procentową? Poniżej odpowiadam sobie na to pytanie.

Postanowiłem zrobić dla siebie małą analizę. Załączam także obrazek (źródło: sii.org.pl), na którym widać jak ma się inflacja do stóp procentowych. Wiele artykułów twierdzi, że spadek stóp procentowych będzie powolny i stopniowy. Co oznacza, że stopy procentowe raczej nie będą rosnąć. Przynajmniej nie bez bardzo konkretnej przyczyny (wojna dotycząca jakiegoś ważnego ekonomicznie państwa, jeszcze większa pandemia niż do tej pory).

Nie jestem ekspertem, po prostu analizuję z mojego punktu widzenia. Jeśli się mylę, proszę mnie naprostować:
- nieruchomości jest mało i stopy procentowe będą obniżane bardzo powoli. Zbyt szybkie ich obniżenie spowoduje, że zainteresowanie mieszkaniami będzie jeszcze większe, co może doprowadzić do większej zapaści na rynku nieruchomości.
- rząd planuje nowe wsparcie dla kredytobiorców, czyli tzw. "Mieszkanie na start". Co oznacza, że stopy prawdopodobnie nie drgną za wiele i jeśli spadną to tylko w małym stopniu.
- rząd podobno nie ma wiele pieniędzy na dopłaty do nowego programu. Będzie w stanie dopłacać mniej jeśli stopy procentowe spadną.
- skok inflacji jest konsekwencją pandemii. Cytując ekspertów: "punktem wyjścia, praprzyczyną,​ jest pandemia". Tylko w niewielkim stopniu przyczyniła się do tego wojna na Ukrainie. Gospodarki państw są ze sobą połączone, a pandemia dotyczyła każdego państwa, więc wszędzie pojawiła się inflacja. Pomiędzy groźnymi pandemiami na świecie są bardzo długie przerwy.
- stopy procentowe w Polsce były bardzo wysokie około 2000 roku. Dla porównania stopy procentowe w UK od 2000 roku nie przekroczyły 6 procent, gdzie w Polsce w tym samym czasie, około 2000 roku było prawie 20 procent. Obecnie stopy procentowe poruszają się w tym samym trybie, co w UK (porównując na przestrzeni ostatnich lat). Co oznacza, że nasze państwo coraz bardziej funkcjonuje zgodnie z bezpieczną, zachodnią doktryną.

Wniosek: nie ma sensu obawiać się ogromnego skoku stóp procentowych. Dlatego jeśli cena rat będzie niższa to prawdopodobnie rozważę kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową. Wiem, że w każdej chwili mogę zmienić kredyt na stałe oprocentowanie. Czy to dobry tok myślenia?
Zakopianczyk - Czy warto na ten moment wziąć #kredythipoteczny na #mieszkanie ze zmie...

źródło: stopy

Pobierz
  • 2
@Zakopianczyk ja idę w stałe, mieszkanie deweloperskie, gotowe za 1,5 roku. Podczas budowy zapłacę 30k odsetek za transze, ale mam spokój ze nic się nie zmieni ani na lepsze ani na gorsze. Za dwa lata pewnie coś ponadpłacam i będę refinansował na niższy procent na stałym jeśli będą oferty.
Poszukaj opinii ekspertów którzy twierdzą, że spadek stop wcale nie jest tak pewny jak sobie przewidujemy. Za to za dwa lata albo będziemy
Poszukaj opinii ekspertów którzy twierdzą, że spadek stop wcale nie jest tak pewny jak sobie przewidujemy. Za to za dwa lata albo będziemy już po głównych obniżkach, albo będzie taka mizeria że 7% stałego to będzie super deal :


@Reymont: Każesz mu szukać opinii pod teze ? Nie wiem z czego ta inflacja miałaby jeszcze teraz urosnąć.... Zobaczymy co będzie jak ceny energii się ustabilizują i tarcze pokończą ale to imho