Wpis z mikrobloga

Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłacania symulacji na 800k jesteśmy lżejsi o 70k a kapitał ledwo tknięty o 6k i odsetki biją...
Nawet mając płynność finansową to się człowiek zastanawia czy na pewno jest sens w tym roku schodzić z najmu na rzecz kredytu...

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedweloperskie #finanse #kredyt #boldupy
villager - Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłac...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-02-27 09-18-46

Pobierz
  • 128
  • Odpowiedz
@villager: Biorąc kredyt dzisiaj musisz być w stanie spłacać mniej więcej 2x większą ratę niż wylicza ci bank właśnie po to żeby szybko schodzić z patologicznie wysokich odsetek.

Nadpłata to słowo klucz.
  • Odpowiedz
  • 8
@zeszyt-w-kratke:

1.2 mln odsetek XD


człowiek walczy z myślami, bo z jednej strony "przez 30 lat się rozwodni inflacją i nieruchy to the moon", a z drugiej w perspektywie 2-3-5 lat chciałby jednak dbać o majątek netto żeby go nie podżerały takie gigantyczne odsetki (°°
  • Odpowiedz
  • 5
@Sibu: no bez czynszu teraz 3k bule, wcześniej inna lokalizacja 5-6k(i co roku próba waloryzacji to the moon xD). więc tutaj #!$%@? 70k/rocznie do śmieci to bardzo dużo, a do tego trzeba doliczyć jakiś sensowny kapitał na nadpłaty, pewnie conajmniej 2-3k/msc jak nie więcej
  • Odpowiedz
@villager: kredyt bez możliwości nadpłacania to niestety pułapka. Chociaż mimo wszystko lepsza niż pułapka najmu, gdzie nie zostaje Ci nic, a do tego dotujesz kogoś, kto za Twoją kasę prawdopodobnie kupi kolejne mieszkanie, wygeneruje tym dodatkowy popyt i sprawi, że będziesz jeszcze głębiej w dupie ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 3
@the_good_guy: ja mam chyba 4 czy 5 wynajmowane mieszkanie i z każdego po kilku miesiącach robił się dom wariatów - tylko raz mnie landlord "puścił", w reszcie przypadków musiałem dożyć końca rocznej umowy :(

więc też nie badałem tak mocno tych kredytów, bo ciężko o sensownego nierucha gdzie byłby spokój i dobry standard z garażem a jednak szybki exit z takiego nieudanego kredytu byłby drooogi

jednak trzeba mieć do pewnego komfortu
  • Odpowiedz
@villager: Sądzisz, że przez kolejne 30 lat będziesz zarabiać tyle samo? Prognozy wzrostu PKB na ten i kolejny rok to po 4% (czyli i podobny wzrost wynagrodzeń). Zaczniesz płacić większą ratę i spłacisz dużo szybciej. Kredyt jest najbardziej obciążający w pierwszych latach. Dodajmy, że w końcu zaczniemy schodzić z wysokich stóp, bo inflacja spada. Więc wielkość odsetek też spadnie.
  • Odpowiedz