Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent #kredythipoteczny
Czy ja dobrze widzę, że nie warto nadpłacać bk2% przez pierwsze 10 lat póki są dopłaty? Każda nadpłata zmniejsza nie tylko okres kredytowania, ale przede wszystkim dopłatę z budżetu. Lepiej będzie po 10 latach jedną ratą spłacić 300k kapitału niż miesięcznie nadpłacać np. 1000 zł?
Dzięki takiej taktyce wyciśniemy budżet jak cytrynę. Dobrze myślę?
  • 11
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski nadpłata nigdy się nie opłaca jeżeli jesteś w stanie z kapitału przeznaczonego na nadpłatę wyciągnąć wyższy procent netto niż koszt kredytu. Problemem może być tylko przypadek, kiedy wartość nieruchomości jest mniejsza niż koszt kredytu, wtedy bank może domagać się dodatkowego zabezpieczenia.
  • Odpowiedz
Czy ja dobrze widzę, że nie warto nadpłacać bk2% przez pierwsze 10 lat póki są dopłaty?


@Chris_Karczynski: Niskie oprocentowanie rzędu 2% przez pierwszych 5 lat skutkuje tym, że każda złotówka kredytu kosztuje rocznie 2%. W obecnej sytuacji lokaty (już po podatku Belki) lub obligacje skarbowe pozwalają uzyskać większe odsetki, co prowadzi do wniosku, że w tej chwili finansowo bardziej opłaca się wybrać kredyt na dłuższy okres, wolniej spłacać kapitał, nie nadpłacać,
  • Odpowiedz
@marcpol: To czemu jest napisane, że w decyzji, że RRSO wynosi 4,5%?

Jesteś w stanie przeliczyć jaki będzie koszt takiego kredytu na 500k na 25 lat, ale po 10 latach spłacam jedną ratą cały pozostały kapitał czyli ok. 300k? Czyli ile przez te 10 lat zapłacę odsetek.
  • Odpowiedz
@marcpol: To czemu jest napisane, że w decyzji, że RRSO wynosi 4,5%?


@Chris_Karczynski: RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. W dużym uproszczeniu można porównać ten wskaźnik do średniej ważonej wszystkich płatności przeliczonej na oprocentowanie.

W przypadku programu Bezpieczny kredyt 2% oprocentowanie stałe jest ustalone na okres pierwszych 5 lat. Po tym okresie następuje rekalkulacja oprocentowania. Dopłaty obejmują 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych w formule rat malejących. Mechanizm dopłat powoduje, że oprocentowanie
  • Odpowiedz