Wpis z mikrobloga

mam komputer z #windows. chcialbym zrobic dualboot z #linux #ubuntu . pod windowsem podzielilem dysk na 2 partycje - jedna pod windowsa, druga pod linuxa. podczas instalacji linuxa mam opcje wyczyscic caly dysk, albo zrobic customowa instalacje. balem sie, ze opcja wyczyszczenia dysku (automatyczna instalacja) wyczysci faktycznie caly dysk twardy, a nie tylko jedna partycje, wiec poszedlem w customowy wariant. tam niestety musialem tworzyc samemu jakies mniejsze partycje na boot, root, swap, etc. system postawic postawilem, ale chodzi bardzo kiepsko, laguje wszystko - strzelam, ze byc moze to wina wlasnie tej instalacji, bo nie mialem pojecia, ze kolejnosc tych czesci robi roznice itd.

czy ma ktos dobry tutorial jak zrobic #dualboot ? czy jest mozliwe, zeby proces formatowania partycji itd przebiegl automatycznie?

jesli to ma znaczenie, to chcialem zainstalowac Pop os

#pcmasterrace
  • 13
  • Odpowiedz
to wina wlasnie tej instalacji, bo nie mialem pojecia, ze kolejnosc tych czesci robi roznice itd.


@sayda: Nie robi.

Instrukcji nie mam, ale zrobiłeś wszystko dobrze.
Kliknięcie wyczyść dysk czyści cały dysk łącznie z Windowsem więc tej opcji nie używaj.

Po naciśnięciu custom musisz zrobić partycje:
/boot/EFI/ 1025 mib
swap w ciemno powiem ze 4096 mib (służy do "rozszerzania" RAMu, im mniej RAMu tym więcej swap się przydaje)
Reszta na partycje
  • Odpowiedz
@sayda: Można to zrobić tak:
Uruchamiamy komputer z Live z Linuxem na pokładzie. Tam wybieramy lub instalujemy program GParted. W nim wybieramy dysk na którym będzie instalowany Windows i Linux - musimy podzielić go na partycje. Obraz partycji powinien być mniej więcej taki - pierwsza partycja o wielkości np 2 GB na EFI, potem partycja Windowsa NTFS - np połowa dysku, następnie partycja systemowa dla Linuxa EXT4 na punkt montowania "/"
  • Odpowiedz
@sayda z doświadczenia ci mogę powiedzieć że dualboot z windowsem będzie ci regularnie gruba rozwalał. Jeśli nie chcesz kupić drugiego dysku o niezależnie przez uefi ogarniać to od razu sobie live pendrive przygotuj ze skryptem do recovery gruba (zmodyfikowanym pod swoje partycje)
  • Odpowiedz
@sayda: ja za każdym razem nie tworze drugiej partycji tylko zostawiam pustą przestrzeń dyskową. Przy instalacji instalator daje opcje "wykorzystaj pustą przetrzeń/wolne miejsce na dysku" i tyle
  • Odpowiedz
@sayda: ok to poprawnie po zmnijeszeniu powstało puste miejsce. Jeśłi nie utworzyłeś w jego miejscu nowej partycji to powinno wystarczyć. Większość instalatorów jakie widziałem widziało tą pustą przestrzeń.

Tak na szybko jak spojrzałem na jakieś video to rzeczywiście Pop os nie za bardzo ogarnia to samemu.
Duzy minus dla początkujących.

w takim razie jeśli koniecznie chcesz PopOS! to najszybciej zgodnie z tym co napisał kolega wyżej @Bombonier, a najlepiej obejrzeć
  • Odpowiedz
czy ma ktos dobry tutorial jak zrobic #dualboot ? czy jest mozliwe, zeby proces formatowania partycji itd przebiegl automatycznie?


@sayda: Nie, nikt nigdy nie stworzył takiego poradnika. Wcale a wcale ich nie znajdziesz w internecie.
Nazwij mnie #!$%@? ale jak z twoim szukaniem nie jest najlepiej to nie zabieraj się za Linuxa, zginiesz po tygodniu xD
  • Odpowiedz
z doświadczenia ci mogę powiedzieć że dualboot z windowsem będzie ci regularnie gruba rozwalał.


@pietryna123: Od czasu UEFI już nie ma czegoś takiego. Loadery siedzą sobie w osobnych folderach na partycji EFI i żaden nie rusza innych. Co najwyżej Windows może sobie przestawiać kolejność bootowania tak by wstawiać siebie na szczyt listy, no ale to można łatwo poprawić.
  • Odpowiedz
@nostalgiwolf: To albo ja coś źle zainstalowałem albo nie wiem. Miałem już normalnie uefi i grub który startował pierwszy. Jak windows zrobił sobie jakąś aktualizację to często grub szedł do śmieci i linux znikał. Musiałem mu robić recovery.
  • Odpowiedz
@nostalgiwolf

Od czasu UEFI już nie ma czegoś takiego. Loadery siedzą sobie w osobnych folderach na partycji EFI i żaden nie rusza innych.


No tak, ale nie zmienia to faktu, że do pewnego czasu, jak W10 dostawał kolejne aktualizacje wersji XXHX, to formatował całą partycję EFI i instalował bootloader na świeżo, kosząc przy okazji wszystko co tam było i efekt był taki, że trzeba było bootloader Linuxa po update windowsa instalować ponownie.
  • Odpowiedz
@sayda: Jeśli nie masz możliwości zainstalowania drugiego dysku wewenętrznego to rozważ opcję zainstalowania bootloadera Linuxa na pendrive. Będzie Cię to kosztowało jeden zajęty port USB ale zmniejszy ryzyko że Windows Ci go usunie.
  • Odpowiedz