Wpis z mikrobloga

Mireczki jak to jest z akumulatorami Li-Ion. Czy spadek ich pojemności ("zużycie") to głównie przez ładowanie i rozładowanie? Pytam, bo chcę kupić wkrętak elektryczny, ale będę go używać stosunkowo rzadko i zastanawiam się czy jak będzie leżał naładowany przez 5 lat w szafie to potem w zasadzie będzie jak nowy po tych 5 latach? Czy lata składowania też jakoś znacząco wpływają na pojemność?

#elektronika #technologia
  • 5
@kthxb: cykle pogarszają żywotność, ale nie aż tak mocno. Poza tym jest szansa, że jak go nie będziesz używać przez np. pół roku czy ileś to sam się rozładuje i przed użyciem będziesz go musiał podłączyć na chwilę, więc nie wiem, czy jest sens go kupować, jak coś kręcisz rzadko.
@kthxb jak będziesz trzymał naładowany do 100%, to rocznie bateria utrzaci bezpowrotnie ok 5% pojemności.
Jak dopuścisz do rozładowania poniżej 2v ( czyli np polezy rozładowany kilka miesięcy) to bateria jest do wyrzucenia.
Najlepiej przechowywać naładowane między 40-60%, wtedy utrata roczna pojemności jest pomijalna.
Po co Ci wkrętak którego nie chcesz używać?
  • 0
@Pandillero @gradekmi: Czasami jakaś śrubka z zabawki, jakiś zawias dokręcić, a nie chce mi się latać do garażu po śrubokręty. No, ale w sumie chyba racja, że może nie warto się w to pchać jak dwa razy w miesiącu coś odkręcę.
Mireczki jak to jest z akumulatorami Li-Ion. Czy spadek ich pojemności ("zużycie") to głównie przez ładowanie i rozładowanie?


@kthxb: nie, przez nadbudowywanie się warstwy na elektrodach. W zasadzie to zaleca się rozładować i podładować trochę aku raz na jakiś czas.
@kthxb 2 razy w miesiącu to co innego niż raz na 5 lat. Pierwszy wpis brzmiał jak być to chciał kupić kolekcjonerski:D. Kup i nie przejmuj się bateria. Po 5 latach dalej będzie działać dobrze. Mam narzędzia używane rzadziej i mają więcej niż 5 lat. Teoretycznie pewnie bateria trzyma krócej ale w praktyce tego nie zauważam.