Wpis z mikrobloga

To, że prawie sto lat temu wydarzył się holocaust, jest dla mnie jeszcze w jakiś sposób zrozumiałe. Pierwszy raz w historii podjęto się eksterminacji ludzi na taką skalę, obieg informacji nie był tak błyskawiczny, ludzie może byli w jakiś sposób "inni". Ale to, że w 2024 roku, po prawie stu latach powtarzania, że nigdy więcej takiego bestialstwa, naród który był obiektem tej masakry robi to samo innemu narodowi, po prostu nie mieści mi się w głowie.

#izrael #palestyna #wojna
  • 74
  • Odpowiedz
@sebek_r: z tymi "robi to samo" to lekkie nadużycie. Nie neguje zbrodni i mordowania cywili w strefie gazy, ale nie ma to charakteru zinstytucjonalizowanego ludobójstwa
  • Odpowiedz
Pierwszy raz w historii podjęto się eksterminacji ludzi na taką skalę


@sebek_r: Wcześniej też były ludobójstwa jak Ormian. No i zdarzały się od starożytności, całe narody wymierały, tylko ludnościowo wtedy to było mniej ludzi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@edantes to jest twoja opinia, moja jest taka, że ma. Piszesz te słowa 80 po wojnie i dzisiaj łatwo jest to wszystko ocenić i sklasyfikować. W pierwszych latach wojny też opinia światowa nie wiedziała na jaką skalę i jak w ogóle to się odbywało. Po za tym w izraelskim rządzie są przedstawiciele partii skrajnie narodowo-religijnych, dla których Palestyńczycy to podludzie, a kobiety powinny jeździć w osobnych wagonach w tramwajach.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@djtartini1 @Architekt_Chaosu macie rację, że podobne rzeczy się zdarzały. Ale chyba też przyznacie mi rację, że nie było to na skalę 6 milionów osób w tak krótkim czasie? Zresztą nie chce się teraz spierać o fakty historyczne. Chodzi mi o to, że po tych wszystkich doświadczeniach dalej mamy to samo. Zaraz napiszecie, że taki było, jest i będzie, ale to nie zmienia faktu, że może mi się to nie mieścić w głowie.
  • Odpowiedz
@sebek_r: serio wierzysz, że w śmieszne 80 lat cokolwiek się w ludzkiej psychice zmieniło? Że my dzisiaj to jacyś lepsi moralnie od naszych przodków sprzed 4 pokoleń? Że ty też byś nie był jak niemeccy cywile jakby przyszedł nowy hitler i albo głosował za, albo udawał, że nic nie możesz z tym zrobić?
Powtarzanie sloganów, które są wbrew ludzkiej naturze nic w tej naturze nie zmieni. A nowych hilterów i nowych
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@voov100 tak, wierze. A przynajmniej staram się wierzyć. Możesz mówić, że jestem naiwny, ale ja przynajmniej nie staram się tego usprawiedliwiać, co ty właśnie robisz.
  • Odpowiedz
@sebek_r: No tak rozumiem i rozumiem, że to niewyobrażalne, choć moim zdaniem to kwestia technologii no i zaludnienie było największe w XXw stąd też właśnie to ludobójstwo Ormian 1,5 mln ludzi (przy niższej technologii Turków niż Niemiec). Najwięcej ludzi i tak zabijali Chińczycy jeśli chodzi o liczby bezwzględne, prawdopodobnie zabili też najwięcej ludzi procentowo w stosunku do ludności świata w danym momencie podczas jednoczenia i tworzenia dynastii Qin. Stąd armia terakotowa
  • Odpowiedz
Grupa szowinistów koczowniczych była wielokrotnie wydalana z prawie każdego kraju na ziemi. Ewidentnie wina wszystkich poza nimi.
  • Odpowiedz
naród który był obiektem tej masakry


@sebek_r: widzę pan mało czyta. Niech pan poczyta o tym jakie biznesy robili ci ludzie. Niech pan poczyta o tym że było wiadome żeby uciekać z czego wiele osób skorzystało. Ale to niedobre o tym mówić i pisać.
  • Odpowiedz
@sebek_r Rzeczywiście to dokładnie to samo, szczególnie biorąc pod uwagę że Izrael bezskutecznie proponował palestyńskim Arabom pokojowe rozwiązania z kilkanaście razy, a obecnie 1/5 jego obywateli to właśnie Arabowie którym żyje się tam lepiej niż w każdym z sąsiednich krajów arabskich. Literalnie nazizm XD
  • Odpowiedz