Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Kilka miesięcy temu wyjechałem za granicę, a swoje mieszkanie udostępniłem siostrze. Wysyła mi co miesiąc 2000 zł, a ja opłacam rachunki, więc zostaje mi jakieś 1000 zł. Myślałem, że jak wynajmuje się rodzinie, to nie trzeba płacić podatku, no ale jednak trzeba.

Co teraz mogę zrobić? Gdybym jej teraz odesłał tą kasę, a dałaby mi ją w gotówce (nie musiałaby wypłacać specjalnie, bo i tak ja już na) to mógłbym uniknąć US? A jak już musiałbym się z tego rozliczyć, to jakieś czynne żale powinienem składać?

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale prowadzę jdg, lecz niezwiązaną z wynajmem/nieruchomościami.

#podatki #b2b #pytanie #pytaniedoeksperta #nieruchomosci #wynajem #prawo #us #urzadskarbowy #skarbowka #mieszkanie #finanse #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim Skoro to tylko kilka miesięcy to możesz to potraktować jako darowiznę do kwoty ok. 9000 zł. Choć niewiadomo jakie były tytuły przelewów. Do powyższego limitu nie trzeba nic zgłaszać.

Jeżeli już jednak zdecydujesz się podpisać umowę i płacić podatki to pamiętaj, że rachunki muszą być opłacane przez lokatora, bo wtedy ty będziesz płacił podatek od całej kwoty 2000, a nie 1000, który ci zostaje (takie głupie prawo, które weszło 2 lata
  • Odpowiedz