Wpis z mikrobloga

Mimo że jestem zwolennikiem przepisów które nakazują kierowcom zatrzymywać się na pasach, to zauważyłem że naprawdę cała masa ludzi straciła ostatnio instynkt samozachowawczy.

Od momentu wprowadzenia przepisów mam wrażenie że coraz więcej pieszych wchodzi na jezdnie - często z oczami w telefonie poza oznakowanymi przejściami, ewentualnie na czerwonym. Pomijając już chyba najniebezpieczniejsze, czyli błędne przeświadczenie rowerzystów o ich bezwględnym pierwszeństwie na wszystkich przejazdach rowerowych.
Zapraszam do dyskusji.
#przepisydrogowe #przepisy #ruchdrogowy #samochody #warszawa #wroclaw #krakow #trojmiasto
  • 35
@kijanu_riws:

Jeżdżę samochodem będąc świadomym nie tylko obowiązków wynikających z przepisów, ale także przysługujących mi praw. I prawa te bezwzględnie egzekwuję wobec pieszych i rowerzystów, czego efektem było kilka potrąceń przechodniów i stłuczek z rowerzystami. We wszystkich wypadkach winę ponosiła ta druga strona, choć naturalnie milicja z miejsca chciała mnie oskarżyć o spowodowanie zdarzenia i wlepić mandat.

Oczywiście w aucie mam kamerę, bo inaczej to umarł w butach.
@JAuStURYErSE:

Zbliżając się do przejścia masz zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli czujesz że nie jesteś w stanie zapewnić pieszym bezpieczeństwa - nie prowadź auta. Zamykam dyskusję.


Zwalniam i zachowuję ostrożność. Jeśli mimo tego ktoś mi wyskakuje z chodnika na czerwonym prosto pod koła, to w niego wjeżdżam, wzywam policję (i karetkę w razie potrzeby), a później zdzieram z potrąconego delikwenta pełną kwotę na pokrycie kosztów naprawy auta. I nie czuję
a z drugiej strony sam widzę, że kierowcy aut w znacznej ilości, nie zatrzymują się wciąż na przejściach dla pieszych i rowerzystów.


@Rogi_:

Widocznie zdają doskonale przepisy i wiedzą doskonale, kiedy powinni się zatrzymać, a kiedy nie muszą, bo mają pierwszeństwo.
czego efektem było kilka potrąceń przechodniów i stłuczek z rowerzystami. We wszystkich wypadkach winę ponosiła ta druga strona


@kasztan00: To wrzuć te kilka potrąceń. Jak na jednego kierującego masz niesamowicie dużo zdarzeń, ja jeszcze nie miałem kontaktu z pieszym czy rowerzystą.
Jak na jednego kierującego masz niesamowicie dużo zdarzeń, ja jeszcze nie miałem kontaktu z pieszym czy rowerzystą.


@niki_niki:

Pojeździj po dużym mieście nie ustępując absolutnie nikomu w sytuacjach, w których masz oczywiste pierwszeństwo i w godzinę uzbierasz kilka przypadków. Typowe sytuacje:

- skręcasz na skrzyżowaniu w prawo mając zielone światło, pieszy #!$%@? ci się pod koła mając czerwone.
- zbliżasz się do przejazdu dla rowerów, widzisz pędzącego rowerzystę, wjeżdżasz na przejazd
Pojeździj po dużym mieście


@kasztan00: No ale ja mieszkam w dużym mieście.

- skręcasz na skrzyżowaniu w prawo mając zielone światło,

Większość małych skrzyżowań, z sygnalizacją ma tak, że jak jest ruch otwarty na wprost to piesi też mają zielone. Dawaj nagranie, bo narracje to ja też mogę na poczekaniu zmyślać.

- zbliżasz się do przejazdu dla rowerów, widzisz pędzącego rowerzystę, wjeżdżasz na przejazd przed nim, rowerzysta #!$%@? ci się w
@kijanu_riws: panie, jak ja o tym mówiłem dawno temu, to mnie minusują na wykopie i dają haha na FB. Ostatnio moja dziewczyna marudziła tym cymbał0m bardziej niż ja, jak jechała ze mną jako pasażerka, bo już ma tego dosyć XD.

To teraz nauczcie się ludzie, że można jechać szybko i bezpiecznie. Jak się zna trasę, warunki pozwalają, nie ma dużo ludzi, auto jest sprawne i sprawdzane i nie jest to miasto,
Przepisy są jasne i klarowne. Zbliżając się do przejścia masz zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Jeżeli czujesz że nie jesteś w stanie zapewnić pieszym bezpieczeństwa - nie prowadź auta. Zamykam dyskusję.


@JAuStURYErSE: przepisy dotyczą pieszych TAK SAMO. Pierwszy błąd. Drugi błąd, to słabszy dostosowuje się do silniejszego, nie na odwrót, bo to anty-logika. CO NIE ZMIENIA FAKTU, że auta powinny mieć takie prawne ograniczenia.
@kijanu_riws Z drugiej strony po wprowadzeniu tych przepisów jako pieszy i rowerzysta widzę dużą poprawę co do zachowania kierowców i jednak kultura na drodze uległa poprawie.
Są oczywiście grupy niereformowalne jak kobieta 40+ w SUV, stary dziad albo Pan Janusz, co ma prawo jazdy 2137 lat, ale statystycznie jest poprawa i jak się samemu zwolni, to nie jest tak źle.
Ale rzeczywiście poziom zidiocenia społeczeństwa jest zatrważający. Ja rozumiem ludzi starszych, ale
Większość małych skrzyżowań, z sygnalizacją ma tak, że jak jest ruch otwarty na wprost to piesi też mają zielone.


@niki_niki: Twoje empiryczne obserwacje, nie mają znaczenia. Ważne są fakty i statystyki. Potwierdź to czymś konkretnym/oficjalnym, a nie swoimi obserwacjami.

przepisów które nakazują kierowcom zatrzymywać się na pasach


@kijanu_riws: w PL nie ma takich przepisów

@niki_niki: xDDDD miałem na myśli ustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu.


@kijanu_riws: na przejściu. Osoba oczekująca na wejście nie jest na przejściu. Nie ma takiego przepisu nakazującego zatrzymanie.