Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

Dzisiaj się spotkałem z moim przedstawicielem władzy w sejmie, by zapytać co sądzi o tej szanownej ustawie. Przedstawiłem kuriozalne punkty z ustawy i przedstawiłem prostym sposobem o ile ceny mieszkań wzrosną oraz że wśród znajomych jak o tym usłyszeli cudownym programie powiedzieli cytuje: "o #!$%@? znowu beton w górę". Wynikla dyskusja. Na końcu tej dyskusji - padło pytanie "To jak mamy pomóc?" . Zaproponowałem powrót ulgi mieszkaniowej na pierwsze mieszkanie. Opowiedziała:


KURTYNA
  • 19
To jak mamy pomóc?


@ShiroUmizake: teraz to serio nic nie trzeba robić. A jak brakuje im kasy to kataster z różnymi progami tak aby pierwsze mieszkanie nic nie kosztowało a każde następne troszkę więcej. Nawet nie trzeba wymyślać koła na nowo wystarczy, że skopiuje się rozwiązania z cywilizowanych krajów.
@acpiorundc: Nie przejdzie to. To są wyborcy. Znam sporo osób co ma 3-4 mieszkania w mieście po babciach/dziadkach itd. Ulga by pomogła, przykład:

Masz zdolność na 400 tysięcy ale otrzymasz ulgę bo to pierwsze mieszkanie , liczmy 20%. Dogadujesz się z bankiem , że ulga mieszkaniową przeznaczysz do nadpłaty kredytu (jak nie to komornik). Bank powiedzmy się zgadza i podwyższa zdolność. Przy tym żadnych dopłat do wkładu własnego. I nagle zdolność
Nie przejdzie to. To są wyborcy. Znam sporo osób co ma 3-4 mieszkania w mieście po babciach/dziadkach itd. Ulga by pomogła, przykład:


@ShiroUmizake: w każdym cywilizowanym kraju jest kataster. U nas będzie prędzej czy później a im później tym gorzej. A wbrew pozorom jest ok. ~ 1 mln ludzi co wynajmują mieszkanie. A reszta ma albo swoje albo najmuje od nich. Robi się powoli kasta "renty" i reszty. Dlatego prędzej czy
Pytanie jak jest duza grupa wyborcza co posiada wiecej niz 1


@ShiroUmizake: Mamy ~29mln wyborców z czego 1 mln posiada przynajmniej 1 nieruchomość na wynajem. Jakbyśmy z tego wyłączyli pierwsze 3 mieszkania. To pewnie będzie to dużo mniej. Jest dużo osób co ma max 1-2 mieszkanie na wynajem a potem mamy trochę osób co ma 10 i więcej. Dlatego kataster musiałby być w formie takiej, że do 3 mieszkań nie płacisz
@acpiorundc: Hmm. Wątpie by to naprawiło rynek. Szybciej byłbym o podatek kastralny od drugiej nieruchomości - płaconej podczas kupna przez osobę kupującą. Oczywiście progresywny. Takiego kosztu nie przerzucisz na najemcę, bo potrzebujesz gotówki teraz. Kastralny przy tak niewielkim procencie wynajmowanych mieszkań mógłby zostać przerzucony na najemcę.
Hmm. Wątpie by to naprawiło rynek. Szybciej byłbym o podatek kastralny od drugiej nieruchomości - płaconej podczas kupna przez osobę kupującą. Oczywiście progresywny. Takiego kosztu nie przerzucisz na najemcę, bo potrzebujesz gotówki teraz. Kastralny przy tak niewielkim procencie wynajmowanych mieszkań mógłby zostać przerzucony na najemcę.


@ShiroUmizake: podatek katastralny jednak musi być wprowadzony od posiadanej rzeczy pierwszej potrzeby. Przykład centrum Warszawy 50m2 koszt utrzymania takiego mieszkania to 500 zł na mc. Wynajęcie
Moja teoria jest ze nie chca by weszly dwa naraz. Inaczej mowiac dac jeszcze karte wyjscia dla fliperow.


@ShiroUmizake: właśnie podobnie myślałem. Na dniach będą pokazane majątki polityków zgromadzone na koniec roku. Dowiemy się czy już wychodzili przy BK2% czy jeszcze nie.