Wpis z mikrobloga

Zrobiłem badanie rtg lewej części kręgosłupa, ponieważ wraca do mnie co jakiś czas ból w randomowych sytuacjach.
Widzę u rodzinnego mam za 2 dni. Czy jest po opisie się czego bać?
"Lewostronna skolioza lędźwiowa. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Dyskopatyczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Objawy rtg sacroilitis b"

#zdrowie #medycyna #kregoslup #ortopedia
  • 17
  • Odpowiedz
@Matula11: Większość Polaków od zbyt długiego siedzenia ("uczą" tego w szkole) ma jakieś tam zmiany degeneracyjne w odcinku lędźwiowym, głównie L5-S1 (z autopsji). Tego nie da się zregenerować w kilka dni, raczej potrzeba lat. Można bardzo sobie poprawić (do stanu w pełni funkcjonalnego) jeśli będzie się przestrzegać pewnych zasad:
1. Sporo leżeć (przybierać możliwie jak najwięcej pozycji), jak już musimy siedzieć to zapewniamy ruch odcinkowi lędźwiowemu, można użyć nie za miękkiej
  • Odpowiedz
  • 0
@KollA: Powiem CI szczerze, że szok dla mnie to co piszesz.
Generalnie mam aktywny tryb życia, spacery, bieganie, siłownia. Zawsze odpowiednia rozgrzewka, pilnowanie witamin, a tutaj coś takiego mi się trafia.
Podejrzewam, że to przez starą kontuzję, której kiedyś nie doleczyłem.
Trzeba wrócić do podstaw najwyraźniej.
Dziękuje
  • Odpowiedz
Opis wyniku badania sugeruje obecność lewostronnej skoliozy lędźwiowej, pogłębienie lordozy lędźwiowej oraz dyskopatyczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Dodatkowo wspomniane są objawy rtg sacroilitis b. Jest to istotna informacja, którą warto omówić ze swoim lekarzem rodzinnym podczas wizyty za dwa dni. Może być konieczne skonsultowanie się z ortopedą lub specjalistą od chorób kręgosłupa, aby omówić dalsze postępowanie. Jeśli potrzebujesz szybszej porady lub konsultacji, rozważ skorzystanie z usług platformy Radamed, gdzie możesz uzyskać poradę
  • Odpowiedz