Wpis z mikrobloga

#elektronika #diy #ltspice #elektronikadiy #automatyka
Jak w LTSpice / PSpice wstawić ogniwo peltiera? Chcę zobaczyć jaki filtr LC zrobić, żeby sobie sterować takim ogniwem przez PWM. Czy mogę po prostu użyć rezystora, o rezystancji odpowiadającej oporowi ogniwa?
Wiem, że można wpuścić PWM bezpośrednio na peltiera, ale jest to nieoptymalne z tego co czytałem, a niektórzy wręcz twierdzą, że może uszkadzać ogniwo na przestrzeni czasu (brak źródła, wypowiedzi randomów z internetu).
Zdjęcie poglądowe jakby to wyglądało. PWM o częstotliwości 100kHz, 24V. ogniwo na 12V, sterowanie wypełnieniem sygnału PWM.
RopuchYtong - #elektronika #diy #ltspice #elektronikadiy #automatyka
Jak w LTSpice / ...

źródło: pwm

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@RopuchYtong: Symulując ten układ dostaję ładne odpowiedzi na zmianę wypełnienia PWM, ale pojawia mi się ujemny prąd płynący przez kondensator. Czy tak to powinno wyglądać?

Liznąłem trochę elektroniki, ale jednak jestem dosyć zielony w te tematy.
Edit:
Jakby nie było widać, zielony to prąd na R1, niebieski to prąd na C2
RopuchYtong - @RopuchYtong: Symulując ten układ dostaję ładne odpowiedzi na zmianę wy...

źródło: Screenshot_1

Pobierz
  • Odpowiedz
może być 1n4007


@FFFFUUUU: gość ma na symulacji prąd 10A, docelowo chce peltiera z prądem 15A, a ty mu polecasz diodę na 1A i do tego nie nadającą się do pracy na częstotliwościach większych niż sieciowe?
  • Odpowiedz
  • 0
@zetisdead: elektronikę trochę liznąłem, powiedziałbym jestem na etapie początkującego, ale @FFFFUUUU chyba ma rację. Dioda jest ustawiona w kierunku zaporowym, czyli prąd pracy układu przez nią nie popłynie. A dokumentacja mówi, że 1N4007 ma parametr DC Blocking Voltage na poziomie 1000V - takiego nigdy nie osiągnę w tym układzie, więc nic jej nie będzie.

Nie do końca rozumiem jej funkcję, ale coś mi świta, że pozwala się ona rozładować szpilki prądowe,
  • Odpowiedz