Wpis z mikrobloga

Mam iphone już ponad 4 lata więc postanowiłem się znowu przesiąść na androida i trochę z ciekawości i trochę bo taniej.

Wybór padł na poco x6 pro 5g bo w recenzjach zachwalali, bo wydajność i ekran niby bardzo na plus no i 12 gb ramu.

Kupiłem i byłem zaskoczony, że HyperOS czy tam MIUI tak bardzo spadło na dno. Te ponad 5 lat temu to była przyzwoita nakładka ale teraz ilość bloatware'u mnie przygniotła. Dobra pomyślałem wgram custom roma jakiegoś a tu się okazuje, że niczego nie ma bo telefon na mediateku.... Zrobiłem debloating przez adb, usunąłem ponad 30 paczek, i jest dużo, dużo lepiej, ale i tak niesmak i pewnego rodzaju strach pozostaje. Strach bo jak zacząłem czytać na reddicie co i jak to autentycznie pojawiły się obawy o prywatność.

Hardware'owo jest to moim zdaniem fenomenalny telefon. Śmiga jak szalony, piękny oled, 120hz, nawet przyzwoite głośniki. No kurde czułem naprawdę przeskok w porównaniu z iphonem 11. Ale na reddicie ludzie to samo pisali o telefonach poco - świetny hardware, beznadziejny software.

Miałem chwilę zwątpienia i chciałem zwrócić ale postanowiłem go jednak zatrzymać i najwyżej odsprzedać. Patrzyłem też na samsungi i pixele, ale samsung s23 mimo niby lepszej nakładki też jest wypełniony bloatwarem a pixele mają exynosy i bardzo krótki czas na baterii i problemy z przegrzewaniem (bo exynos) niby.

Czyli jak zwykle. Nic się nie zmieniło na androidzie. Niby duży wybór ale jednak nie ma wyboru xD I jak ktoś gada teksty w stylu po co iphone jak masz tańszego androida to już wiem że chłop nie ma pojęcia o czym mówi. Wciągu kilku dni korzystania miałem więcej bugów na androidzie niż na iphonie przez 4 lata.

Android dalej się nie zmienił. Dalej ten ekosystem to zwykły burdel. I ktoś powie, że miui miui a reszta ok, no właśnie zrobiłem research i ludzie nawet narzekają na pixele że są bugi i właśnie hardware'owo to kiepski sprzęt.

A w przypadku poco to jak zwykłe -> nie ma nic za darmo. Świetny hardware w cenie bo software to zwykły spyware z zainstalowanymi śmieciowymi aplikacjami. Po prostu chinole zarabiają na oprogramowaniu.

Jak ktoś nie jest zaawansowanym użytkownikiem i nie umie sobie tego wszystkiego usuwać to jest w czarnej dupie.

#android #iphone #miui
  • 15
  • Odpowiedz
Niezłe doświadczenie choć ja bym na pewno nie kupił nic z Androidem bez gruntownego rozeznania tematu czy mnie taki sprzęt nie zawiedzie. Ale #!$%@?ąc od tego, jeszcze kilka lat temu lubiłem zmienić telefon co mniej więcej 2 lata, miewałem iOS, miewałem androidy, wcześniej Symbiany, natomiast od prawie 3 lat mam iPhona 13 i oczywiście bywa że raz na jakiś czas wywali jakąś aplikację, czasami klawiatura laguje w przeglądarce, kiedyś miałem problem z
  • Odpowiedz
  • 3
@obszarnik: ja miałem podobne doświadczenia z iphonem 11 przez 4 lata używania. Po prostu był mega niezawodny. Z Androidem to myślałem, że się jednak polepszyło ale jest tak jak zawsze. To nie są telefony typu kupujesz i używasz.

Wiadomo masz ludzi którym reklamy w telefonie nie przeszkadzają, bugi nie przeszkadzają i u nich "działa".

A poco kupiłem zwiedziony recenzjami na youtubie które okazały się trochę o kant dupy.
  • Odpowiedz
@janciopan: z tym poco phone (bo chyba tak to się nazywa) to właśnie ciekawa sprawa bo mój kumpel go kupił jakieś 2 lata temu bo miał być niesamowicie zajebisty. Ale jednak też wcale nie był i kumpel kupił niedługo później iPhona 14.
  • Odpowiedz
  • 0
Nawet powiadomienia w aplikacji. Używałem MIUI więc wiem, że trzeba kłódkę założyć, dać pozwolenie na autorestart w tle i ustawić na tryb bez ograniczeń. Ale normik? Normik nie będzie dostawał powiadomień. Problem od lat w MIUI (nie androidzie) i dalej nie naprawili. Wiadomo oni to zrobili bo normik instaluje aplikacje bez namysłu i one sobie chodzą w tle i zżerają baterię ale domyślne ustawienia są za bardzo agresywne i telefon traci podstawową
  • Odpowiedz
  • 0
@obszarnik: tu się rozbija jaki konkretnie poco. Ten mój ma mediateka o procesorze porównywalnym właśnie z iphone 11, ktoś powie, że to słabo ale to jest wydajność flagowca i to czuć - wszystko śmiga jak szalone i otwiera się w ułamku sekundy. Pytanie co będzie za rok ale to się zobaczy i pewnie o tym napiszę.
  • Odpowiedz
@janciopan Ja mialem w druga strone, cale zycie androida Sony pozniej Samsunga S5 S7 edge( telefon mega zajebisty) pozniej przesiadka na S20 i wielkie rozczarowienie telefon w 2020 kosztowal z 4500plnow, grzal sie jak patelnia, bateria gorsza niz w 3 letniej S7 jeden wielki bubel korzystajac z map gugla i janosika co chwile wyskawilal blad, ze telefon przegrzany, musialem go chlodzic co chwile, pozniej dostalem sluzbowego iphone 7 telefon mial z 4
  • Odpowiedz
@janciopan: Dlatego lata temu zrezygnowałem z chińskich producentów, bo mimo dowożenia hardware, to soft pozostawiają rozgrzebany. Mogliby po prostu zostawić czystego androida i byłby spokój, tymczasem muszą mieć konkretnie swoje zastosowanie. Z mojego doświadczenia tylko Samsung ma nakładkę na przyzwoitym poziomie. Z czasem nawet oneplusa zepsuli.

Dla samej odmiany przeniósłbym się na telefon od Google, lecz nie przekonuje mnie rozmiar pixela 8 pro, a zwykła 8 uważam, że jest po prostu
  • Odpowiedz
Software Xiaomi zamiast być coraz lepszy jest coraz gorszy. Za czasów Redmi myślałem trochę poprawią i będzie fajnie ale wszystko poszło w drugą stronę. Przesiadłem się na Pixele. Podoba mi się funkcja grzania dłoni ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 2
@Pompejusz: Właśnie ja nie rozumiem dlaczego google ma taki problem by zrobić iphone tylko, że na androidzie. Wystarczy żeby wzięli snapa 8 gen 2 i już miałbyś przyzwoity telefon a tak bawią się w rebrandowane exynosy na które dużo użytkowników samsunga narzekało. Od pixela 10 mają niby naprawdę robić własne procesory więc zobaczymy.

Gdyby pixel 10/11 kosztował tak do 2500 zł, nie grzał się, trzymał sensownie na baterii i miał czystego
  • Odpowiedz
@janciopan: widze, ze przez 6 lat odkad porzucilem androida na rzecz ios nic sie nie zmienilo. Dalej kupujac telefon musisz przewertowac XDA pod katem tego czy sa na niego custom romy (jakosc tychze tez czesto jest mocno dyskusyjna), a najelpiej jakby mial oficjalny rom od LineageOS
  • Odpowiedz
  • 0
@Eugeniusz_Zua: Jak jesteś wymagający to tak. Androidy to taki odpowiednik IE z 5 toolbarami, większość tego nie zauważy nawet a tacy jak ja dostaną szału.

Też nauczka na przyszłość że jak coś z androidem to albo pixel albo wcale.
  • Odpowiedz