Wpis z mikrobloga

Nie kumam tego hype na nieruchomości.
Każdy ledwo urośnie musi mieć mieszkanie/dom? A gdzie do tej pory mieszkali? Chyba nie pod mostem.

U mnie we wsi 5/6 domów z rzędu gdzie zostali sami rodzice a dzieci poszły a cała góra domu stoi pusta i marnuje się. A gdyby ją wykorzystać?

Oni wola wziąć po same kule: 600k kredytu a do splacenia 900k.
Potem pokazuje mi jeden i drugi ratę że splaca 100 zł kapitału a reszta 3000k to odsetki. Czy splaci to kiedyś? Nie sądze.

Ja osobiście wolę odkładać co roku i jak mnie będzie stać to sie rozgladnę.

10 minut dojazdu do pracy to za dużo dla Jaśnie Pana. On musi mieszkać w mieście wojewódzkim najlepiej WAWA, Krk i to najlepiej z widokiem na Smoka Wawelskiego. Kisne. Mega roszczeniowe pokolenie

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #finanse #ekonomia
  • 12
  • Odpowiedz
U mnie we wsi 5/6 domów z rzędu gdzie zostali sami rodzice a dzieci poszły a cała góra domu stoi pusta i marnuje się. A gdyby ją wykorzystać?


@blackghost: ludzie cisną do miast za pracą i ewentualnymi usługami, jakby pracodawcy/korpo szerzej stosowali zdalną, a pracownicy nie lecieli w wuja to ciśnienie byłoby mniejsze.
2 lata jakoś projekty i wdrożenia leciały full remote i nie było problemu, teraz jakieś hybrydy i spotkania
  • Odpowiedz
@blackghost na co ma być wykorzystywana "góra domów"?
To normalne, że młodzi ludzie nie chcą mieszkać z rodzicami jeśli ich na to stać i to normalne, że chcą mieszkać tam gdzie jest więcej i lepiej płatnej pracy.
  • Odpowiedz
@blackghost bo ludzie chcą normalnie funkcjonować. Migrują do lepszych lokacji za praca i możliwościami. Chcesz to #!$%@? u okolicznego Janusza i żyj u starych na górze :D
  • Odpowiedz
600k kredytu a do splacenia 900k


@blackghost: nie 900k tylko 1,5 miliona przy kredycie na 30 lat. Rata miesięczna wychodzi w okolicach 4k. Jestem świeżo po rozmowie z doradcą kredytowym, te koszty to jakiś kosmos, do tego przez pierwsze 3 lata kwota kapitału praktycznie stoi w miejscu. Bez opcji na agresywne nadpłacanie taki kredyt zupełnie nie ma sensu.
  • Odpowiedz
do tego przez pierwsze 3 lata kwota kapitału praktycznie stoi w miejscu. Bez opcji na agresywne nadpłacanie taki kredyt zupełnie nie ma sensu.


@ebpttk: Można wziąć kredyt z nadpłacaniem od 1. dnia. Ja taki brałem w 2023 bez żadnego problemu.
  • Odpowiedz
Każdy ledwo urośnie musi mieć mieszkanie/dom? A gdzie do tej pory mieszkali? Chyba nie pod mostem.


@blackghost: Tak, to się nazywa samodzielność. Jak mieszkasz z rodzicami to czynszu nie płacisz, za to płacisz zdrowiem psychicznym.
  • Odpowiedz
Jasne, bardziej chodziło mi o możliwości finansowe żeby od początku robić nadpłaty - sama rata jest przecież niemała


@ebpttk: To spoko, ale u mnie przez formę opodatkowania żeby wziąć 640k kredytu musiałem mieć dochody 25-30k przez ostatnie 12 miesięcy żeby uznali zdolność. Nadplacam z palcem w dupie.
  • Odpowiedz