Wpis z mikrobloga

@Wloczykij2 może trochę offtop, ale:
- RAID!=Backup. Jak ktoś coś usunie - przypadkiem chociażby - to tego nie ma już na obu dyskach. Tak samo wirusy. Backup musi być mimo RAIDa
- na lata będzie buda, ale dysk może się nowy #!$%@?ć po 10 latach albo po tygodniu, tu nie ma reguły.

a co do konkretnej budy - z qnapów się fajnie korzysta i konfiguracja nie sprawia problemu nawet nietechnicznym. Poza tym
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: W domu mam Zyxela, już ładnych parę lat, na dwa dyski, każdy dysk po 2 TB i wszystko śmiga bez zastrzeżeń. Ale zapewne ty byś potrzebował nówkę nieśmiganą. Stawiałbym na Qnapa, i dwa dyski SSD. Pojemność to już zależy od zasobów w kieszeni.
Takiego samego Zyxelka miałem postawionego u księgowej którą obsługiwałem, dostęp maiła z czterech komputerów do bazy danych,a program który na tym działał to Buchalter.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: a ja bym akurat poszedl w druga strone. Nie ma co przeplacac za synology, QNAPy etc. Maly terminal z dwoma dyskami SSD. Jeden OS + samba, i prosty cronjob dla backupu na drugi dysk. Taniej, szybciej, ciszej i mniej sie moze spaprac.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: nie wiem czy jest sens przeplacac, nawet i na fakturze. Nie wspominajac o tym ze synology i inne #!$%@? to nie dosc ze rozmiarowo duzo wieksze to i przerost formy nad trescia. Ale jezeli juz masz sie pchac w komerche to synology > QNAP. Problem tylko z tym ze o ile dobrze pamietam Synology ma tylko sprzetowy RAID. Co wiecej jak juz koledzy wyzej napisali RAID!=Backup. Ja tam nie lubie
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: żadne z powyższych gotowych NASów. Proponuję najprostsze rozwiązanie czyli Unraid. Do tego jakiś oszczędny pod względem prądu PC, płytę, cpu, ram możesz kupić używaną. Plusem jest to, że możesz dokładać dysków kiedy chcesz, oczywiście do ilości licencji jaką wykupisz. Ja mam starą i lepszą licencję, wiem że teraz się pozmieniało.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: w sumie zalezy od potrzeb. Jezeli potrzebna jest predkosc to SSD, jezeli to tylko dokumenty to HDD wystarczy. Aczkolwiek przy takich rozmiarach (1TB) to w sumie nie ma wiekszego znaczenia. Ale jezeli juz hdd to tylko CMR, SMR sie do raida zwyczajnie nie nadaja.

@quintus tyle tylko ze to ani proste ani trwale :)
  • Odpowiedz
@quintus: ale co za problem z fakturą? Jest wiele firm, które sprzedają taki używany sprzęt. Oczywiście zawsze może kupić nowe części. Piszesz o trwałości i bezpieczeństwie? Obydwoje wiemy, że nie masz fioletowego pojęcia o czym piszesz. Trudno wyszukać bardziej dziurawy system operacyjny, który miał duże wpadki na przestrzeni lat niż qnap. Tylko serwer na własnych częściach + dobry OS do tego, ja polecam Unraid, bo jest właśnie bardzo prosty w porównaniu
  • Odpowiedz
Dzięki wszystkim@za odpowiedzi.

@widofmaker dzięki, właśnie tak jak tu m.in. @quintus zauważył, to do firmy dla nietechnicznych, więc druciarstwo odpada. Kupić, postawić i nie interesować się tym.

Tak czytam, że poza raid i tak trzeba backup to może nas bez raid i drugi dysk będzie tylko za backup robić.

@Beekeeper u siebie bym tak zrobił w chacie, ale nie tam.
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: spoko, namawiałem Cię na profesjonalne rozwiązanie do firmy, które nazywasz druciarstwem, Ty jednak wolisz kupić domowego NASa i lecieć na żywioł :D Pełna profeska, bo skrzyneczka ładnie się świeci i ma fajny napis :) Jak napisałeś o 2 dyskowym NASie, czyli budżet mały, zaproponowałem używany sprzęt, a wybór używanych serwerów jest ogromny + możliwość zbudowania własnego. Jak wpadnie ransomware to daj znać ile kosztuje wykupienie, bo od mojego znajomego chcieli
  • Odpowiedz
@Beekeeper no to powiedz mi jaka jest skrzyneczka profesjonalna po prostu. Muszą być gotowe takie. Ja znam tylko rozwiązania na dużo większe do racka, a takiego nie. Dlatego tu pytam, nie lekceważę Twojego komentarza, bo może niedługo u siebie w domu takie coś zrobię dla siebie :)
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: a co ma bycie nietechnicznym z postawieniem samby? Toz to w TrueNas czy tez Unraid wyklikasz w 10 minut. Reszta to podlaczenie dysku sieciowego ktory zarowno w Synology/Qnap, jak i TrueNas/Unraid wyglada dokladnie tak samo?
  • Odpowiedz