Wpis z mikrobloga

@Sl_w_k_1:
Ja zalewałem wodą, ręką zbierałem co luźne i wyrzucałem do śmietnika. Potem miska do zmywarki i fajrant. Jak masz właściwą hydrację i odpowiednio mocny gluten to w ogóle niewiele tego ciasta w misce zostaje.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Ja tam wszystko upaćkane ciastem wkładam do garnka, zalewam woda pod korek i idę spać. Rano maziaja jest tak rozpuszczona, że spłukuje się wodą.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1:
Najlepiej namoczyć garnek i po paru godzinach dłońmi usunać ciasto, a dopiero później po odlaniu poprawić myjką.
Ewentualnie jak koniecznie chcesz szorowac od razu to ja bym zastosował szczotkę ze sztywnym i krótkim włosiem. Też będziesz się męczyć z doprowadzeniem jej do czystości ale w przeciwieństwie do tych gąbek i myjek przynajmniej ta czystość będzie możliwa do osiągnięcia.
  • Odpowiedz
  • 0
@smk666: no ale coś tam zawsze zostaje @corrs też tak robię ale chciałbym po upieczenia chleba zamknąć temat. A nie czekać.
@jeden_na_dziesiec garnek na ciasto surowe
@vateras131 nie chcę szorować tylko.
Upiec umyć i zapomnieć.
Bo tak to cały proces wydłuża się do 36h ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Wychodzi na to że robię jak wy zostaje z problemem jak na zdjęciu
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 Przed myciem wygarnij resztki ciasta ręcznikiem papierowym albo łopatką silikonową. A w ogóle ten garnek to z czego, że się go boisz zmywarką zepsuć? Myślałam, że chodzi o jakiś z powłoką nieprzywierającą i w nim pieczesz.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 no to coś jest nie tak. Takie ciasto powinno całkowicie odejść od garnka/miski. Po zdjęciu widzę że coś jest nie tak. Albo źle wyrobione i słaba siatka glutenowa albo coś w tym stylu. Chleb pszenno żytni odchodzi pięknie od naczynia, nic nie zostaje. Wiem bo robię takich sporo tygodniowo
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 pęknięcia. Niedopieczenie. Moim okiem człowieka który żyje z pieczenia (ale nie jestem ekspertem) coś jest nie tak. I te ciasto o którym mówisz w garnku zostające. Jutro będę robił to mogę ci pokazać jak będę pamiętał jak odstaje ciasto na taki chleb z miski. Zero mycia jest
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 Wygarnij grube resztki (są nawet specjalne plastikowe szpatułki do tego, skrobka się to nazywa, służy też do dzielenia ciasta np. na bułki) i myj normalnie w zmywarce. Co najwyżej filtr częściej wyczyść, jeśli dužo pieczesz.
  • Odpowiedz
  • 0
@wykopowy_brukselek: nie wieże że nic nie zostaje. Przecież zawsze jakieś resztki przyschnięte u samej góry.
Może łyżka ale zostaje.

Lubię taki niedopieczony.
W sensie blady.

No i jeszcze jedna rzecz po mieszaniu ciasto miało 27 stopni.
Więc chciałem je schłodzić do 24 i włożyłem do lodówki.
Tylko wyciągnąłem przy 21.
I ciasto garowalo 5 h zamiast 3h wg przepisu
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek U mnie ładnie odchodzi bezpośrednio po wyrobieniu, ale jak zostawiam w misce do wyrośnięcia, to po uzyskaniu porowatej struktury ciasto zwykle nie jest aż tak "gumowe", żeby pociągnąć 100% pozostałości ze ścianek.

@Sl_w_k_1 Wreszcie ktoś, kto nie robi z pieczywa brykietów węglowych, ta spieczona gruba skóra zdrowa nie jest (akrylamidy).
  • Odpowiedz