•  

  Remont ciągnie się z wymuszoną przerwa od marca. Ekipa wpadła właśnie dokończyć ostatnią rzecz - kafle na geberit, malowanie i gotowe. Miałem dzisiaj wystawiać na sprzedaż nadmiarowe płytki...

  Patrzę i kurwa nie wierzę. (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  Do tej pory ekipa bezbłędna, no ale kto robi dobrze?

  Dziś rozbiórka i od nowa (╥﹏╥)

  #remontujzwykopem #zalesie #piekloperfekcjonistow pokaż całość

  źródło: ei_1631855357254.jpg

 •  

  Spóźniony ciąg dalszy historii z wpisu o zatrudnieniu seniora który seniorem nie był (https://www.wykop.pl/wpis/59738211/zatrudnilismy-seniora-z-4-latami-doswiadczenia-po-/)

  Będzie długawo, tl;dr na końcu, po drodze wyjaśnienia na najczęściej pojawiające się kwestie bo po 5 zdaniach na krzyż niektórzy mi restrukturyzację w firmie proponują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  W piątek zrodził się pomysł by podzwonić po byłych pracodawcach naszego seniora, uderzyłem do HR żeby sprawdzić czy mogę, okazało się że mieliśmy taką zgodę w komplecie dokumentów startowych więc do dzieła (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  Pierwszy telefon i już wtopa. Pozycja programisty sprzed 4 lat, facet twierdzi że nie jest pewien czy ktoś taki u nich pracował, ale żadnego programisty/działu IT nigdy nie miał w firmie. Jakiś pośrednik finansowy jak wynikało z rozmowy.

  Drugi telefon, z numerem było ciężej bo był to sklep internetowy ale po chwili rozmowy z obsługą klienta dostałem telefon do szefowej. Nasz ananas owszem pracował w tej firmie, ale przy obsłudze sklepu internetowego a nie jako programista

  Trzeci telefon, pozycja “Senior Developer”, na której przepracował prawie rok, najświeższe doświadczenie. O dziwo pamiętają go i nawet programował, zrobił im sklep na Wordpressie za “około 3600 zł”, nie był zatrudniony na stałe, znaleźli go przez polecenie znajomych. Jednorazowa akcja

  Czyli z tym doświadczeniem to ściema. Ale to dalej nie tłumaczy dobrego performance’u na rozmowie rekrutacyjnej...

  Wszedłem na Linkedina, informacje właściwie te same co w CV. Znajomych za dużo nie miał (~130), a moją uwagę przykuł profil osoby o… tym samym nazwisku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Typ pracował od 5 lat jako frontend developer… szybki check na zdjęcie i z mordy całkiem podobny. Doświadczenie w domach oprogramowania, wygląda prawdziwie.
  Później spędziłem żenującą ilość czasu próbując wyciągnąć ich fotki w podobnych pozach z facebooka/instagrama aby porównać side-by-side ale na szczęście mieliśmy wspólnych znajomych. Identyfikację utrudniało to, że obaj mieli zarost i półdługie włosy.

  Uzbrojony w tę wiedzę poszedłem do CEO przedstawiając jaki problem mam i co podejrzewam. O dziwo zaskoczył całkiem szybko i postanowiliśmy drążyć temat.

  Plan działania był prosty, zwabiamy go do biura, biorę go na rozmowę by się lepiej poznać i przy okazji przeprowadzam mini rozmowę rekrutacyjną.
  Wraz z poprzednim rekruterem odtworzyliśmy listę pytań które dostał na pierwszej rozmowie tak aby wszystko było 1:1.

  Nie mogłem z nim odbyć takiej rozmowy w cztery oczy, potrzebny był świadek. Dodatkowo musiało się to potoczyć na tyle delikatnie bym w razie czego mógł się wycofać. Nagrywanie rozmowy uznaliśmy za nieeleganckie.

  A więc padło na chill room. Złapaliśmy Mio Mio z firmowej lodówki i skoczyliśmy pogadać o nowym projekcie który niedługo wystartuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) W chill roomie siedział już CEO i zajmował się swoimi sprawami.

  Zajęliśmy taktyczną pozycję na drugim końcu sali i tak od słowa do słowa poprosiłem go by opowiedział mi o swoim doświadczeniu, byłych firmach oraz technologiach w których pracował do tej pory. O dziwo wszystko pasowało idealnie do naszego przyszłego projektu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc korzystając z miłej atmosfery zapytałem czy miałby coś przeciwko gdybym z nim przeprowadził taką mini rozmowę rekrutacyjną pod ten projekt, abym wiedział że sobie poradzi przed klientem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Zaczęliśmy od samych podstaw, od pytań o HTTP (stanowy czy bezstanowy, kody odpowiedzi, uwierzytelnianie, sesje, websockety, ...), przez CS (zmienne niemutowalne vs mutowalne, race condition, Big(O) Notation, deadlock, SOLID, wzorce projektowe, …) - dużo nie trzeba było bo zesrał się już na trzecim, a przypomnę że pytania były dokładną kalką tych na które odpowiadał na swojej pierwszej rozmowie.

  Mimo tego że starałem się utrzymać luźną i niezobowiązującą atmosferę, z każdym pytaniem coraz bardziej pocił się i denerwował, chyba zorientował się o co tak naprawdę chodzi. W trakcie zapytał czy może skoczyć do łazienki do której wręcz pobiegł. Szybkie porozumiewawcze spojrzenie z CEO i już wiedzieliśmy co się kroi. Jak wrócił, w biegu złapał swój plecak i oznajmił że musi iść bo coś mu wypadło i dokończymy później xD

  Krzyknąłem że musimy porozmawiać i żeby nie uciekał. Powiedziałem że wiemy że nas okłamał w sprawie swojego doświadczenia, i że zadzwoniliśmy do wszystkich jego byłych pracodawców. Powiedziałem że wiemy też że na rozmowie rekrutacyjnej podstawił dublera (tego akurat nie byłem pewien ale wszystko na to wskazywało).

  Typ momentalnie zmalał, gdyby mógł to zapadłby się pod ziemie, głowa poleciała między dłonie i zaczął mamrotać że to nie tak i że on nie chciał źle. Po chwili przyznał się do wszystkiego. Porozmawialiśmy jeszcze chwile o tym wszystkim, o tym jak głupie to było i jakie mogą być konsekwencje, oraz zaproponowaliśmy ugodę: zakończenie umowy w trybie natychmiastowym oraz zwrot poniesionych kosztów, wtedy zapomnimy o sprawie i nie będziemy tego tematu ciągnąć. Siedział tak jeszcze chwilę po czym było widać u niego ulgę, zgodził się.

  CEO z tego wszystkiego, albo w przypływie chwilowego współczucia zaproponował mu nawet start od zera jako stażysta xD Ale wątpię by skorzystał. Zresztą nie chciałbym mieć takiego krętacza u siebie w firmie.

  No i to właściwie koniec historii. Przelew spłynął na konto firmowe już dawno ale nie miałem czasu wrzucić update’u.

  Odpowiadając na pytania które się pojawią i pojawiły wcześniej:
  Jak można przeprowadzić rozmowę zdalną bez kamerki xD
  Rekrutacje zaczęli z kamerą, a po czasie kandydat miał problemy z jakością połączenia i prosił aby wyłączyć. Nie wzbudziło to podejrzeń bo już wcześniej zaczął odpowiadać na pytania techniczne a później jego performance nie uległ zmianie.

  Senior za 40k na 3 miesiące? Czego wy się spodziewaliście xD
  Pisząc “prawie 40k” miałem na myśli dotychczasowe koszty jego zatrudnienia, zarabiał 110zł/h net FV czyli bliżej 56k net/3mc. Stawkę wybrał sobie sam, nie były to maksymalne widełki.

  Pogódźcie się z tym że zjebaliście rekrutacje xD
  No właśnie nie zjebaliśmy, na rozmowie rekrutacyjnej poszło mu zadziwiająco dobrze względem tego co zobaczyliśmy w pracy, żeby nie mówić o tym że w pracy nie wiedział rzeczy które wiedział na rozmowie.

  Ale nie możesz zrobić uzyskać zwrotu kosztów, kodeks pracy to reguluje
  Kolega jest zatrudniony na B2B

  Dlaczego nie sprawdziliście go dokładnie wcześniej, nie wzięliście świadectw pracy?
  Świadectwa pracy używamy tylko do obliczenia dni należnego urlopu dla osób na UOP, ale najwyraźniej trzeba to zmienić :) Dużo nauczyliśmy się na tej rekrutacji, ssanie na nowych pracowników jest takie że czasami się przymknie oko na niektóre sprawy, jak widać ktoś przymknął za bardzo

  Jak wygląda u was dział HR?
  Mamy zespół zewnętrzny od twardych spraw organizacyjnych (umowy, urlopy, papierologia, bla bla bla) oraz headhuntingu, a także człowieka in-house który koordynuje rekrutacje po naszej stronie.

  Pogódźcie się z przepierdolonym hajsem i żyjcie dalej
  Firma nie jest duża (~35os), hajs który straciliśmy na oszustwie można by przeznaczyć na dużo fajniejsze rzeczy, np. wyposażyć wszystkich programistów w porządne słuchawki z aktywną redukcją szumu (chociaż w czasach zdalnych aż tak się nie przydają)

  Tl;dr

  pokaż spoiler Zatrudniony senior okazał się juniorem, doświadczenie w CV zmyślił, a na rozmowę rekrutacyjną wysłał brata, przyciśnięty do muru przyznał się do oszustwa i zgodził się zwrócić cały dotychczasowy hajs w zamian za niewyciąganie konsekwencji prawnych


  #programowanie #programista15k
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika razorn3

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)