Wpis z mikrobloga

#biznes #mbank #pieniadze #ekonomia #motoryzacja #samochody

Mam pytanie w kwestii Leasingu na samochód - a raczej Wasze doświadczenia.
Po kalkulacjach wyszło mi, że całkiem opłacalny pod względem ekonomicznym sposób na pojazd w firmie. Prowadzę własną działalność gospodarczą, co w odróżnieniu od spółek po zakończonym leasingu pozwala mi na przeniesienie przedmiotu leasingu na mnie jako osobę fizyczną a następnie sprzedaż bez podatku (Vat i doch) po 6 mies.
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z mLeasing oraz getin Leasing?
Rozpatruję te dwie firmy. Dlaczego?

mLeasing argumenty za: daje najniższe oprocentowanie, jest stabilny, przejrzyste zasady, pozwala na zakup ubezpieczenia poza bankiem (za dodatkową opłatą) - przeciw: weksel in blanco, nie pozwala na wykup na osobę fizyczną (dziś nie ma to znaczenia, bo obecna konstrukcja prawa i tak pozwala na wykup na firmę a później przekazanie na swoją osobę bez konieczności zapłaty podatku), tabela opłat i prowizji skonstruowana w taki sposób, aby zarabiać za każdą drobnostkę jak zmiana adresu siedziby etc.

getin Leasing argumenty za: brak weksla, możliwość wykupu na osobę fizyczną bez konieczności wprowadzania pojazdu w stan firmy (pozwala zaoszczędzić na podatku), jedna opłata roczna 145zł za wszystkie operacje ze starej tabeli opłat takie jak - udostępnienie danych organom ścigania (mandat), zmianaokresu trwania umowy etc. przeciw: wyższe oprocentowanie, złe opinie w internecie (choć wynikające głównie z niezrozumienia umowy i tabeli opłat), niepokojące opinie o bałaganie w getIn, brak możliwości zawarcia ubezpieczenia zewnętrznego - i z opinii wynika, że potrafią na tym łupać.

Zdaję sobie sprawę z tego, że firmy leasingowe dają leasing dziś każdemu, a potem zarabiają na nieterminowych spłatach czy opłatach z tabeli opłat i prowizji - z resztą większość opinii w internecie negatywnych jakie czytałem wynika ze złego zrozumienia umowy.

Macie jakieś doświadczenia, rady?
  • 7
@abakusso: ja bym podbił do mBanku i spróbował złapać kogoś kumatego i przedstawił mu swoją ofertę która nie uwzględnia weksla. Spróbować zawsze możesz, może się zgodzą. Przypuszczam tylko, że będziesz musiał zaproponować inne zabezpieczenie i tyle :)
@abakusso: masz rację, leasing jest fajny. Ja pierwszy miałem w Getin. Teraz analizowaliśmy bzwbk i Raiffeisen. Wybrałem ten pierwszy, m. In właśnie ze względu na możliwość odkupu na os. pryw. Pisałeś o aktualnym stanie prawnym w tej kwestii - możesz podać szczegóły?
Generalnie w każdym jest sporo haczyków na które trzeba uważać, ale nie ma tego złego...
@abakusso: w sumie nie mam dużego doświadczenia, ale się wypowiem( ͡° ͜ʖ ͡°) Brałem w raiffeisen i bzwbk i nie miałem żadnych problemów ani kruczków. Wszystko spłacane terminowo.
@ursus @@majk3l @projekt : dzięki, już wysłałem zapytanie do BZWBK :)

@majk3l: Robisz wykup na firmę a następnie przekazujesz pojazd na siebie w użytek nie związany z działalnością gospodarczą i musisz go użytkować przez co najmniej 6 miesięcy.

"Istnieje jednak możliwość sprzedaży samochodu bez konieczności naliczana VAT-u. Dotyczy to jednak tylko samochodów osobowych (lub innych pojazdów samochodowych), przy których nabyciu przedsiębiorca miał ograniczone prawo do odliczenia VAT-u. Zwolnienie mogą jednak zastosować