Wpis z mikrobloga

Most discussion of the issue bogs down in minutiae about when human life begins, when or if the fetus can be considered to be alive, etc. All this is really irrelevant to the issue of the legality (again, not necessarily the morality) of abortion. The Catholic antiabortionist, for example, declares that all that he wants for the fetus is the rights of any human being—i.e., the right not to be murdered. But there is more involved here, and this is the crucial consideration. If we are to treat the fetus as having the same rights as humans, then let us ask: What human has the right to remain, unbidden, as an unwanted parasite within some other human being’s body? This is the nub of the issue: the absolute right of every person and hence every woman, to the ownership of her own body. What the mother is doing in an abortion is causing an unwanted entity within her body to be ejected from it: If the fetus dies, this does not rebut the point that no being has a right to live, unbidden, as a parasite within or upon some person’s body.

The common retort that the mother either originally wanted or at least was responsible for placing the fetus within her body is, again, beside the point. Even in the stronger case where the mother originally wanted the child, the mother, as the property owner in her own body, has the right to change her mind and to eject it.


#libertarianizm #anarchokapitalizm #akap #polecampoczytacrothbarda #bekazlewakow #bekazprawakow
#aborcja #cytatywielkichludzi
PiSbolszewia - > Most discussion of the issue bogs down in minutiae about when human ...

źródło: comment_K6pB16NLexvL2Oe5z4Yg4mWYBImfiJ88.jpg

Pobierz
  • 239
  • Odpowiedz
To uzasadnij dlaczego miałbym obowiązek żywić dziecko.

@Kapitalis: Bo to celowe, świadome i zamierzone działanie, mające na celu zabicie innego człowieka, czytaj "inicjacja agresji".
Tu mógłby się pojawić kontrargument "Czy w takim razie mamy przymus karmienia wszystkich głodnych?"
Nie, żadnemu człowiekowi nie jesteś nic winien i nie masz żadnego obowiązku pomagania mu.
"No to dlaczego z własnym dzieckiem jest inaczej?"
Ano dlatego, że za położenie tego samo posiadającego się człowieka, w
  • Odpowiedz
@PiSbolszewia: Jeżeli jakiś rodzic morduje swoje dziecko ( z jakiegokolwiek powodu ) to nie jest to ok. Po to mamy prawo żeby odizolowywać takie chore jednostki od reszty społeczeństwa. I musi tu być wyjątek, bo masz sprzeczność w dwóch zasadach:
* Każdy człowiek ma prawo do życia(również dziecko) oraz jest wolny, a jego wolność ogranicza wolności drugiego człowieka.
* Dziecko jest własnością rodziców.

Musi tu zajść jakiś kompromis.

Już łatwiej byłoby
  • Odpowiedz
Ano dlatego, że za położenie tego samo posiadającego się człowieka, w pełni odpowiada twoje działanie. Twoje działanie przyczyniło się do jego powstania i brak twojego działania, przyczyni się do jego śmierci.


@mihaubiauek: Kwintesencja! Wolność oznacza odpowiedzialność.
  • Odpowiedz
dziecko jest dosłownie własnością rodzica/ów i mogą oni zrobić z nim co chcą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie mam jednak nic przeciwko temu by inni swoje dzieci zabijali.

Gdy zostanie mu ta wolność nadana albo gdy wszyscy jego właściciele umrą.


@PiSbolszewia: Mamy dwie opcje: albo możemy ustanowić zasadę, że każdy człowiek powinien mieć prawo pełnego posiadania swego ciała, albo też możemy założyć, że nie może on
  • Odpowiedz
nie masz żadnego zobowiązania tylko z racji stworzenia dziecka

@Kapitalis: A ja twierdzę, że masz, bo gdyby nie twoje działanie, nie było by sytuacji zagrożenia życia. Brak działania - brak problemu, działanie - problem. Moja racja jest mojsza i zgodna z aksjo.

is an ethical stance that forbids actions


Odpowiedz mi w takim razie kto miałby w libertarianizmie karać za zaniechania wobec dziecka?

Oczywiście prywatna policja i prywatne sądy. Całe szczęście,
  • Odpowiedz
zgodna z aksjo.


@mihaubiauek: Zgodna co najwyżej z amerykańskimi popłuczynami ala libertarianconservative.
Powiedz mi, jeśli dziecko narzuca komuś prawne obowiązki, to dlaczego narzuca je tylko swoim rodzicom, a nie innym osobom? Co rodzice mają z tym wspólnego? Napiszesz, że przyczynili się działaniem do jego stworzenia, ale skoro tak to oznacza to wykluczenie jakiegokolwiek obowiązku matki do utrzymywania przy życiu dziecka, które jest np. owocem gwałtu, jako że nie było to dzi
  • Odpowiedz
Bo to celowe, świadome i zamierzone działanie, mające na celu zabicie innego człowieka, czytaj "inicjacja agresji".


@mihaubiauek: Powstrzymanie się od działania nie jest działaniem.

przecinki są jednak ważne


Faktycznie zjadłem przecinek :(

Piszesz o pseudolibkach, a nie uznajesz samoposiadania i nieagresji wobec istot ludzkich.


@Kapitalis: Nie uznaję samoposiadania osób, które naruszają cudzą własność i oczywiście można do nich strzelać.

Nie masz nic wspólnego z libertarianizmem, proponujesz niewolnictwo uzasadniając je własnością
  • Odpowiedz
Oczywiście prywatna policja i prywatne sądy. Całe szczęście, nie tylko aksjologicznie, ale i powszechnie uważa się, głodzenie dzieci za coś niemoralnego.


@mihaubiauek: Jakim prawem prywatna policja i sąd miałyby działać na rzecz dziecka? Nie zawarły z nim żadnej umowy. Jedyne co mogliby zrobić inni to ostracyzm wobec tych rodziców - ale do tego nie potrzeba przymusu utrzymywania.
  • Odpowiedz
Nie uznaję samoposiadania osób, które naruszają cudzą własność i oczywiście można do nich strzelać.


@PiSbolszewia: To nie jesteś libertarianinem. Złodziej się samoposiada i nie wyklucza to mojego prawa do obrony własności.

Tak dopuszczam obronę własności bez ważenia proporcji. System zero-jedynkowy; jeżeli ktoś narusza czyjąś własność to można i jego naruszać w jakikolwiek sposób.


@PiSbolszewia: Porwałem gówniaka i wpakowałem go do twojego samolotu. Gówniak nie miał szans się oswobodzić, jest skrępowany.
  • Odpowiedz