Wpis z mikrobloga

Nowy kaloryfer zainstalowany w tym roku vs stary zainstalowany cholera wie jak dawno - patrzcie na rozkład temperatury. Widać jak kamień i syf utrudnia oddawanie ciepła do pomieszczenia. Na nowym wlot 60 wylot 30, na starym nawet nie chciało mi się mierzyć ;)
#centralneogrzewanie #ogrzewanie #ciekawostki #technika #fizyka #cieplo #nauka #termowizja #spamtagami
Xaveri - Nowy kaloryfer zainstalowany w tym roku vs stary zainstalowany cholera wie j...

źródło: comment_KWn02ZDYKmcmc61wbb9bwMX61P47c88D.jpg

Pobierz
  • 13
@Issac: No właśnie PRLowske cudo zostało wymienione bo ciekło. Nie wiem ile on miał lat ale pewnie z 55.
@kissandfly: Wiadomo, ale jak na razie w innych pomieszczeniach mam stare, sporo wody w nich i instalacja grawitacyjna więc ciepło potrzyma.
@privet: Ten który lepiej oddaje ciepło do pomieszczenia czyli sam na dole jest zimniejszy.
@Antyperspirant: patrz wyżej :)
@Xaveri: ten stary ma grubsze zawory na wejściu i wyjściu, przepływa więcej wody, jest jej na tyle dużo w stosunku do powierzchni kaloryfera, że mniej się wychładza niż w nowym kaloryferze przez który przepływa mniej wody i oddaje z niej więcej ciepła, bo ma też większą powierzchnię. Pewnie dzięki temu jest bardziej wydajny. Powiedzmy że z litra wody nowy oddaje więcej ciepła na pomieszczenie niż stary.
No ale jeśli przez nowy
@Xaveri: należałoby jeszcze wziąć pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu (powietrza i ścian) przy wykonaniu obu zdjęć, bo od niej też zależy, ile grzejnik oddaje do otoczenia. Zakładając, że przepływ jest taki sam, co też prawdą nie musi być.
Jest jeszcze jedna różnica między tymi dwoma typami grzejników: stary bardziej grzeje promieniowaniem, nowy – konwekcją. Póki oba nastarczają ogrzać pomieszczenie, lepszy jest ten, co więcej daje promieniowaniem, bo konwekcja swoje za uszami
@Xaveri: A mi się wydaje, ze ten stary to żeliwny kaloryfer.
Nie chodzi o to, że źle oddaje ciepło ale raczej lepiej je magazynuje przez co nie widać różnic temperatur.

Ten nowy ma budowę taka aby intensywniej oddawal ciepło ale slabo trzyma ;)
Na nowym wlot 60 wylot 30


@Xaveri: Przeważnie różnica temperatur to 10 st C przy grawitacji będzie to trochę więcej.
Piszesz, że masz ogrzewanie grawitacyjne. Stary grzejnik miał mniejsze opory przepływu niż nowy. Widać to wyraźnie po tym, że stary grzejnik na całej powierzchni ma podobną temperaturę, na nowym jest za duży spadek temperatury i możesz mieć problemy z nagrzaniem pomieszczenia jak będzie zimniej. Pomijam już to, że grzejnik panelowy średnio
@norbw74: Nie wiem nie znam się na grzejnikach itp. Ale mam w domu panelowe od 30 lat przy instalacji grawitacyjnej i grzeją zajebiście, nigdy nie było z nimi problemów z niedogrzewaniem itp.