Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #maszprawo temat typowo dla przedsiębiorców, ale bardzo ważny bo mowa będzie o tematyce podatkowej, a dokładnie o Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Z racji tego, że fiskus chce sobie wszystko uszczelnić, konieczne będzie przekazywanie mu danych w wersji elektronicznej, która będzie odpowiadała jego wymaganiom. Jest to problem w pierwszej kolejności dla osób, które księgowość prowadzą sobie samodzielnie oraz dla biur rachunkowych, które będą musiały wdrożyć nowe oprogramowanie (ciekawe ile samodzielnie działających starszych pań księgowych nie poradzi sobie z tematem na czas).

Obowiązek obejmie również mikroprzedsiębiorców, czyli ogromną większość samozatrudnionych i nastąpi to w zakresie ewidencji VAT od 1 stycznia 2018 r. Mali i średni przedsiębiorcy mają ten obowiązek już od 1 stycznia 2017 r., a duzi przedsiębiorcy już działają na nowych przepisach.

Szerzej temat wraz z opisem genezy całej sytuacji oraz praktycznymi problemami, które będzie można napotkać (np. fiskus może oczekiwać podawania daty wpływu faktury czego bardzo często się nie ewidencjonuje) został omówiony tutaj.

Zerknijcie też na poprzedni wpis dotyczący tego jak reklamować usługi banków i innych instytucji finansowych oraz jaki jest skutek, gdy bank nie dotrzyma terminu. Powiadomienia padły jak to wrzucałem, więc do niewielu osób dotarło.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. [14-dniowy termin] (http://www.wykop.pl/wpis/16958995/mireczki-dzisiaj-w-maszprawo-14-dniowy-termin-rozp/) rozpatrzenia reklamacji konsumenta.
18. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
19. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
20. Różnice między rękojmią, a gwarancją.
21. Jak ustalić adres dłużnika.
22. Elektroniczne postępowanie upominawcze / e-sąd / sąd elektroniczny, na czym polega, wady i zalety.
23. Ujęcie obywatelskie sprawcy przestępstwa lub wykroczenia.
24. 40 euro rekompensaty w relacjach B2B przy nieterminowej płatności przez kontrahenta.
25. Jak złożyć reklamację do banku albo innej instytucji finansowej.
  • 8
Obowiązek obejmie również mikroprzedsiębiorców, czyli ogromną większość samozatrudnionych i nastąpi to w zakresie ewidencji VAT od 1 stycznia 2018 r.


@LaudatorLibertatis: o kurdebele, to już? Nieźle... to będzie rzeźnia.
@enron: Ciekawe jak to wyjdzie. Zaleje ich taka liczba danych, że pewnie i tak niewiele z tego będzie sprawdzane bez dobrej, zautomatyzowanej kontroli krzyżowej.


@LaudatorLibertatis: na pewno bardzo mocno się ograniczy kupowanie byle czego na firmę - teraz jakiekolwiek szczegóły może odkryć dopiero szczegółowa kontrola, a przy JPK urzędnik sobie może w każdej chwili sprawdzić kto z kim i za ile.