Wpis z mikrobloga

Mirki i Węgierki z #fotografia czy ktoś może jest na bieżąco i mógłby mi krótko podsumować obecny stan i jakość zamienników dla #lightroom ? Chciałbym czasem wywołać ładnie kilka RAWów (użytek domowy/amatorski)

Creative Cloud "dla fotografów" kosztuje 12 euro miesięcznie więc pewnie wolałbym wydać te 50zł po jakieś imprezie niż to piracić ale pakiet Adobe to straszny moloch i natywnie działa tylko pod Windowsem (i OSX) (wieloplatformowość byłaby atutem). Słyszałem o #darktable ale to z kolei pod Windowsem nie działa :D

Na razie testuję #rawtherapee i pierwszy problem na który trafiłem to fakt, że ten program nie obsługuje "lens correction profile" zawartych w plikach RAW z Canona G7X a ten aparat na szerokim kącie bardzo tej korekcji potrzebuje. Jest niby "Automatic lens correction" ale wychodzi to jednak trochę inaczej niż na JPEGach z aparatu.

Macie jakieś sugestie?
  • 3
@olewales:
calkiem niezle sprawuje sie Affinity photo, ktory stanowi taki troche miks miedzy lightroomem, a photoshopem, a najwieksza jego zaleta jest to ze jest zarowno w wersji na osx jak i na windowsa, wiec mozna przenosic pliki robocze miedzy maszynami i, co chyba jest najwiekszym walorem, placi sie za niego jednorazowo i ma sie go na zawsze. Do tego kosztuje nieduzo.
A co do jakosci koncowej mozliwej do wycisniecia, to moim