Wpis z mikrobloga

#ifirma #prowadzeniedzialalnosci #rachunkowosc #dg #b2b#firma #firma #programowanie #nieprogramowanie #freelancer

MIrki czy w naszej branży lepiej być płatnikiem VAT-u czy nie? Dopiero za kilka miesięcy mam zamiar iść na B2B z jakąś firma IT, a póki co się doszkalać w swoim zakresie i chyba ewentualne zlecenia mogę wykonywać na zwykłą fakturę bez VAT ze wskazaniem?

Czytam jakie wydatki można wrzucić w koszta i póki co w najbliższych miesiącach takowych nie planuję.

Rzadko bywam w mieście gdzie mam swój urząd skarbowy i nie wiem czy wypełniać ten VAT-R czy nie. Pomóżcie prosze.
  • 18
@LubieKiedy: Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i mogą być zwolnieni z VAT ze względu na przewidywane małe obroty, nie mają obowiązku składać do urzędu skarbowego żadnego formularza ani pisma z tym związanego, ewentualnie mogą dobrowolnie złożyć druk VAT-R, w którym wskażą, że wybierają zwolnienie z VAT. W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego dokona rejestracji przedsiębiorcy jako “podatnika VAT zwolnionego”.
@LubieKiedy: ze strony księgowości mogę powiedzieć, że firmy bardziej lubią vatowców, ale nie sądzę, żeby ktoś Cię zmuszał. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztów jesteś w stanie sobie zrobić. I pamiętać o tym, że VAT dla Ciebie, jako przedsiębiorcy powinien być neutralny.
@LubieKiedy: @pelen_spokoj: Zastanówcie się trochę, to są usługi, do tego programowanie czyli raczej dużo faktur zakupowych mieć nie będzie. Będą duże faktury sprzedaży od których płaci się VAT. Prosta konkluzja VAT(do zapłaty) > VAT(do zwrotu)
@LubieKiedy: Teraz nie przewidujesz kosztów, ale z czasem coś zakupisz na FV. To zależy dla kogo obecnie będziesz robił zlecenia, bo jak dla osób fizycznych to wiadomo że wolałyby płacić bez VAT, a dla firm to bez różnicy.
@segate: Nie wiesz o czym mówisz. Dla płatnika VAT jest transparentny.
Gdyby nie byk vatowcem to wystawia fakturę na kwotę brutto 10k.
Jak jest VATowcem to wystawia na 12,3k. Tak jak pisze dla planika jest to obojętne bo i tak w całości to odlicza.
@pelen_spokoj: @onomatobeka: Racja Panowie źle to zinterpretowałem. Założyłem że odbiorcą będzie osoba fizyczna nie prowadząca działalności której VAT ciąży z racji braku możliwości odliczenia, dla której lepszą ofertą jest zapłata 10 000 niż 12 300 zł. Zgadza się VAT dla płatnika jest transparentny.
Uprasza się o wybaczenia i moje błędy rozumowania niech posłużą innym.
@LubieKiedy: Tak VAT się opłaca.
Przez tą batalię w komentarzach to zupełnie się zakręciłem i to chyba jeszcze bardziej. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi @onomatobeka: @pelen_spokoj: @kuraku: @pawel-niczyporek:
@segate: to że działając na B2B z jakimś korpo lepiej być Vatowcem to wiem, ale ciekawi mnie mój przypadek, zanim gdzieś się zatrudnie na 'kontrakt'

1. Jak rozumiem nie jestem zobowiązany do zgłaszania się jako płatnik VAT-u np. do 7 dni od założenia działalności, tylko
@LubieKiedy: Teraz jak mam jasną sytuacje mogę powiedzieć:

1) Jesteś VAT-owcem Wystawiasz im fakturę na 10 000 + 2300 VAT (12 300 zł) Będzieś mieć do zapłaty w US 2300 z racji VAT należnego, ale to rybka bo przelew na twoje konto przyjdzie w kwocie 12 300 zł więc, oni sobie zaksięgują r-r z dostawcami na kwotę 12 300 zł z czego 2300 odliczają sobie VAT naliczony, dla nich też to
@segate: na pewno nie przekrocze limitu 50 tysiecy miesiecznie, a nie 200 tysiecy rocznie. Niestetety od 1 stycznia 2017 roku wszedł zapis że nowi przedsiębiorcy muszą rozliczać się miesiecznie, kwartalnie można dopiero po 12 miesiacach prowadzenia dzialalnosci.
@LubieKiedy: To zależy od Ciebie czy będzie Ci się chciało bawić się z US czy nie. Z jednej strony kłopot bo co miesiąc musisz się bawić w liczenie itd. jak dochodzą korekty zamówienia typu rabaty upusty to trzeba korygować zeznanie o dane kwoty, gdy będziesz mieć np zaliczki to chyba data powstanie obowiązku podatkowego jest inna niż wystawienia faktury, ale nabierzesz doświadczenia.

Jak i tak masz dużo na głowie to możesz
@LubieKiedy: Pewnie, że warto. VAT jest transparentny - dostaniesz przelew na Twoją fakturę + VAT, VAT sobie odprowadzisz i wychodzisz na to samo. VATowców jest więcej niż nieVATowców, no i możesz zawsze VAT odliczyć w razie zakupów. Imo warto, a kwestia VATu to wysłanie tylko VAT-7, prościutki formularz który ifirma Ci sama wyliczy.