Wpis z mikrobloga

Dlaczego ci wszyscy ludzie którzy chodzą na pielgrzymki w ramach jakiejś intencji nie mogą w ramach tej samej intencji pomagać przez 2 tygodnie ludziom po nawałnicy? Na pewno nocleg i jedzenie się znajdzie, straszę panie będą gotować dla pomagających, mężczyźni i młodzi chłopcy pomagać w odbudowie zniszczeń a kobiety i dziewczyny w sprzątaniu albo w obudowie jak kto woli(żeby się nikt nie czepiał o podział ról). Jaki sens ma tygodniowa/dwutygodniowa pielgrzymka na nogach do Częstochowy jak tutaj też można się poświecić i pomóc ludziom i to są z tego nie tylko duchowe ale i fizyczne profity. Nie wiem czy to nie jest już po terminie pielgrzymkowym ale ogólnie pomaganie innym przez 2 tygodnie zamiast pielgrzymowania daje dużo więcej pomagającym i tym którym się pomaga.
#kosciol #bog #pielgrzymka #kiciochpyta #pytanie
  • 27
@spinel: ale na wczasach się odpoczywa a chyba ideą pielgrzymki jest

podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, ażeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Pielgrzymowanie wiąże się też ze składaniem wotum w sanktuarium, do którego się wędrowało, jak to ma np. miejsce w katolicyzmie.

i dlatego moje pytanie, jeżeli idziesz na
@piotr167: właśnie tego nie rozumiem dlaczego księża nie wychodzą z taka inicjatywa, jak ma się jeździć pomagać to tylko do Afryki albo pieniądze do puszki na caritas i oni już sami to rozdysponowują, w Polsce mamy tak samo dużo potrzebujących ludzi którym nie zawsze potrzebne są pieniądze a pomoc ludzi. Ludzie chodzący na pielgrzymki to na pewno nauczyciele i wychowawcy którzy by mogli pouczyć biedne dzieci języków albo spędzić z nimi
@CimBor: Zgromadzenie jest zgromadzaniem katolickim które w swoim założeniu ma "Chrześcijańska pomoc bliźniemu" a taka pielgrzymka bliźniemu chyba w sposób fizyczny nie pomaga? Muzułmanie z tego co wiem mają w swoich pięciu filarach islamu zapisany obowiązek pielgrzymki do Mekki który muszą zrealizować żeby iść do muzułmańskiego nieba. Tak samo jakby powiedział żeby ludzie nie chodzili w niedziele do kościoła tylko pomagali w tym czasie innym a pieniądze dane na tace spożytkowali
Niestety taka jest mentalnosc polskich katooszołomów. Na klęczkach do Częstochowy to pierwsi, a drugiemu człowiekowi pomóc w potrzebie, to jakby nagle ślepi i głusi.


@Arveit: a ilu osobom pomógł taki gimboateo-oszołom jak ty?
Bo znam wielu wierzących, którzy udzielają się w akcjach charytatywnych Caritas, pomagają w hospicjach czy nawet organizują zbiórki. Sam też pomagam na wiele sposobów i nie koliduje mi to z pielgrzymkami.
Ty ani na pielgrzymce nie byłeś, ani