•  

Po bardzo długim czasie używania kompa, który nadaje się co najwyżej do muzeum w końcu składam nowego.
    Jako, że nie chciałbym utopić kasy w słabych podzespołach to proszę was o opinię o komponentach jakie mi zaproponowano. Głównie zależy mi na opinii o SSD i zasilaczu. Ale za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny.

Procesor: Intel i5-7600k
    Moba: Gigabyte GA-Z270-GAMING K3
    Pamięć: Corsair Vengeance LPX ddr4 8gb (2x4)
    SSD: Adata SSD XPG SX7000NP-256GB M.2 NVMe 2280
    Zasilacz: NeoTEC Magnus MG-600W
    Obudowa: Cyclone Rage R75
    Chłodzenie: Cryorig H7

HDD wyciągne ze starego bo to jedyny jego sensowny element, a dodatkowe 8GB ram, oraz kartę graficzną dokupię za jakiś czas.

#pc #pcmasterrace #kiciochpyta #technologia

•  

@Ricko13: Wiem, że zawsze i wszyscy mówią, żeby odczekać, bo coś tam, ale jak raz na prawdę warto odczekać. 5 października spodziewana jest premiera 8 generacji procesorów Intela, która wprowadza do każdego segmentu więcej rdzeni/wątków, więc w swoim budżecie będziesz mógł procesor 6 rdzeniowy ew. 4 rdzeniowy z możliwością podkręcenia taniej.

Tego modelu SSD nie znam, ale do zastosowań gierkowych wolałbym kupić zamiast niego ~250 GB z interfejsem AHCI, ponieważ nie odczujesz zbytnio z prędkości jakie oferuje NVMe, a zapłacisz za nie wyższą ceną.

Zasilatora też nie kojarzę ;p

+: D...n, Ricko13
    •  

@Ricko13: Jak masz czas to poczekaj miesiąc i kup Coffee Lake. Nie ma sensu płacić za starą technologię, skoro kolejna jest tuż za rogiem.

Zasilacz do wymiany - kup jakiegoś Corsaira CX 650W, ewentualnie jakiś modularny z białej listy. Co do dysku SSD to możesz zamienić na ten:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx300-275gb-sata3-ct275mx300ssd1-963108/

No, najwyżej że chcesz dysk na M.2, a nie na SATA.

+: D...n, Ricko13
    •  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Janek_dzbanek SSD zdecydowanie ten co proponujesz

•  

@krabat @Janek_dzbanek: Dzięki za rady :D Faktycznie poczekam jeszcze chwilę za tą premierą. Krabat, Opisałbyś mi coś więcej z różnicą między AHCI a NVMe? Albo chociaż jakiś dobry artykuł o tym. Zasilacz faktycznie wezmę inny, nie wiem jeszcze co z moba, zresztą chyba nie wiadomo jeszcze na jaki socket będzie Coffee Lake.

•  

Dyski obsługujące protokół NVMe mogą i w większości są zdecydowanie szybsze od AHCI, przy czym podczas użytkowania komputera w sposób w jaki robi to większość z nas, czyli neta przejrzeć, w gierkę pograć, różnice nie są odczuwalne. No chyba, żeby ze stoperem w ręku ;p Takie dyski pokazują pazur kiedy przerzuca się ogromne ilości plików, dajmy na to, pracuje nad nagraniami w dużych rozdzielczościach. Wiadomo, szybsze są droższe, więc często wychodzi tak, że za 128GB NVMe płaci się tyle co za 256GB AHCI. W typowych zastosowaniach, lepiej postawić na większą pojemność.

Jeszcze dla uściślenia, NVMe, czy AHCI to protokoły, czyli powiedzmy sposoby komunikacji z dyskiem. M.2, czy SATA to interfejsy, czyli fizyczne połączenie nośnika z płytą główną i o ile nie nie ma dysków SATA NVMe, to M.2 SATA są (np. ten Mx 300 linkowany przez Janka). Taki dysk jest mały, nie potrzebuje kabelków, tak samo jak NVMe, ale jego parametry są podobne do bliźniaczych modeli z wtyczką SATA.

Dla zobrazowania, możesz sobie zerknąć jak wyglądają osiągi jednej z lepszych propozycji M.2 NVMe, czyli Samsunga 960 Evo. Na wykresach są głównie te najszybsze dyski, ale dla porównania jest też klasyczny ssd SATA, bardzo szybki Samsung SSD 850 Pro 512 GB. Jak widzisz, niby odstaje trochę od stawki, ale nie są to wartości ogromne.

@Ricko13

•  

@krabat: @Janek_dzbanek: Panowie, mamy specyfikacje i ceny CL ale dostępność słaba. Jak uważacie, czekać za dostępnością, czy po prostu kupić i5-7600k?

•  

@Ricko13 Jednak ta 8. generacja to przełom na rynku procesorów. Taką zagrywkę w stylu AMD zastosowali, czekajcie, potem znowu czekajcie, aż się doczekacie, wtedy zapowiemy coś jeszcze lepszego xD

Nie wiem co Ci poradzić szerze mówiąc.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement