Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #maszprawo o tym co zrobić jak chcemy iść ze sprawą do sądu, ale nie chcemy pisać pozwu. Wbrew pozorom jest to możliwe dzięki zawezwaniu do próby ugodowej.

Zawezwanie ma bardzo niewielkie wymagania formalne, trzeba w nim tylko zwięźle opisać stan sprawy. Opłata jest niewielka (40 zł dla sporu do 10.000 zł lub 300 zł powyżej 10.000 zł), a ponadto zawezwanie przerywa bieg terminu przedawnienia naszego roszczenia.

Sąd wysyła egzemplarz zawezwania do przeciwnika, więc efekt psychologiczny jest i część osób nie odróżnia tego nawet od pozwu. Oczywiście jeśli strony nie dogadają się na posiedzeniu wyznaczonym przez sąd, zawezwanie kończy się. Jeśli jednak strony osiągną porozumienie, mamy papier o mocy bardzo podobnej do wyroku sądowego.

O szczegółach i niuansach napisałem w nowym artykule. Zapraszam do lektury :-) Wołam też #prawo bo umieściłem w artykule kilka mniej znanych informacji np. to, że zdaniem niektórych sądów, kolejne zawezwanie w tej samej sprawie nie przerwie biegu terminu przedawnienia.

W artykule, na końcu linkuję też inne opisywane przeze mnie zagadnienia dotyczące dochodzenia roszczeń m.in. czym jest uznanie długu, jak ustalić adres dłużnika, jak wybrać tryb postępowania sądowego i czy warto pchać się do e-sądu oraz jak doliczyć do przeterminowanych faktur 40 euro za koszty odzyskiwania należności.

Dzisiaj więc trochę biznesowo, no ale w końcu według GUS mamy prawie 3 miliony jednoosobowych DG i 230 tys. spółek handlowych.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. 14-dniowy termin rozpatrzenia reklamacji konsumenta.
18. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
19. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
20. Różnice między rękojmią, a gwarancją.
21. Jak ustalić adres dłużnika.
22. Elektroniczne postępowanie upominawcze / e-sąd / sąd elektroniczny, na czym polega, wady i zalety.
23. Ujęcie obywatelskie sprawcy przestępstwa lub wykroczenia.
24. 40 euro rekompensaty w relacjach B2B przy nieterminowej płatności przez kontrahenta.
25. Jak złożyć reklamację do banku albo innej instytucji finansowej.
26. Jednolity Plik Kontrolny, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
27. Jak odnaleźć konto bankowe po zmarłej osobie.
28. Odszkodowanie za opóźniony lot.
29. Ile trwa rękojmia, terminy na dochodzenie roszczeń.
30. Wyrok przeciwko sprzedawcy powypadkowego motocykla.
31. Odszkodowanie za zmarnowany urlop od biura podróży.
32. Wydałem czasopismo.
33. Wyrok przeciwko sprzedawcy samochodu po przekładce z anglika.
  • 18
@Ogar_Ogar: wieś gminna niesie, ze ktos, gdzieś, kiedyś osiągnął cos na skutek zawezwania (i nie było to przerwanie biegu terminu przedawnienia).
Btw. muszę do tego usiąść, ale w sumie miałem ostatnio sytuacje, gdzie jednocześnie wysłano i powództwo i tydzień pózniej zawezwanie ( )
@Ogar_Ogar @Matyson @eaxene

Też byłem sceptyczny, aż pewnego razu na zawezwanie przyszedł prezes spółki i uznał roszczenie na 50 koła, które później zaczął spłacać. Od tego czasu korzystam z niego częściej. A że coś, co ma charakter dobrowolny, ma niską skuteczność, to ciężko się dziwić. Z drugiej strony sędziowie mogliby się bardziej angażować w takie posiedzenia.
@LaudatorLibertatis: tak przy okazji pamietam jak mi raz pozwany uznał (ale po pozwie) takie dość chybotliwe (niby roszczenie było... ale moznaby sie było kłócić i co wielkości i co do zasady) powództwo na ponad 200 koła ( ) do dzis nie wiem jaki mieli plan. Ale nadal raczej z zawezwania korzysta sie przy okazji (a to wiadomo, ze kogoś teraz nie ma co pozywać „bo cos”
@bgonzo: Dopytać czego sprawa dotyczy, kilkukrotnie zadać pytanie, czy strony nie chcą się dogadać, powiedzieć o kosztach późniejszego postępowania sądowego, wyznaczyć kolejny termin posiedzenia i zaproponować stronom wymienienie się pismami ugodowymi (widziałem takie sytuacje).
kilka mniej znanych informacji np. to, że zdaniem niektórych sądów, kolejne zawezwanie w tej samej sprawie nie przerwie biegu terminu przedawnienia.


@LaudatorLibertatis: ta linia orzecznicza się w ogóle zmieniała. Kiedyś sądy dopuszczały możliwość ponownego przerwania biegu terminu przedawnienia. Na przedsądzie leży kazus w tej materii właśnie.

wieś gminna niesie, ze ktos, gdzieś, kiedyś osiągnął cos na skutek zawezwania (i nie było to przerwanie biegu terminu przedawnienia).


@eaxene: lepiej, ja znam
lepiej, ja znam przypadek gdzie w sprawie o 900 tysięcy wysłali aplikanta na odwal się a druga strona zaoferowała zapłatę 600 tysięcy. Był mega obsrany


@Adams_GA: pewnie się nie spodziewał. Jasne, łatwo powiedzieć, że mógł poprosić o chwilę przerwy na skontaktowanie się z klientem/swoim szefem - ale pewnie w pierwszej chwili go zatkało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Adams_GA: @fierce: w sumie jak sobie myśle, to ostatnio aplikant był za mnie na sprawie o zapłatę (pozwany prosił o odroczenie płatności faktury,a księgowość pozwanego dała wszystkie dane faktury na potwierdzeniu salda) i... przegraliśmy. Mówiłem, ze nawet nic nie trzeba sie odzywać, a sad uznał, ze nie udowodniono roszczenia (pozwany potem twierdził, ze nie otrzymał faktury). Choć tu akurat nie ma żadnej winy aplikanta, to wpisuje sie to w temat: