Wpis z mikrobloga

Do siego roku!

Naszła mnie rozkmina nt. posiadanych oszczędności wśród osób studiujących w wieku 19-25 lat. Jako, że wśród znajomych jest to raczej temat tabu, pytanie kieruję do Was w formie ankiety.

Pytanie jest skierowane do studentów 1-5 roku tylko i wyłącznie w trybie dziennym - stacjonarnym, którzy utrzymują się z prac dorywczych lub pracy stałej, którą godzą ze studiami. A także do niepracujących studentów, utrzymywanych przez rodzinę/ partnera itp.

Chodzi oczywiście o oszczędności w formie finansowej - pieniężnej, nie zaś w formie rzeczowej.

#studbaza #studia #finanse #pieniadze #pytanie #ekonomia

Ile oszczędności (w PLN) posiadasz/ posiadałeś jako student studiów dziennych - stacjonarnych?

  • 0 - 500 25.4% (33)
  • 501 - 3000 26.9% (35)
  • 3001 - 5000 10.0% (13)
  • 5001 - 9000 8.5% (11)
  • 9001 - 13000 3.1% (4)
  • 13001 - 17000 4.6% (6)
  • 17001 - 21000 3.1% (4)
  • 21001 - 30000 3.8% (5)
  • 30001 - 50000 3.1% (4)
  • powyżej 50000 11.5% (15)

Oddanych głosów: 130

  • 12
A więc tak. Jestem studentem pierwszego roku, 19lvl, mieszkam z rodzicami. Od dzieciaka miałem "#!$%@?" na punkcie oszczędzania i zarabiania kasy. Oszczędności na tę chwilę mam niecałe 30tys zł (29 z groszami) odkładane od 3 gimnazjum, ale większa cześć pochodzi z czasów liceum.

Źródłem zarobków był handel na Allegro, OLX o Gametrade używanymi grami na PS4 i smartfonami, prezenty od rodziny i w tym roku wpadło mi ponad 5tys z AdSense. 1/3
@Harmonijka: po kilka tysięcy to i tak chyba za dużo jak w tym kraju kwota wolna to 3000 z hakiem. A poza tym zastanawiam się co będzie, jakbym chciał kupić kiedyś coś za tą kasę np. mieszkanie albo wziąć w leasing wyposażenie do firmy. Orientujesz się może?
@mantisman: Bez przesady, bank nie zglasza do US kazdej wplaty na konto. Przeciez przez tyle lat sobie oszczedzales i w koncu sobie wplacasz. Jak pracowales gdzies po drodze to stad masz kase. Albo odkladales kieszonkowe od rodzicow.

Mozesz sobie cokolwiek kupic z 30 tys bardzo latwo sie wytlumaczyc. Gorzej jakbys to bylo 300 tys. Leasingodawce gowno obchodzi skad masz kase na raty, moze byc nawet z haraczy i prostytucji.
@mantisman: Banki mają obowiązek informowania US o transakcjach tylko powyżej 15k Euro. Ja w ten sposób przejąłem "nieudokumentowaną" kasę od rodziców (90k zł, robiłem wpłaty po 30k). Tylko że zarabiałem wtedy 6k, więc nawet jeśli US by się zainteresował to nie byłoby problemu z wyjaśnieniem skąd taka kasa. Myślę że tak po 10 tysięcy możesz wpłacać bez problemu.
@Jake_921: A jak za kilka lat uzbieram tak ze 100tys na czarno to będę mógł za to kupić np. działkę czy mieszkanie albo otworzyć firmę? Jak ja się wytłumaczę skąd mam tyle kasy. Jest na to jakiś sposób? Czy Urząd Skarbowy może mi prześwietlić konto w takim wypadku i zobaczyć skąd pochodzą wpłaty?
@mantisman: No, wtedy to już będzie transakcja powyżej 15k Euro więc US na pewno będzie ciekawy kto, skąd i po co. Jednakże, nie wiem czy musisz mieć dowody na pochodzenie tej kasy. Najbezpieczniej będzie jeśli wszystko wypłacisz i kupisz działkę/mieszkanie za gotówkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jeśli nie chcesz się tak bawić, to najlepiej udaj się do jakiegoś doradcy finansowego albo radcy prawnego z zakresu prawa