Wpis z mikrobloga

@tuf_wedrowiec

W tym czasie Litwini wymordowali kilkadziesiąt tysięcy polskich cywili. Zamiast walczyć z Łupaszką napadali na polskich cywili. To co zrobił Szendzielarz było bardzo brutalne, ale Litwini już nigdy nie zaatakowali polskich dzieci.
@RYSZKRE8888: Toż ci napisałem że Bandere z jego siepaczami też żadne nieprzyjemności ze strony aliantów nie spotkały ba wiekszość dostała bilety i socjal w Kanadzie i Stanach. Taki był klimat międzynarodowy. Bardziej skłaniał bym się do oceny rządu w Londynie który jako ten trochę lepiej poinformowany odmówił uznania BS za kombatantów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@tuf_wedrowiec: Czyli zbrodnia Łupaszki to wypadek wojenny czy zamierzone działanie mające
@tuf_wedrowiec

Przypomina mi się sytuacja gdy Niemcy złapali trójkę małych polskich dzieci i jednego małego Żyda. Zanieśli je jakiemuś Polakowi, dano mu pistolet i kazano mu zastrzelić tego Żyda, bo jeśli tego nie zrobi to zbiją 3 polskich dzieci, a Żyda wypuszczą . Polak po chwili namysłu zastrzelił tego Żyda i w ten sposób uratował polskie dzieci.

Nie wiem na ile ta historia jest prawdziwa, ale załóżmy że coś takiego miało miejsce.
@Towarzysz_Moskwin

Czy jakiś sąd uznał że Banderowcy są niewinni?

Zdaniem tych co to wtedy badali jak i wielu dzisiejszych naukowców przypadkowe ofiary w wyniku strzlaniny z Litwinami. Może coś w tym być bo np. zgineła Polka wraz z dzieckiem

Moim zdaniem na podstawie różnych źródeł było to celowe działanie, choć mam wątpliwości czy był to rozkaz Łupaszki czy samowolka części jego żołnierzy. W Gliszankach rodziny straciło wielu żołnierzy Łupaszki i myślę że
@RYSZKRE8888: hę? Żadnego pytania mi nie zadawałeś. To raz. Dwa: pacyfikacja wsi, mordowanie cywilów, w tym kobiet i dzieci, to twoim zdaniem czemu służyło? Co niby Łupaszkę zmusiło do tego czynu i jakież to korzyści wynikły bądź miały wyniknąć z takiego postępowania? Gdzie jest ten cały "tragizm" Łupaszki, bo ja jakoś go nie widzę? Mógł po prostu nie mordować niewinnych ludzi, nawet jeśli usiłował walczyć z systemem. Kropka.
@Replica

To że Litwini wymordowali kilkadziesiąt tyś. polskoch cywili i poniewaz byli zbyt slabi by zmierzyc sie z Łupaszką, zamiast tego napadali na dzieci. Odwet Łupaszki miał pokazać Litwinom że za każde zabitle polskie dziekcko w odwecie zginie również litweskie. Przyniosło to taki skutek że od tego czasu już nigdy więcej Litwini nie zaatakowali polskich cywili
@RYSZKRE8888: czyli twierdzisz dokładnie to co napisałam wcześniej: jak Łupaszka mordował to cacy bo... A może Litwini też uważali, że działają w stanie wyższej konieczności? To może uprawiedliwmy również np. takiego Kutscherę - on też stawiał cywili pod mur w odwecie i aby chronić swoich obywateli, dokładnie jak Łupaszka, tylko możliwości miał większe. Działał więc ok twoim zdaniem?
@Replica

Przypomina mi się sytuacja gdy Niemcy złapali trójkę małych polskich dzieci i jednego małego Żyda. Zanieśli je jakiemuś Polakowi, dano mu pistolet i kazano mu zastrzelić tego Żyda, bo jeśli tego nie zrobi to zbiją 3 polskich dzieci, a Żyda wypuszczą . Polak po chwili namysłu zastrzelił tego Żyda i w ten sposób uratował polskie dzieci.

Nie wiem na ile ta historia jest prawdziwa, ale załóżmy że coś takiego miało miejsce.
@RYSZKRE8888: porównanie z czapy, bo czy akcje Łupaszki wpłynęły na cokolwiek tego nie wiemy i nijak ma się to do sytuacji ze strzelbą przy głowie. No i nie odpowiedziałeś co z katem Warszawy - też jest ok, bo chronił swoich i działał w odwecie na akcje podziemia? A jak nie jest, to dlaczego, skoro to analogiczna sytuacja?