Wpis z mikrobloga

Szczęść Boże!

Dobra wierzące mirki - rozpoczynamy akcję na wykopie "pokaż krzyż". Nie ma co się wstydzić swojej wiary tylko być dumnym chrześcijaninem! :-)

Na pierwszy ogień idę Ja z moim krzyżykiem tau. Jest on raczej mało popularny więc warto przybliżyć jego historię:

W religii chrześcijańskiej krzyż tau τ często łączony jest z osobą Jezusa Chrystusa, bądź też z duchowością Tau. Jej pierwotna forma przypominała X, bądź + i była często używana jako osobisty podpis czy znak pieczętujący dokument lub własność. „Mój podpis” w Hi 31,35 dosłownym tłumaczeniu brzmi „moja tau”. Szkocki protestancki bp. Alexander Hislop, w nieco kontrowersyjnym tekście, dopatruje się krzyża tau w religii Babilonu np. w kontekście Tammuza.[1] W kulturze grecko-rzymskiej ten znak zbawienia wyrażał liczbę 300. τ była też używana jako znak magiczny, chroniący od zarazy i demonów, umieszczano ją na amuletach, na murach domów. Później używali jej bracia szpitalni św. Antoniego Pustelnika (stąd nazwa krzyż św. Antoniego). Znany też jako krzyż egipski czy crux commissa. Znak τ przyjął i używał św. Franciszek podczas Soboru Laterańskiego IV, pod wpływem mowy papieża Innocentego III, nawiązującej do widzenia Ezechiela (Ez 9,4-6) i zawierającej wezwanie „bądźcie więc bojownikami τ i krzyża”. Innocenty III, wyrażał jednocześnie przekonanie, że tak właśnie wyglądał krzyż Zbawiciela, zanim Poncjusz Piłat przybił do niego tabliczkę z napisem: Jezus Nazarejczyk, Król żydowski (J 19,19). Dzisiaj używany powszechnie przez członków zakonów i zgromadzeń franciszkańskich, zawieszony na sznurku lub rzemyku z trzema węzełkami.


Nie wstydźcie się tylko też pokażcie swoje! ()

#wiara #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #mikromodlitwa #mirkomodlitwa #4konserwy #glupiewykopowezabawy
H.....a - Szczęść Boże!

Dobra wierzące mirki - rozpoczynamy akcję na wykopie "poka...

źródło: comment_t0V8VdEfLYRfSv6exmTQRRfxTdy2x12j.jpg

Pobierz
  • 119
@Maaska: @Hans_Landa: Ciekawostka: krzyż Świętego Benedykta zawiera w sumie dwie modlitwy:
1, Ta na krzyżu: "CSSML-NDSMD", czyli:

"Crux Sancta Sit Mihi Lux / Non Draco Dit Mihi Dux"

"Krzyż święty niech mi będzie światłem / Smok (Szatan) niech nie będzie mi przewodnikiem"

2. Na obrzeżu krzyża: "VRSNSMVSMQLIVB", czyli:

"Vade Retro, Satana, Numquam Suade Mihi Vana, Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas"

"Idź przecz, szatanie, nie kuś mnie do próżności,
M.....a - @Maaska: @Hans_Landa: Ciekawostka: krzyż Świętego Benedykta zawiera w sumie...

źródło: comment_zBA1yMnG2PZ0iFW5fzbiZJUPtrKnOWmN.jpg

Pobierz
1, Ta na krzyżu: "CSSML-NDSMD", czyli:


"Crux Sancta Sit Mihi Lux / Non Draco Dit Mihi Dux"

"Krzyż święty niech mi będzie światłem / Smok (Szatan) niech nie będzie mi przewodnikiem"


2. Na obrzeżu krzyża: "VRSNSMVSMQLIVB", czyli:

"Vade Retro, Satana, Numquam Suade Mihi Vana, Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas"

"Idź przecz, szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest to, co podsuwasz, sami swoje nieczystości"


@MagnaPomerania: Wykop bawi i
H.....a - > 1, Ta na krzyżu: "CSSML-NDSMD", czyli:

"Crux Sancta Sit Mihi Lux / Non ...

źródło: comment_NOGXrTZ4WAMyrov4mNidfOFNlgGqBtlh.jpg

Pobierz
Bardzo ładna biżuteria. Ostatnio myślałem sobie czy nie kupić sobie łańcuszka z medalikiem bo ładnie wygląda na szyi.


@Wykopus_Mirkus_Rex: A dziękuję, dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kup sobie, świetna sprawa, a w dodatku spory wybór i generalnie widzę, że sklepy dla wierzących mają dość rozsądne ceny.

Ja mam taki krzyżyk, ale czeka na zmianę rzemyka, póki co


"Idź przecz, szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest
M.....a - > Bardzo ładna biżuteria. Ostatnio myślałem sobie czy nie kupić sobie łańcu...

źródło: comment_ocYxPKxu2jPZB4O0VeECx9RGlRoOWetS.jpg

Pobierz