Wpis z mikrobloga

Murki!
Podróżuję często, pendolino też się zdarzy i generalnie wcoorvia mnie brak #internet
Szykuję swoje szare komórki by zgłębić temat #routermobilny #lte
Wiecie - te małe #!$%@? na karte SIM mają generalnie słabe te antenki itd, moce ich są tez ograniczone przez prawo.

I teraz rodzi się pytanie:

Czy da się jakoś dołożyć customową i w miarę silną antenę oraz jak przykładowo (i czy to w ogóle możliwe) zwiększyć moc radia w takim routerku co by to LTE zasysać lepiej. Wiadomo, że wzrasta wtedy pobór energii, ale możnaby dojść do jakiegoś kompromisu tyle, że na wyższym poziomie :>

liczę na wasze szalone umysły

#it #wifi #technologia #kiciochpyta #diy #mobile #lte
  • 16
  • Odpowiedz
@allegromariusza: Sporo więcej dało by umieszczenie tego małego routerka za oknem niż kombinowanie z antenami wewnątrz. Ale to i tak na nic. pociąg się przemieszcza i są miejsca bez pokrycia i nic z tym nie zrobisz.
  • Odpowiedz
@allegromariusza: Nie ma czegoś takiego jak "dodatkowo wzmacniajac zasieg"
Antena ma zysk energetyczny, odbiornik ma czułość, nadajnik ma moc i jedyne na co masz możliwość wpływu w takich routerkach to miejsce jego usytuowania i nic innego, moc pasmo itp jest zaszyte w firmware układu radiowego, anteny wbudowane na PCB i często nawet brak gniazda na antenę zewnętrzną. Nawet jeśli była by możliwość zapięcia anteny zewnętrznej to im taka antena ma większy
  • Odpowiedz
@allegromariusza: Tak sobie przypomniałem... może nadam Ci kierunek. na routery Linksys WRT54G dalo się wgrać DD-WRT gdzie można był kombinować z mocą sygnału. Więc na 100% da się to w dosyć prosty sposób zrobić.
Miałem wieku temu modemy do laptopa na PCMCIA a potem ExpressCard do których dało się podłączyć zewnętrzną antenę. I tu już zaczyna się pole do popisu jesli podłaczysz antenę zewnetrzną ze wzmacniaczem, który zasilić możesz tak naprawdę
  • Odpowiedz
@motaboy: @dktr: @Adasi: @donpedroleone: Aviwest ma urządzenia do uploadowania obrazu z kamer SDI w czasie rzeczywistym na 8 kart SIM (tak realizowany jest LIVE Onet Rano z samochodu). Dzięki temu dane są przekazywane i przepływ jest na bardzo wysokim poziomie. W reżyserce jest z kolei urządzenie odbierające. I teraz pojawia się pytanie - jak przenieść taki sposób funkcjonowania urządzenia na 8 kart sim i zaadaptować do pobierania pakietów
  • Odpowiedz
@dktr: no są z tym, że to nie są duze anteny kierunkowe, a jedynie plastikowa puszka wielkosci 15x20cm. Jakby cos takiego przykleic na przyssawke do szyby podczas jazdy to bedzie lepiej niz calkiem wew, moze nie tak dobrze jak na zewnatrz. Chodzi mi w sumie teraz o porcjowanie danych przy pobieraniu, a nie koniecznie sztucznego pompowania sily anten o!
  • Odpowiedz
@allegromariusza: Wyobrażam sobie, że zbudowanie czegoś takiego można traktować jako swego rodzau "projekt badawczy", bo żeby tego używać to może być ciężko. karty miniPCI 3G/LTE są juz śmiesznie tanie, więc załóżmy że to masz "z głowy". Musiałbyś znaleźć sposób na: 1.Podłączenie kilku tych kart do np. raspberry 2. Znaleźć moduły antenowe (laptopy mają to zazwyczaj wbudowane - nawet jeśli nie mają modułu 3G/LTE) 3. Spróbować zrobić bridge z kart sieciowych już
  • Odpowiedz
@allegromariusza: Pomijając kwestie radiowe, załóżmy że masz 8 modemów czyli 8 bram z dostępem do netu. Łatwo sobie tego nie zsumujesz tak że pobierając jeden plik po http prędkość będzie sumą dostępnych modemów. Co innego jeśli znasz miejsce docelowe z którym byś się łączył, wtedy można by zestawić 8 tuneli, spiąć to wszystko w bonding i może jakoś by szło. Do ogarnięcia na mikrotiku czy tam dowolnym linuksie.
  • Odpowiedz
@dktr: Ewentualne zyski można osiągnąć robiąc mostek z osobnym kanałem na RX i TX. Można też taki bonding wykorzystać do zaciagania torrentów. I zakładam że właśnie streaming z tymi wspomnianymi 8 kartami działa jakoś podobnie na zasadzie torrent - dzieli i łaczy po drugiej stronie. Wtedy łatwiej wysłać taką ilość danych przy pomocy kilku niezależnych połączeń.
  • Odpowiedz
@motaboy: Akurat mam kilka bram w sieci i jak coś ciągnę z torrentów to nastawiam trasy routingu w stylu 0.0.0.0/2 gw1 128.0.0.0/2 gw2 itd, a wysycam na maksa wszystkie bramy jak sobie zerknę skąd idzie najwięcej i te trasy dodaje na najszybsze bramy ;)
  • Odpowiedz