Wpis z mikrobloga

#winodomowejroboty #winiarstwo
Dopiero zaczynam i dopiero jedno wino mi pracuje. Kompletuję osprzęt i akcesoria i się zastanawiam czy na mojej liście są wszystkie potrzebne rzeczy, albo czy jest coś co nie koniecznie mi się przyda w amatorskim wytwarzaniu wina. Mam zamiar kupic:
-wężyk do ściągania wina
-cukromierz
-kilka 5 litrowych "dam" do klarownia
-pirosiarczyn potasu (to wystarczy do odkażania, czy trzeba coś innego jeszcze stosować?)
-szczotke do mycia butelek
-zapas drożdży (czy są jakieś uniwersalne drożdże do każdego nastawu, czy do różnych win są różne drożdże zalecane?)

O korkach i korkownicy jeszcze nie myślałem, bo do butelkowania kilka miesięcy chyba musi minąć?
  • 16
@potatowitheyes: jak wyżej kolega podał, woda utleniona zazwyczaj wystarcza do przemycia; cukromierz może być, w praktyce domowej raczej nie korzystam, owoce mają jakieś założone zawartości cukru, resztę, koryguje się na smak, dosypując cukier na końcu pracy wina; drożdże są różne, te nowsze suche są szybsze i dają wyższe procenty, ale chyba te starsze w płynie uzyskują lepsze aromaty...

http://www.browin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/drozdze-pozywki/drozdze-winiarskie-i-pozywki

ps. lejek duży wielce przydatna rzecz...

http://www.browin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/win-akcesoria-plastik-/lejki
@potatowitheyes: Wiaderko fermentacyjne - fajna rzecz na burzliwą a potem odcedzony w balon na cichą fermentację. Poza tym cierpliwość... jak Cię wciągnie to na pewno kilka dużych balonów bo 5tki to będzie stanowczo za mało( ͡ ͜ʖ ͡)

a sorki - widzę że masz...
@budus2: @Biasz: @KollA: @rtfgrserdfvcfgg: @gumis112211: Dziękuję za podpowiedzi. Właśnie kompletuję zamówienie i mam trochę zamieszania przy drożdżach, bo widzę, że są drożdże dedykowane pod konkretne rodzaje win z konkretnych owoców, a są też drożdże uniwersalne. Jak radzicie - wybierać takie pod konkretne wina jakie planuję (mam zamiar jeszcze spróbować zrobić wino z brzoskwiń i w zimie może z ryżu i rodzynek), czy te uniwersalne wziąć?

Drugie pytanie
potatowitheyes - @budus2: @Biasz: @KollA: @rtfgrserdfvcfgg: @gumis112211: Dziękuję za...

źródło: comment_WIk9XPUCJ8UHBZpssWcrLMa0w981erUo.jpg

Pobierz
@potatowitheyes: Po siarkowaniu czyli wybiciu wszystkich droższy ustaje przeróbka cukru na alkohol i dwutlenek węgla który jest naturalnym filtrem zabezpieczającym wino. Wówczas trzeba ograniczyć do minimum wolną przestrzeń w naczyniu w którym trzymamy wino. Dopóki wino pracuje - nie ma się co przejmować tym w jakim stopniu zapełnione jest naczynie bo i tak wszystko wypełnia co2.