Wpis z mikrobloga

Mirki #elektronika - steruję wyjściowymi pinami z #arduino MEGA płytką przekaźnikową, która czasem może zarzucić zakłóceniem (jest na płycie niby optoizolacja, ale jak to z Chin - zepsuta i ścieżki jednak są wspólne ;-)). także to samo Arduino używa pinów INPUT, które 'sprawdzają' zamknięcie obwodu (przez przekaźniki), które pracują na 230V i czasami z cewek wokół potrafi polecieć zakłócenie. Szukam najlepszego sposobu z najprostszych na odfiltrowanie zakłóceń, wpinając się między piny arduino a docelowe obwody (przekaźników oraz pinów input). Jak to najlepiej odfiltrować elementami dodatkowymi? Kodem nie pójdzie, próbowałem a skoki napięcia potrafią przywiesić płytkę.
  • 93
@DelPierdo: Z tego co pamiętam, to prawidlowo na biurku tez Ci wczesniej cos dzialalo. ;P Te transile pracuja w kierunku zaporowym, tzn. plus transila podłączasz do masy, a minus do sygnału, taka drobna rzecz. ;) tam gdzie jest kreska jest minus transila, czyli kreską do pinu uC.
@goldpin: miałem googlać to za dwie minuty... generalnie plan jest taki, że na biurku robię przejściówkę z podzielnikiem napięcia ze schematu kolegi, a na kabelku sygnałowym zalutuję transile. kombo. :-)
@DelPierdo: Nie wiem co masz na myśli, jaki sygnał, jaka amplituda? Jak w obydwie strony? Pisałeś że od strony uC masz tylko input. Przy normalnej pracy transil powinien się zachowywać jakby go tam w ogóle nie było, dopiero kiedy napięcie osiągnie pewien potencjał, to transil się "załączy" żeby zewrzeć to wysokie napiecie do masy i zapewnić dla prądu przepięcia drogę bezpośrednio przez transila, zamiast przez uC, bo jak prąd przepiecia płynie
@goldpin: pomyłka w kodzie. finał jest taki, że zlutowałem te 20 transili SMD (dramat, pierwszy raz) i ...
działa! tylko odwrotnie, tj. część z kreską musi być po stronie układu ze schematu, a część bez kreski idzie do arduino - wtedy wszystko działa. wpięte odwrotnie nie raportuje stanu (czyli zabezpiecza, jak piszesz)
@goldpin: późno już, zatem dla jasności:
schemat z podzielnikiem napięcia i kondensatorami -> wyjscie z niego (PIN) to wejście kreski/katody transila -> część bez kreski już jako pin input_pullup w arduino. śmiga, nie mogę się doczekać testów 'na produkcji' ;-)
@DelPierdo: Na tej grafice co wysłałęś nic nie widać, wysłałem Ci prawidłowe podłączenie. Wyglada na to, że podłączyłeś je szeregowo z sygnałem, układ będzie działał, ale te transile nie będą w żaden sposób go chronić.
@goldpin: nawet łatwiej będzie zaimplementować wspólną masę - zewrę wszystkie transile na tej nóżce. dziękuję Ci za pomoc, też idę spać a może jutro uda się już w szafie to podpiąć.