Wpis z mikrobloga

Często czytam, jak dziennikarze jarają się, że autostrady to najbezpieczniejsze drogi, bo dochodzi tam do 1,8% ogółu wypadków, niby spoko, ale nie do końca. Autostrad mamy bowiem 2043 km, a pozostałych dróg, gdzie również dochodzi do wypadków, mamy około 420 tys. km. To oznacza, że autostrady stanowią 0,48% wszystkich dróg publicznych w Polsce, a i tak dochodzi tam do 1,8% wypadków, a zatem prawie 4 razy więcej niż na pozostałych drogach. Nie no, faktycznie bezpiecznie XD

#samochody #motoryzacja #brd #dziennikarstwo #prawojazdy #kierowcy #brd #autostrady
pogop - Często czytam, jak dziennikarze jarają się, że autostrady to najbezpieczniejs...

źródło: comment_2qJnDcR8u8s2uxX4btchmqBZPKIufUnX.jpg

Pobierz
  • 49
@pogop:
Owszem, mamy 420 tys. km dróg innych niż autostrady. Pytanie tylko, ile samochodów rocznie przejeżdża autostradami a ile drogami niższej klasy i na jakich dystansach odbywają się podróże. Jedyny miarodajny wskaźnik wypadkowości byłby w przeliczeniu na samochodokilometry a takich danych to jeszcze długo mieć nie będziemy.
@GaiusBaltar: niby tak, ale w tych pozostałych drogach masz arterie dużych miast, krajówki, ulice, drogi wojewódzkie, gminne itd. na niektórych z nich ruchu prawie nie ma, a na niektórych jest większy niż na autostradach. Niestety danych na ten temat nie ma raczej.
@smk666: Jak by nie liczyć, jest to po prostu bujda, bo bez wielkich pomiarów powiem ci bez pudła, że obecnie na autostradach porusza się co najmniej 50 razy mniej samochodów niż innymi drogami, a i tak pewnie znacznie niedoszacowałem.
@pogop: Taak? A sprawdzałeś jakieś dane gdzie są konkretnie te wypadki i w jakich sytuacjach? Na A4 cały czas się ktoś rozpieprza, bo droga z chyba największym obciążeniem w kraju nie ma nawet pobocza, a została nazwana autostradą.

Polacy nie potrafią jeszcze jeździć na autostradzie, szczególnie 2 pasmowej, ale to się w przyszłości zmieni.
@pogop: Coś w tym jest. Stwierdzenie autostrady super bezpiecznie może być mitem.

Ale twoje porównanie do całości długości dróg jest bezcelowe.
Bo wiadomo że intensywność wykorzystania dróg jest tak różna, że nie można ich całościowo porównywać.

Trzeba by zrobić porównanie

wypadki na przejechany przez samochód kilometr drogi danej kategorii.
Ale to nadal nie dość dokładnie.
Bo aby porównać bezpieczeństwo autostrady do innych dróg, trzeba np. odjąć wypadki z udziałem pieszych czy
@pogop: Z dupy są zawsze wypowiedzi Januszów Zamulania, którzy robią #!$%@?ę z logiki. Jak nie masz wszystkich informacji i to nie dotykaj statystyki, bo nic z niej nie wynika. Ja mówię, że na autostradzie nie zginął, żaden pieszy, więc są najbezpieczniejsze.
@pogop: Uff to dobrze. Mam nadzieję, że miał na koncie hajs dla kierowcy. - No to żadne piesze dziecko nie zginęło. Hurra autostrady są najniebezpieczniejsze :)

Niemcy sobie radzą z autostradami bez limitu, więc są to najbezpieczniejsze drogi. To że jeszcze nie umiemy z nich korzystać powinno być jedynym powodem nie znoszenia limitu prędkości na nich.