Wpis z mikrobloga

Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;) Mamy obiekt, który emituje serię sygnałów elektromagnetycznych, poruszając się z określoną, stałą prędkością. Na przestrzeni czasu długość poszczególnych serii się nie zmieni, ale jeśli obiekt zbliża się do miejsca odbioru przerwy między seriami powinny być minimalnie krótsze. Dobrze myślę?
Na podstawie tego w jakim tempie będą się zmniejszać przerwy między seriami powinno dać się obliczyć nie tylko prędkość obiektu (która w założeniu jest bardzo duża), ale także jego odległość? Tu chyba nie ma błędów w rozumowaniu? Teraz pytanie. Czy dylatacja czasu obiektu poruszającego się z prędkością powiedzmy 60% prędkości światła może też wpłynąć na częstotliwość emisji serii tych sygnałów?

#kosmos #pytanie #kiciochpyta
xandra - Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;) Mamy obiekt, który emituje se...

źródło: comment_EpfF1OLJL7ovg8KScAJjwSsE0X8FwAI6.jpg

Pobierz
  • 39
mam problem z dylatacją czasu


@xandra: to zwolnij trochę, po co tak pędzić? Na wsi jest cisza i spokój - polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z dylatacją czasu jest tak wiele nieporozumień (głównie przez pseudopopularnonaukowy bełkot), że już nie wiem jak tłumaczyć to ludziom żeby było jasne ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@xandra: Zle myslisz nie zmienia sie czestotliwosc tylko jest inna niz emitowana ale jeststala dla stalej predkosci. mozesz wyliczyc predkosc jesli znaszczestliwosc jaka powinna byc.na przyklad oblicza sie tak predkosc gwiazd sprawdzajac przesuniecie widma. co do tylatacji zapominasz ze jest to wartosc wzgledna czyli jesli poruszasz sie razem z obiektem to nie ma wplywua jesli oddzielnie to ma
@obk: Inaczej, c jest stałe, odległość obiekt - Ziemia spada, częstotliwość serii zatem powinna wzrastać, uwzględniając dylatację czasu.
@xandra: nie, nie wazna jest odleglosc wazna jest predkosc obiektu wzgledem obserwatora i kierunek odleglosc nie ma zadnego znaczenia, bo niby jakby miala miec znaczenie? w odleglych galaktykach czas plynie miliardy razy wolniej/szybciej niz na ksiezycu?
@obk: Raczej chodziło mi o analogię z radarem. Im bliżej obiekt tym szybciej dociera sygnał, tylko że tu mamy tylko nadajnik i odbiornik na Ziemi. Prędkość światła się nie zmienia, ale częstotliwość powinna się zmieniać, bo poruszające się ze stałą prędkością światło ma mniejszą odległość do przebycia.
@xandra: proponuje poczytac o efekcie doplera i przeanalizowac te wzory bo nawet na logike odleglosc nie moze miec wplywu bo odlegle gwiazdy bylyby niewidoczne bo by sie przesunely w czestotliwosci radiowe/gamma albo i mocniej pozatym do bywymusilo istnienie jakiejs"stalej odleglosciowej" co by wowodowalo ograniczenie zasiegu swiatla
@xandra: wiec bedziesz miala stala szestotliwos tak? czyli cykl co 59 sek a nie coraz czesciej czyli czestotliwosc bedzie stala w czasia ale zmieniona o pewna wartosc wzgledem tej orginalnej ale nie bedzie rosnac. nigdzie we wzorach na dylatacje(wywalana predkoscia) nie ma nic o odleglosci