Wpis z mikrobloga

Na świecie mamy dwa kraje, które nazywają siebie Chinami. Pierwszym jest Chińska Republika Ludowa, czyli Chiny, które każdy (no może większość ( ͡° ͜ʖ ͡°)) z nas wskaże na mapie i Chińską Republike, która jest znana na świecie raczej jako Tajwan.

Tajwan był przez wiele lat chińskim terytorium, ale gdy doszło do wojny domowej między komunistami i nacjonalistami w Chinach w latach 1927-1950, którą ostatecznie wygrali komuniści prawdziwy Chiński rząd musiał się ewakuować do Tajwanu.
Rząd, który emigrował uznawany był przez większość państw świata niemal do 1971roku. Niestety przez gre dyplomatyczną, którą wprowadził w późniejszych latach rząd Chińskiej Republiki Ludowej, który zaczął zrywać stosunki dyplomatyczne z państwami, które uznawały niepodległość Tajwanu (przez co role się odwróciły i można to zaobserwować na mapie znajdującej się poniżej).

Państwa na siłę „uznawały” rząd Chiński do tego stopnia aż rząd z Tajwanu został wydalony z ONZ na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej.
Do tej pory stosunki dyplomatyczne z Tajwanem utrzymuje tylko 17 państw (przykładowo Watykan, Honduras) i raczej nie doczeka się swojej niepodległoście
Jednak oficjalnie rząd w Tajwanie ma poparcie większość państw zachodnich w tym USA, których statki wojskowe pływają w pobliżu wyspy.

LEGENDA MAPY:
Czerwony - Państwa, które uznają Chińską Republike Ludową
Niebieski - Państwa, które uznają Tajwański rząd jako prawdziwe Chiny

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #chiny #tajwan #niepodleglosc
only_dgl - Na świecie mamy dwa kraje, które nazywają siebie Chinami. Pierwszym jest C...

źródło: comment_Rkzl5y4XeJ6IFoMhMczZmwLlCFU3ox7X.jpg

Pobierz
  • 8
@only_dgl Fajny wpis. Teraz dla mnie to nic nowego, ale pamiętam jak pierwszy raz do Azji przyjechałem to było dla mnie sporym zaskoczeniem, że Tajwan nie ogłosił nigdy niepodległości, ani ze nie jest oficjalnie uznawany.
Szkoda, że nie umieją się dogadać z ChRL, w końcu to ci sami ludzie, chociaż przez inne wychowanie teraz zupełnie inaczej się zachowują. Teraz sporo Tajwańczyków nienawidzi Chińczyków. Co ciekawe w drugą stronę takiej nienawiści nie zaobserwowałem.
@kotbehemoth: To jest coś na wzór Korei tyle że Korea się podzieliła i w "zgodzie" zakończyli wojne domową a dla Tajwanu raczej ona do teraz trwa. Poza tym przeczytałem i widziałem kilka filmików na ten temat niedawno a wcześniej o tym zupełnie nie wiedziałem więc stwierdziłem że może kogoś to zaciekawi:)
@Aedemkun: Większość państw uważa Tajwan za prawdziwe Chiny ale ze względu że ChRL tak dobrze idzie gospodarka i polityka to niestety ten Tajwan spada na drugi plan bo trzeba pamiętać że kieszeń własnego kraju jest najważniejsza a gdyby tak sie obrócili przeciwko ChRL to dużo państw wpadło by w kłopoty finansowe ¯\_(ツ)_/¯