Wpis z mikrobloga

niemiec:

- normalne zarobki
- nie musi sobie niczego odmawiać
- zakup nowego samochodu co kilka lat
- nie czeka w kolejkach do lekarza
- dostanie emeryturę na którą odkłada składki

polak:

- guwnozarobki
- musi wybierać między kurtką a butami
- skazany na zakatowany samochód po niemcu, po zakupie regeneruje turbinę, wtryski, wymienia dwumasę i jeszcze się cieszy bo sąsiad się zagotuje z zazdrości
- umiera w kolejkach do lekarza
- jeśli już dostanie emeryturę to nie będzie go stać nawet na leki

HURR ZACHÓD UPADA NIEMCY PODLUDZIE HERP WIELKA POLSKA WSTAJE Z KOLAN DERP DZIĘKUJEMY BEATO SZYDŁO

#neuropa #4konserwy #bekazpolakow #bekazwykopkow #bekazpodludzi
źródło: comment_UJVCW7jhafXz33KcxJNKoPPAECmV1eRg.jpg
  • 146
Że Polak za granicą ma nadal #!$%@?....


@v1lk: Na swoim przykładzie nie zauważyłem, ale ja się całkiem dobrze zintegrowałem z otoczeniem, nauka języka to bite 2500 godzin nauki i ciągle się dokształcam pod tym względem, wziąłem lokalsową różową i zawód raczej z tych bardziej społecznie przydatnych. Chociaż tak, jak się widzi tych co od dziesięciu lat przerzucają kartony, z językiem między A2 a B1 nie potrafiących zbudować gramatycznie poprawnego zdania i
@Klepajro: tak. I ten sprzet za nich wygral te wojny. Ten sprzet za nich ginal na froncie. A dotacje to owszem dostali ale mniej niz polska z UE i oni musieli je zwrocic potem (bo to nie nyly dotacje sensu stricto tylko pożyczki) ale oni wiedzieli w co zainwestowac te pieniadze a tego polacy nie wiedzieli (Zydzi zainwestowali w rozwoj, polacy w orliki i baseny w kazdej gminie)
Jak masz 10k netto w Polsce z etatu to wiadomo, że żyje się dobrze. Nie ma co ukrywać. I wskakujesz na dobry poziom.


@Spaniard: Nie tak dobrze, bo wchodzisz na drugi próg podatkowy. Jeśli żona zarabia podobnie, nie jesteś samotnym rodzicem albo nie masz opcji b2b to sporo tracisz w drugiej połowieroku.

Ale ile tych rodziny w Warszawie ma te 40k cebulionów na miesiąc.


@Spaniard: Netto czy brutto? Statystyka zależna
@malywladziu:

porównywanie Polski będącej przez pół wieku pod władzą komunistów do Niemiec czerpiących z kapitalizmu i Planu Marshalla


Weźcie wreszcie wywalcie z umysłów ten Plan Marshalla. On nie miał żadnego znaczenia. Kompletnie. W przeliczeniu na dzisiejsze, Niemcy dostali kilka miliardów dolarów.... w cztery lata... częściowo w formie darów. To tak, jakby ktoś chciał za 100 lat implikować, że Polska stała się wielka (pofantazjujmy trochę), bo na początku 21 wieku dostawała dotacje
W przeliczeniu na dzisiejsze, Niemcy dostali kilka miliardów dolarów.... w cztery lata... częściowo w formie darów. To tak, jakby ktoś chciał za 100 lat implikować, że Polska stała się wielka (pofantazjujmy trochę), bo na początku 21 wieku dostawała dotacje z UE.


@DanteTooMayCry: Gówno dostali, bo koszty okupacyjne jakie płacili Niemcy aliantom były wyższe niż to co otrzymali z planu marshalla. Plan marshalla od początku nie był planem realnej pomocy dla europy
@Verdu no sprawdziłem, I nadal większa szansę mam na to, że żyjąc w Polsce umrę z powodu syfiastego powietrza, rozjedzie mnie polski/ukraiński kierowca, wykonczy #!$%@? ochrona zdrowia niż że mnie zabije straszliwy muzułmanin o którym piszą na głównej wykopu. XD
@dr_Klotz: Nie tyle koszty okupacyjne co przede wszystkim reparacje (dopóki je płacili). Były wielokrotnie większe od trgo co doatawali z Planu. Ale to nie jest zbyt istotne. Najważniejsze jest to, że kwota jaką uzyskali była procencikiem rocznego budżetu.
@TS050: z kolei będąc specjalistą w Polsce nie opłaca się wyjeżdżać za kasą, bo koszty życia są jednak niskie w porównaniu z zachodem. Wiadomo co innego wyjechać i odkładać siano z myślą o powrocie, a co innego żyć tam na normalnym poziomie i chcąc się tam ustatkować. Mam tu na myśli normalne korzystanie z wszelkich usług, kupienie mieszkania / wybudowanie domu...
Sugerowanie, że w Niemczech jest przepych...


To już Warszawa wygląda lepiej niż Frankfurt czy Monachium. W ogóle, gdzie ten przepych w Europie (poza Londynem, Paryżem i miastami na południu)?
@RoastieRoast Nie wiem za co dostajesz te minusy.