Wpis z mikrobloga

Czy bramki logiczne są na prąd? xD
Chodzi mi o XOR, muszę ją zamontować w aucie tj. robię światła do jazdy dziennej, moim p jest kabel od stacyjki na którym jest 12V po przekręceniu; q to kabel od pozycyjnych w którym jest 12V jak włączone są pozycyjne; r to kabel zasilający do ringów, które będą jako światła dzienne.

Czy w kablu r tez będzie 12V? Taka konstrukcja jaką sobie wymyśliłem ma prawo zadziałać? Czy jest może jakiś lepszy sposób na taki sam efekt jaki robi ta bramka, który jej nie wykorzystuje?

#elektronika #elektryka #elektrotechnika #nauka #technologia #matematyka
wojciech_adasdas - Czy bramki logiczne są na prąd? xD
Chodzi mi o XOR, muszę ją zamo...

źródło: comment_bJ5azTra5mDuStTUbK8f6hB6dDOlqzsj.jpg

Pobierz
  • 12
@Radziox co się tak spinasz kolego, nie po to studiowałem 5 lat mechatronike, potem pracowałem od 84r przez 10 lat pod opieką mojego mistrza z zakładu aby teraz dzielić się elementarną wiedzą nt. Bramek logicznych i tym, że zastosowanie mają one jedynie w układach cyfrowych.
Do analogowych układów elektronicznych używamy oczywiście innych zastosowań, które każdy tutaj powinien znać.
Kultury się naucz człowieku i nie zaniżaj poziomu forum.
@wojciech_adasdas: Przekaźnik ma wyłączać światła do jazdy dziennej w momencie włączenia świateł pozycyjnych (i mijania jednocześnie). Co tu jest trudnego? Kupujesz przekaźnik na 12V, podłączasz + stacyjki na wejście, + dziennych na wyjście NC przekaźnika, + pozycyjnych na cewkę i masę na drugie wyprowadzenie cewki oraz z tego punktu lub innego bierzesz masę świateł dziennych i gotowe.
@wojciech_adasdas: generalnie bramka XOR to nazwa funkcji logicznej jaka spełnia układ. Taki układ możesz zbudować z tranzystorów (układy scalone np 7486 zawierają właśnie tranzystory + el pomocnicze tak w skrócie) albo na przykład przekaźników. I to od tego co wykorzystasz zależy czy potrzebuje zasilania, w jakich poziomach napięć pracuje etc :)
Do Twojego zastosowania użyłbym właśnie przekaźników.