Wpis z mikrobloga

Ważę produkty używane do posiłków przed obróbką. I mam w związku z tym parę pytań

1. jak robię sos np. : biorę 500g piersi kurczaka, 200g jogurtu naturalnego, łyżkę oleju. Wszystko zważone na surowo. Wychodzi mi sos 700g na surowo. Gotuje, woda paruje, imo powinno finalnie sosu wyjść mniej niż 700g.

Jak biorę porcję sosu to ważę i powiedzmy biorę 250g sosu to liczę: sos i kcal wyliczone na surowo (700g) * 250/700 czy jak? Bo wtedy finalnie może wyjść ze zjem cały sos i sumarycznie było go 550g, więc wychodzi, że cała pierś wpierdzielona a policzyłem jakbym nie zjadł całej.

Jak liczyć kalorie z sosów i innych rzeczy (np. ciasta) które po przyrządzeniu mogą ważyć inaczej niż suma wag składników przed przyrządzeniem?

2. Jak orientujecie się co jecie po za domem? Zjadłem kawałek sernika a na fitatu są trzy różne serniki różniące się sporo kalorycznością? Czy po prostu na "czuja": zostawiacie sobie zapas na jedzeniu które liczycie bo wiecie ze jecie poza domem i staracie się nie przesadzać i nie liczycie np. sernika w kawiarni?
#dieta #mikrokoksy #jedzenie
  • 11
@Lewo: liczysz ile na surowo ma cała potrawa i z proporcji liczysz ile ma kawałek np ciasta.
np ciasto na surowo ma 1000kcal i waży kg, po upieczeniu waży 700g ale nadal ma 1000kcal.
Bierzesz kawałek, który jest np 1/10 całego ciasta (upieczonego) i liczysz 1/10 * 1000kcal elo.
@Lewo: Co do 1. to korzystam z myfitnesspal:
Robię sobie nowy przepis i podczas robienia dorzucam składniki, powiedzmy że wychodzi łącznie to 700g po czym ważę już gotowe danie (550g) i w dodanym przepisie ustawiam, że cały przepis to 550 porcji (1g na porcję). Potem jak dodaję do dziennego jadłospisu to zamiast gramów wklepuję porcje i gotowe :p
@ZaQ_1: a jak jem nierówne porcje bo raz mam ochotę na więcej a raz na mniej? Albo jem z dziewczyną i jemy różne wielkości z tego samego gara?
@Lewo: to sobie waż porcje ile jesz skoro chcesz być dokładny i z dziel całość przez masę porcji.
Dostaniesz ułamek z którego dalej możesz wyliczyć kalorie
A na mieście jak jesz to powinny być kalorie wypisane w menu
@Lewo: zrób tak: ważysz rzeczy na surowo, liczysz ile to ma kcal wszystko (nie ile ma kcal na 100g tylko ile łącznie), przygotowujesz, ważysz po przygotowaniu, następnie obliczasz ilośc spożytych kcal z wzoru S*(x/y) gdzie S to suma kcal , x to masa porcji którą zjadłeś, y to masa całości po przygotowaniu
via Android
  • 0
@Kwiatuszek_Mateuszek spoko opcja ale wtedy też muszę przeliczać tak białko. przetestuje metodę golompa, lepiej sprawdzi się to w apce. Ewentualnie przeskaluje moje ulubione potrawy na makro po ugotowaniu (tylko nie wiem czy uda się w fitatu na sztywno wpisać makro)
@Lewo: > Jak biorę porcję sosu to ważę i powiedzmy biorę 250g sosu to liczę: sos i kcal wyliczone na surowo (700g) * 250/700 czy jak?

Podgrzewasz tak długo, aż zostanie na dole garnka czy patelni sam węgiel. Zeskrobujesz i wtedy ważysz.

Podpowiadam następne pytanie - czy przy ważeniu siebie zdejmować dzinsy, bluzę, kurtkę zimową i plecak?